Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Třídní koncert ZUŠ

    pondělí 27.1 17:00 - Vimperk, ZUŠ

    Koncert nástrojů: fagot, flétna, klarinet, saxofon.

  • Ladislav Špaček - Etiketa není věda

    pondělí 27.1 19:00 - Třeboň, Divadlo J. K. Tyla

    Etiketa není věda aneb O etiketě vážně i vesele.

Zobrazit všechny události
 

Kdo leží v hromadném hrobě? V Prachaticích už dnes znají odpověď

 Autor: Zdroj: www.vets.cz

    Autor: Zdroj: www.vets.cz

PRACHATICE – V Prachaticích na hřbitově je společný hrob zemřelých během první světové války. Původní nápis na něm připomínal pouze 33 ruských vojínů, kteří zemřeli v Prachaticích během první světové války. Dnes je na pomníku upravený nápis, který připomíná památku zemřelých 95 vojáků Rakouska Uherska, 8 srbských a 35 ruských zajatců. Jak a proč k této změně došlo, vysvětluje historik prachatického muzea Pavel Fencl.

„ V Prachaticích byla za první světové války záložní nemocnice. My jsme měli k dispozici seznam vojáků, kteří nemocnicí prošli, ale ten byl různě upravován podle dobové potřeby. Požádali jsme proto Vojenský historický archiv o poskytnutí údajů o této nemocnici,“ vysvětluje historik. „Na základě tohoto seznamu se podařilo identifikovat všechny vojáky pohřbené v tomto hrobě plus ještě několik dalších, kteří v nemocnici zemřeli, ale rodiny je pochovaly ve svých vlastních hrobech,“ říká Fencl.

Díky bádání se tedy nakonec ukázalo, že v hrobě je mnohem více pohřbených vojáků, než uváděl původní nápis na náhrobní desce. V hrobu je pochováno celkem 138 vojáků. „A nejsou to padlí, protože většinou zemřeli tady v nemocnici ne na následky zranění z boje, ale na úplně jiné choroby,“ upozorňuje historik Fencl. V žádném případě také nejde o rudoarmějce – jde o vojáky z první světové války, pouze byl zpřesněn jejich počet a státní příslušnost. Podle Fencla nebyl tento hrob nikdy označován jako hrob rudoarmějců, vždycky šlo o památku obětí první světové války. Rudoarmějci navíc v Prachaticích podle Fencla vůbec nebyli.

Na otázku proč byli na původní desce připomínáni pouze ruští vojáci, je podle Fencla jednoduchá odpověď: „Bylo to dobově podmíněné. Deska byla instalována v roce 1966 a v té době bylo vyžadováno zdůrazňování všeho ruského.“

Dnes už má deska novou podobu, díky spolupráci historiků a stavebního úřadu je na ní opravený nápis: Společný hrob 95 vojáků rakousko – uherské armády, 8 srbských a 35 ruských zajatců, kteří zemřeli v prachatické záložní nemocnici v letech 1914 – 1918. Letošní uctění památky válečných veteránů 11. listopadu už proběhlo před tímto nápisem.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace