Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Maškarní bál

  sobota 29.2 14:00 - Sedlice, Sokolovna

 • Hasičský ples

  sobota 29.2 20:00 - Radomyšl, KD

  K tanci a poslechu zahraje kapela Johny Band Písek.

Zobrazit všechny události
 

Cyklistu na Šumavě potkala náhlá srdeční zástava, rychlá pomoc mu zachránila život

ŠUMAVA – Šťastný konec. Záchranářům se dnes dopoledne povedlo úspěšně resuscitovat staršího muže, který zkolaboval při cykloturistice v Národního parku Šumava.

Tísňovou výzvu o kolapsu cyklisty nedaleko Plešného jezera obdrželi jihočeští zdravotníci krátce před jedenáctou hodinou. Z komunikace s volajícími vyplynulo, že je pacient stižen náhlou srdeční zástavou. Na místo události okamžitě vyjela posádka RZP z Horní Plané, vzlétl vrtulník LZS Bechyně a byl aktivován i first responder z Horské služby Šumava. Operátor linky 155 zároveň instruoval volající, jak mají muže do příjezdu záchranářů resuscitovat.

„Pohyboval jsem se shodou okolností nedaleko, takže u pána jsem byl během pěti minut. V tu chvíli se mu už za pomoci laické resuscitace pokoušeli obnovit životní funkce náhodní turisté. Ihned jsem tedy pacienta převzal a nasadil automatický externí defibrilátor," popsal počátek záchranné akce Václav Cypro ml., zasahující člen Horské služby Šumava.

Přístroj ihned vyhodnotil zdravotní stav turisty a doporučil jeden výboj. „Vzápětí dorazil i člen Informační a strážní služby národního parku a okamžitě se zapojil. Spolu jsme dál pacienta resuscitovali a AED postupně doporučil další tři výboje. Ten poslední byl úspěšný a muži se životní funkce obnovily," uvedl Václav Cypro ml. S tím, že mezitím na místo dojel vůz záchranné služby z Horní Plané.

Vzápětí dorazil i vrtulník z Bechyně. Na místě nebylo možné přistát, proto se lékař a záchranář spustili za pomoci palubního jeřábu na hráz Plešného jezera. K sanitce je dovezl člen horské služby. Zdravotníci pacienta v sanitce napojili na umělou plicní ventilaci a za pomoci léků stabilizovali jeho životní funkce. Po poskytnutí komplexní přednemocniční neodkladné péče byl pacient převezen na heliport u osady Jelení vrchy. Odtud byl letecky transportován na Kardiocentrum Nemocnice České Budějovice.

„My už jsme převzali pacienta s obnovenou srdeční činností. Takže bych chtěl poděkovat Horské službě i strážcům Národního parku Šumava za profesionální záchranu života. Bez jejich úsilí by se zřejmě pánovi nepodařilo pomoct," uvedl k zásahu MUDr. Zdeněk Pašek, lékař letecké záchranné služby.

„Velkou zásluhu na záchraně německého turisty mají kolemjdoucí, kteří se jej snažili za pomoci operátora Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje do příjezdu záchranářů oživit. Stejně tak patří dík i přítomnému členovi ISS NP Šumava, který se kvalifikovaně do resuscitace zapojil," komentoval zásah Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • jan 

  Reagovat

   

  Velké poděkování všem, kteří se zasloužili o záchranu života !!! Takových lidí si nesmírně vážím.

  Vloženo 7.8.2018 17:07:31

  • Entroslav 

   Reagovat

    

   Přesně tak!

   Vloženo 8.8.2018 21:25:23

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace