Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Motocyklový talent Adam Vyskočil sbírá úspěchy

Adamu Vyskočilovi je teprve devět let a na motorce už má za sebou mnoho úspěchů. Stal se dvakrát mistrem České republiky, a v uplynulé sezoně dokonce získal ocenění talent roku. Poprvé seděl na motorce ve třech letech a o dva roky později už se proháněl po závodní dráze. Adamovi je největší oporou jeho otec Michael, který je technik, řidič, kuchař i manažer v jedné osobě. Co ho na motorce nejvíc baví a kam by to chtěl dotáhnout, prozradil mladý šampión v rozhovoru. O největších úspěších svého syna i o náročnosti tohoto sportu se s námi podělil také Michael Vyskočil.

Adam Vyskočil

Kolik let už na motorce jezdíš?

Na motorce jsem poprvé seděl ve třech letech a od pěti závodím.

Jak si se k závodění na motorce dostal?

K závodění mě přivedl taťka. Nejdřív mě trochu nutil a potom, když mi bylo pět, jsem chtěl sám začít jezdit. Tím to celé začalo. Našli jsme Smrž Academy, za které jezdím dosud.

Co tě na ježdění nejvíc baví?

Na ježdění mě baví hlavně rychlost. Poslední dobou se mi čím dál víc líbí, jak je tento sport nebezpečný.

Sleduješ motorky i v televizi? Kdo je tvůj jezdecký vzor?

Na motorky se dívám často. Můj neoblíbenější jezdec je Valentino Rossi. Obdivuji, co všechno dokázal, a dá se říct, že je trochu šašek, to se mi líbí.

 Kdo ti při závodech nejvíc fandí?

 Fandí mi celá rodina. Všichni se mnou jezdí po závodech a drží mi palce.

Kromě motorismu děláš nějaký jiný sport?

Baví mě lezení na stěně, to dělám pravidelně. Ve škole hraju i míčové sporty, ty jsou taky dobré, v zimě strašně rád lyžuji, když se na lyže dostaneme, ale motorkám se nic nevyrovná. Ty jsou nekonečněkrát lepší.

Kam bys to chtěl v závodění dotáhnout? Máš nějaký sen?

Chtěl bych se stát mistrem světa a taky mít hodně fanoušků a podporovatelů. Určitě bych chtěl Českou republiku v tomhle sportu víc proslavit.

Michael Vyskočil

Adam jezdí pro Smrž Academy. Proč jste se rozhodli právě pro tenhle tým a jak spolupráce funguje?

 V okolí více méně jiná možnost ani nebyla. V Česku není moc možností, kde by Adam mohl jezdit. Kromě Smrž Academy je nejblíže Riding school Lukáše Peška, která ale začínala, až když Adam závodil. Potom jsou nějaké akademie v Brně a na severu Moravy. V klubu Smrž Academy jsme spokojení, i když nějaké výhrady máme. Ale to je asi všude. V Budějovicích se jezdí jednou týdně kolektivně a ti úspěšnější mají ještě individuální trénink. Dříve se jezdilo jen společně, ale bylo tam velké rozmezí mezi jezdci, což pro trénink nebylo dobré. Momentálně je nás v kategorii Minibike asi patnáct.

Jak často a kde Adam trénuje?

Přes léto jsme hodně vytížení závoděním, takže se na trénink moc nedostane. Jen loni jsme jeli asi dvacet tři závodů. To znamená od čtvrtka do neděle na trati. V zimě jezdíme jednou za čtrnáct dní do haly do Rakovníka, kde je krytá dráha. K tomu má Adam jednou týdně lezectví. Zlepšuje se také spolupráce s hradišťským okruhem. V Budějovicích je ideálnější ježdění pro minibike, Hradiště je super až od MiniGP. Pořád to ale není, jak bychom si představovali. Vidím to na závodech v Itálii, kde děti mají možnost hned po škole trénovat. Na každém rohu je nějaký okruh. Je to asi jako u nás fotbalová hřiště, která jsou všude. O motorismus není u nás zájem. Málokdo z místních ví, že tady mají dvojnásobného mistra České republiky. Už trénujeme také na krosce nebo minimotardu. Ježíšek přinesl Mini GP, což je motorka, která už je větší, podstatně výkonnější a má řazení.

Jde tento sport dobře skloubit se školou?

Zatím to ještě jde, ale jestli bude Adam pokračovat v závodění jako dosud, tak to bude ve škole brzo problém. Už jsme přemýšleli i o individuálu, protože chceme jezdit spíš závody v Itálii. Je to pro nás nejbližší místo s největší jezdeckou základnou. Konkurence je tam obrovská a Adamovi se tam jezdí velice dobře.

V jaké kategorii nyní Adam startuje?

Adam startuje v kategorii minibike. Ta je rozdělena na Junior A, která je od šesti do deseti let a motorka je více omezená ve výkonu. Potom je Junior B, kde jezdí děti od osmi do dvanácti let a to omezení motorky už je menší. To jsme jezdili v uplynulé sezoně a byli jsme první. Teoreticky tady můžeme jezdit ještě tři roky.

Jak se Adamovi dařilo v uplynulé sezoně?

 V uplynulé sezoně se Adamovi dařilo velice dobře a stal se mistrem České republiky. Navíc v celé kategorii miniracing, kde jsou děti až do patnácti let, získal ocenění talent roku. Současně Adam jel mistrovství v Itálii. Ze začátku se nám moc nedařilo a první závod jsme kvůli zranění museli vynechat. Druhý závod se jel na mokru, na to nejsou Italové moc zvyklí, naopak nám se docela dařilo. V Itálii skončil celkově desátý ze třiceti účastníků. Je zázrak, že se žádné italské závody nekryly s termíny českých závodů.

Adamovi je teprve devět, ale už získal mnoho cen. Můžete vyjmenovat ty, které pokládáte za nejcennější?

Před dvěma roky byl Adam mistr republiky. Rok na to se nám tolik nedařilo ani po technické stránce motorky a skončili jsme na mistrovství celkově třetí. V uplynulé sezoně se Adam stal opět mistrem republiky, to už bylo ale v kategorii Junior B, a zároveň, jak už jsem říkal, získal cenu pro talent roku.

Jak si Adam vedl na mistrovství Evropy?

Na mistrovství Evropy Adam startoval podruhé a skončil šestý. Akce se konala v holandském Assenu. Rok předtím byl patnáctý. Samozřejmě je tam jiná konkurence než u nás.

Jak je tento sport finančně náročný?

Je to finančně obrovsky náročné, jako každý vrcholový sport. Když to vezmu v číslech, vyjde to tak na půl milionu korun na sezonu.

Kdo se Adamovi stará o motorku a co všechno je potřeba udělat?

Motorku připravuji já. Před sezonou se udělá generální oprava. Jsem moc rád, že nám pomáhá pan Vladimír Vácha, a já se pak snažím po celou sezonu udržovat motorku v kondici, tak aby fungovala, jak má. Já jsem vyučený v oboru, mám nějaké základní vědomosti, ale stále se něco učím.

Vy sám na motorce jezdíte?

Dřív jsem jezdil, ale ne závodně. Byl jsem vášnivý motorkář, proto jsem k tomu Adama vlastně přivedl.

Máte ještě dceru Kateřinu. Nemá také ona chuť začít závodit?

Kačce byly teprve čtyři a já doufám, že zůstane jen věrnou fanynkou. Ze začátku si to chtěla vyzkoušet, teď už říká, že ne.

Jste na každém závodu a Adama sledujete. Na co může podle vás v budoucnosti pomýšlet?

Já jsem nerudný, i když jede třetí, chci ho pořád vidět v čele. Spousta lidí z branže, kteří ho sledují, říkají, že v něm něco je. Je otázka, jak dlouho se to dá vydržet po finanční stránce. Sponzoři se hledají hodně špatně. Dotace z kraje i města získávají masové sporty, kde se počítá členská základna. Je to logické, ale měla by se vzít v potaz výkonnost a úspěšnost jednotlivce. Za vítězství v mistrovském seriálu u nás nikdo nic nedá. V Itálii vítěz mistrovství dostane novou motorku.

Chcete něco dodat?

 Určitě bychom se chtěli více dostat do podvědomí široké veřejnosti, a to nejen té písecké. Rádi bychom zviditelnili tento krásný sport, ale k tomu jsou potřeba média. Jak jsem zmínil, jedná se o finančně náročnou záležitost, tak kdyby někdo ze čtenářů měl chuť podpořit, může se podívat na právě probíhající projekt na www.startovac.cz/projekty/ talent-roku-a-mistr-cr-aneb-adamjede-o-titul/ nebo jen tak mrknout na Adamovy webovky a facebook, kde se snažíme být stále aktivní, tak aby fanoušek byl stále informován.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace