Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Hygienici evidují další onemocnění způsobená klíštětem

JINŽÍ ČECHY - V Jihočeském kraji evidují hygienici více případů lymeské boreliózy než loni. V minulém, osmatřicátém týdnu přibylo sedm nahlášených případů klíšťové encefalitidy a devět nově potvrzených případů lymeské boreliózy.

Celkem 76 potvrzených případů klíšťové encefalitidy a 165 nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy evidují od začátku letošního roku jihočeští hygienici. V uplynulém osmatřicátém týdnu, od pondělí 18. do neděle 24. září, přibylo celkem sedm nahlášených případů klíšťové encefalitidy a devět nově nahlášených, a potvrzených, případů lymeské boreliózy.      

Podle ředitelky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslavy Kotrbové výrazně nejvíce případů klíšťové encefalitidy v relativním pojetí je na Prachaticku (19,6 případu na sto tisíc obyvatel) a na Českokrumlovsku (18). Následují okresy Strakonice (12,7) České Budějovice (11,7) a Jindřichův Hradec (10,8 na sto tisíc obyvatel). Celokrajský průměr činí 11,9 případů na sto tisíc obyvatel. Pod tímto průměrem se pohybují Táborsko (8,8) a Písecko (7,1). V absolutním vyjádření, je nejvíce případů evidováno na Českobudějovicku (22), na Českorumlovsku (11), na Prachaticku a Jindřichohradecku (10), na Táborsku je hlášeno devět případů, stejně tak na Strakonicku, a na Písecku pět případů. Letos je v regionu hlášeno zatím o sedm případů méně než vloni v tomto období.

U lymeské boreliózy je výrazně největší výskyt evidován na Českobudějovicku (62). Na Českokrumlovsku jde o 29 a na Táborsku o 28 případů, na Jindřichohradecku je 27 potvrzených případů. Další případy jsou evidovány na Písecku (11), Prachaticku (7) a na Strakonicku je jeden potvrzený případ. „Letos je lymeské boreliózy, respektive jejích nahlášených a potvrzených případů, evidováno o dvacet více než loni v tomto období," připomněla Kvetoslava Kotrbová.

Největší výskyt klíšťové encefalitidy evidovali jihočeští hygienici v roce 2011, tehdy onemocnělo v regionu celkem 170 lidí a v celé České republice to bylo 861 lidí. Nejvíce případů lymeské boreliózy bylo v Jihočeském kraji zaznamenáno v roce 2013, a to 317 nahlášených a potvrzených případů. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace