Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Prachatičtí chtějí pilovat kondici, lesní školku a řešit využití Huláku

Ilustrační foto.  , Autor: Tomáš Přibyl

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl

PRACHATICE – Prachatická radnice má dalších osm nových a ověřených podnětů od veřejnosti, na kterých může pracovat. Už devět let se vybírají na Fóru zdravého města a pak je ověřuje anketa na webu. Letos by obyvatelé nejvíce stáli o úpravu tankovky, tak aby se na ní objevily prvky pro zvýšení tělesné kondice.

 

Z fóra vzešlo hodně přes deset podnětů, ale anketa jich potvrdila osm. Na fóru se sešlo zhruba sto lidí, kteří zastupovali různé oblasti života ve městě a ti pak diskutovali o tom, co by se mělo ve městě dělat. „Jedná se o diskuzi moderovanou profesionálem z Národní sítě zdravých měst. V sále se nachází zpravidla sedm až deset stolů, takzvaných hnízd, z nich každé je věnováno určité oblasti – například životnímu prostředí," uvedla vedoucí odboru životního prostředí Marie Peřinková, která má fóra na starosti.

Do ankety na webu města se nedostávají všechny podněty, ale jen vybrané. A v anketě jich uspělo pouze osm. Mimo nakonec skončil třeba nápad na lavičky s nabíječkami či výstavba zimního stadionu, které vzešly z názorů mladých. „Anketa probíhala pouze elektronicky, prostřednictvím webového portálu. V elektronické anketě bylo vyplněno dvě stě deset dotazníků," řekla Marie Peřinková.

A co lidé nejvíce chtěli? Aby se tankovka vedoucí nad městem upravila tak, aby se na ní dalo zvýšit si kondici. Veřejnost by také přivítala zřízení lesní školky, tedy aby pro ni město vyčlenilo pozemek a podpořilo ji finančně. Na třetím místě skončilo zaměření městské politiky na rodiny s dětmi a následovalo zavedení motivačního systému třídění odpadů.

Na pátém místě si veřejnost odhlasovala snížení nájmů v Národním domě pro místní spolky. Následuje vysazení aleje ke stému výročí vyhlášení republiky a poslední je vznik komunitního centra, na kterém už pracuje nezisková organizace KreBul.

Asi nejzajímavější tak zůstává podnět, který skončil sedmý. Fórum a anketa ho blíže nespecifikovaly, ale v seznamu podnětů je zapsán jako: Přehodnocení funkčnosti a využití otevřeného koupaliště Hulák. To ve městě funguje přes deset let a má své příznivce i velké kritiky. V kuloárech zastupitelstva občas zazní zatím ojedinělý hlas na jeho zbourání a vybudování na jeho místě přírodního koupaliště.

Proto bude zajímavé sledovat, jak se k tomuto bodu postaví nové vedení města po volbách a jak si ho vyloží. Ostatně nové podněty bude vesměs řešit až nové zastupitelstvo. V posledních čtyřech letech z fóra a ankety vzešlo celkem sedmadvacet ověřených podnětů. Neřešena jich zůstala menšina.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace