Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Myslivecký ples

  sobota 18.1 20:00 - Radomyšl, KD

  K tanci a poslechu zahraje skupina Scéna.

 • Retro disco s Milošem Zemanem

  sobota 18.1 20:00 - Katovice, Sál KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Krajský soud projednává brutální vraždu manželů na Písecku, obžalovaný zásadně změnil výpověď

 Autor: Jana Urbanová

    Autor: Jana Urbanová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Okolnosti loňské dvojnásobné vraždy na Písecku ode dneška rozplétá krajský soud v Českých Budějovicích. Na lavici obžalovaných usedli Ján Moncol' a Michaela Krajčová. Podle obžaloby ubodali loni na začátku ledna starší manžele v jejich mobilním domku v osadě Pazderny. Mrtvé rodiče objevil jejich syn. Motivem dvojnásobné vraždy měly být peníze. Obžalovaní ukradli z domu 400 tisíc a s hotovostí uprchli do Rumunska. Policisté je dopadli až několik týdnů po činu.

 

První den soudního líčení bylo na programu čtení výpovědí. Zatímco devětadvacetiletá Michaela Krajčová od začátku v případu vraždy nevypovídala, čtyřiatřicetiletý Ján Moncol' svojí výpověď hned dvakrát změnil. Vyšetřovatelům původně loni na podzim řekl, že za oběťmi s Krajčovou přišli, aby jim nabídli spolupráci při obchodu s elektronikou. Zavražděný muž podle obžalovaného po hádce nejdříve napadl Krajčovou a Moncol' ji pouze bránil. "Jednal jsem instinktivně, mám vojenský výcvik. Až pak jsem si všiml, že jsme je ubodali. Nechtěli jsme volat policii, protože by nám nikdo nevěřil," zaznělo mimo jiné z Moncol'ovy výpovědi. Jeho kamarádka Krajčová se prý na vraždě nepodílela. V druhé výpovědi z letošního ledna ale Moncol' otočil a hovořil o dalších dvou mužích ze Slovenska, kteří údajně u vraždy asistovali a chtěli manžele okrást. Kdo bodal už si prý přesně nepamatuje. 

Nikdo ze svědků dnes k soudu nedorazil osobně. Podle přečtených svědeckých výpovědí byla obžalovaná Krajčová v mobilním domku u zavražděných manželů jako doma. "V létě jsme k nim jezdili na zahradu a ona se tam roztahovala, jako kdyby tam bydlela léta a jejich vlastní syn tam byl jakoby na návštěvě," zaznělo v jedné ze svědeckých výpovědí. Někteří z vyslýchaných svědků se nechali slyšet, že Krajčová působila jako dcera obětí. Obzvlášť kladný vztah k ní měl mít zavražděný muž. "Byl to typ člověka, který do ní rýpal a škádlil jí," uvedla další ze svědkyň. Obžalovaná pomáhala manželům v podnikání s elektronikou. "Brali ji jako svoji dceru, měli ji u sebe jednu dobu dokonce i ubytovanou a zaměstnávali ji ve své firmě," uvedla k případu už dříve vrchní komisařka Renata Miková. Zatímco Krajčová neměla v trestním rejstříku žádný záznam, Moncol' byl podle informací vyšetřovatelů recidivista.

U soudu se dnes také promítala policejní rekonstrukce vraždy. Oba obžalovaní během projekce seděli se sklopenou hlavou a hleděli do země. Moncol' se k průběhu dne vraždy tak, jak ho sehrál před kriminalisty vyjadřovat nechtěl. Krajčová ale poprvé během líčení promluvila. "Chtěla bych říci, že to je celé nesmysl," prohlásila po shlédnutí policejní rekonstrukce obžalovaná a dále již průběh líčení nekomentovala. Manželé měli po brutálním útoku na těle více než 20 bodných a řezných ran.

Celý spis čítá celkem 3 000 stran a má 14 svazků. Brutalita s jakou byla vražda spáchána překvapila i státního zástupce. "Je to případ poměrně brutální, jak byli ti poškození napadeni a jak bylo proti nim zasaženo nožem," zhodnotil případ žalobce Petr Cigánek. Oběma obžalovaným hrozí za dvojnásobnou loupežnou vraždu až výjimečný trest. Soudní líčení je naplánované do konce týdne.

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 •  

  Reagovat

   

  Přesně, jak píše Robert. Zabili je? Zabili a víc než brutálně, byla tam i sekera.. Proč se soud tak vleče, nechápu. Pokud bohužel, a to bohužel akcentuju, není trest smrti, doživotí na samotce, případně k nim pustit nějaké "spolehlivé" spoluvězně....

  Vloženo 30.5.2019 10:32:53

 • Robert 

  Reagovat

   

  oko za oko, zub za zub

  Vloženo 29.5.2019 14:43:52

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace