Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Důležitý obchvat na cestě z Budějovic do Prachatic a na Šumavu je otevřen

 Autor: Tomáš Přibyl

    Autor: Tomáš Přibyl

PRACHATICKO – Jihočeský kraj dnes slavnostně otevřel obchvat Němčic na pomezí Prachaticka a Českobudějovicka. Ten uleví jednak řidičům směřujícím z krajské metropole do Prachatic a na Šumavu, ale také Němčicím, které mají zhruba dvě stovky obyvatel.

 

Stavba zhruba jeden a půl kilometru dlouhého obchvatu začala loni v září a po necelém roce byla dokončena a dnes otevřena. Náklady se vyšplhaly na zhruba 46 milionů korun včetně DPH a devadesát procent hradí kraj z dotace od Evropské unie. „Tento obchvat bude mít velmi pozitivní dopad na Němčice. Přinese hlavně to, že lidé nebudou jezdit do Němčic, ale budou jezdit po obchvatu. Výrazně to pomůže bezpečnosti a doprava v obci se zklidní," řekl první náměstek hejtmanky Josef Knot, který se za kraj otevření obchvatu ujal.

„Převažuje to hledisko, že obyvatelé obce jsou rádi, že se obchvatu dočkali," řekl starosta Němčic Radek Rypota. Podle něj jde o největší změnu v životě obce, jaké se dočkala za dlouhá desetiletí. Obcí projelo podle něj denně čtyři až šest tisíc aut, která ohrožovala chodce a způsobovala hluk.

Obec se snažila v minulosti dopravní problémy řešit například tím, že koupila radar, který řidiči ukazuje, kolik jede a nabádá ho ke zpomalení a poměrně dlouho také v Němčicích fungoval zpomalovací semafor, který pustil řidiče, jen když jeli předepsanou rychlostí. „Určitě to zvýší bezpečnost. Na ten obchvat jsme čekali několik let," řekl starosta Radek Rypota s tím, že do územního plánu se podařilo obchvat dostat v roce 1997. Starosta mimo jiné poděkoval i dělníkům, kteří na stavbě pracovali.

Obchvat přivítali také obyvatelé obce. „Jsme rádi, že tu ubude provoz a hlavně kvůli bezpečnosti," řekla pro Jižní Čechy Teď Pavla Křížová z Němčic. Podle ní obchvat vítá většina obyvatel. Sama měla zkušenost s tím, že řidiči přes obec občas jezdili sedmdesátkou i osmdesátkou a z radaru ukazujícího rychlost si nic nedělali.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
  • karel 

    Reagovat

     

    Čím dál méně srážek tím větší jsou příkopy na odvod vody u cest , pak na krajníci reciklát nebo kamínky jako pastička a jste tam v té hloubce a rád když přežijete. V cizině se od stok upouští, dělají se jenom takové seříznuté spády.

    Vloženo 1.9.2018 06:57:04

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace