Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Soutěž TFA na Hýlačce přilákala tvrdé chlapy a spoustu diváků

TÁBOR - Nová rozhledna Hýlačka na Větrovech nad Táborem včera zažila neobvyklou premiéru. Jejích 135 schodů využili pořadatelé z Hasičského záchranného sboru k uspořádání soutěže TFA - Nejtvrdší hasič přežije. Kromě výstupu na Hýlačku byly připraveny ještě další tři disciplíny - motání hadic, sestavení žebříku s výstupem a vytahováním břemena a také tažení 80 kilové figuríny a překonání bariéry. Poprvé se mohli do klání s profesionály zapojit i členové dobrovolných hasičských sborů. Ze 44 soutěžících bylo dobrovolných hasičů patnáct. Kolem Hýlačky bylo připraveno i plno akční zábavy pro děti a následoval hudební program. Kdo reagoval poněkud nevraživě na nával lidí na Hýlačku, byli sousedé z okolních domů. Vadila jim záplava aut ve větrovských uličkách. Návštěvníci byli z akce naopak nadšení.

 

Disciplíny mají co nejvíce simulovat dovednosti, které potřebují hasičští záchranáři při svých zásazích. Na prvním stanovišti smotávají hadice, na druhém pak měli za úkol sestavit žebříky, vylézt po nich na věž sestavenou z lešení a vytáhnout nahoru po provaze břemeno. Nejnáročnější byla disciplína číslo tři a také na ní dvanáct soutěžících skončilo. Dokonce i profesionálové. Úkolem zde bylo provést 80 úderů kladivem na Hammerstolici, pak odtáhnout do předepsané vzdálenosti 80 kilovou figurínu a poté ještě překonat dřevěnou bariéru. Diváci se od moderátorů - hasičů Veduly Matějů a Michala Palečka - dozvídali informace o závodnících na trati i spoustu dalších zajímavostí. Třeba že 80 kilový bezvládný člověk působí daleko těžším dojmem a přesně to simuluje figurína. Třetí disciplína vrcholila překonáním dřevěné bariéry a tam někteří končili. Po chvíli pochopili i diváci, že po přehození nohy přes horní hranu je vyhráno a nejen fandili, ale i radili. To se to ale radí, když člověk nemá na sobě víc než 20 kilový zásahový oblek a v nohou už skoro tři čtvrtě závodu... Proto vzbuzovali tak velký obdiv úplně všichni borci. 

Závěrečnou disciplínou byla samotná Hýlačka. V TFA je předepsaný výstup do výšky 40 metrů, Hýlačka má necelých třicet. Proto museli závodníci ještě před výstupem na rozhlednu absolvovat výběh do vršku před rozhlednou s kanystry. Pak už je čekalo 135 schodů a cíl. Výsledkem byl součet časů ze všech čtyř disciplín. 

Závodníci mohou běžet s doprovodem, který naviguje, podporuje a hecuje. To si většinou závodníci poskytovali navzájem. Divákům se atraktivní adrenalinová soutěž velmi líbila, podívat se přijelo i několik oddílů mladých hasičů z okolí, například děti z Bechyně nebo z Malšic se svými vedoucími. Rodiny s dětmi si zas užívaly připravené soutěže, lezeckou stěnu, děti si mohly zkusit minidráhu TFA. Stála se na ni fronta. Otevřené bylo i občerstvení u hřiště a tamní domácí klobásky neměly chybu. 

Profesionálové z řad Hasičského záchranného sboru závodili ve dvou kategoriích - do 34 a nad 34 let. Kategorii do 34 let suverénně ovládl písecký Michal Brousil s famózním časem 4:57,14. Na druhém místě skončil táborský Ondřej Fišer (6:01,28), třetí místo vybojoval Tomáš Novotný také z územního odboru Písek (6:04,22).
Ve věkové kategorii 35+ vyhrál borec z táborského hasičského sboru Jiří Dvořák, jinak z Mladé Vožice. Časem 5:09,12 výrazně předčil i celou řadu kolegů z mladší věkové kategorie. Druhý skončil písecký David Kubiš s časem 5:19,00. Diváci tak viděli skutečnou elitu, oba borci mají na kontě titul mistrů Evropy. Na třetím místě se umístil další český reprezentant Petr Benda z územního odboru Tábor a jinak z Opařan, který dosáhl času 5:28,00.
Profesionální hasiči své časy zároveň započítávali do kategorie družstev. Soutěžní týmy jednotlivých územních odborů HZS Jihočeského kraje mohly do soutěže prezentovat maximálně pět závodníků, do celkového hodnocení družstev se pak započítávaly časy nejlepších tří. V celkovém hodnocení se nejlépe umístil územní odbor Písek, druhý skončil Tábor a třetí místo vybojoval územní odbor Jindřichův Hradec.
Nejlepší profesionální hasiči se svými výkony nominovali na mistrovství ČR v disciplínách TFA, které se uskuteční v září v Ústí nad Labem.

Ve středečních Jihočeských týdenících přineseme dojmy z trati i rozhovory s Jiřím Dvořákem, Davidem Kubišem, také s Petrem Dvořákem, který startoval za dobrovolné hasiče Kučeře. S Davidem Kubišem je pojí, že jsou zároveň aktivní fotbalisti - a to se prý zúročí hlavně v trénovaných nohou při výběhu na věž. Nejpočetnější fanklub měl dobrovolný hasič Jiří Jošt z Lomu, který si se čtyřicítkou na krku zaběhl trať TFA podruhé v životě. A ve velmi dobrém výkonu!

Letos historicky poprvé pořádá seriál soutěží TFA i krajská organizace dobrovolných hasičů o pohár svého starosty Jiřího ŽIžky. První kolo se odehrálo v Bělči s výstupem na hrad Šelmberk, pokračování přijde příští sobotu v Protivíně, v seriálu je také zastávka v Týně nad Vltavou a vše vyvrcholí v Milevsku soutěžní na náměstí s výstupem na věž kostela. 

TFA je čím dál populárnější, kdo by neobdivoval silné chlapy, kteří se tvrdě připravují pro případ pomoci v kritických situacích. V sobotu se také ukázala jako ideální místo pro soutěž TFA právě nová Hýlačka, která díky svému drátěnému krytu schodiště umožňuje vidět výstup závodníků na vrchol. To výstupy na věžě kostelů nebo hradů neskýtají. 

Ti nejlepší na soutěži TFA na Hýlačce:

Dobrovolní hasiči: 

1. Michal Koranda, SDH Drunče, okr. J. Hradec, 6:08,17, 2. Jiří Melecký, SDH Drunče, 6:41,50, 3. Jakub Semrád, Mladá Vožice, okr. Tábor, 6:46,93, 4. Marek Toman, Níkovice, okr. Písek, 6:56,18, 5. Michal Drs, Drunče, 7:11,32, 6. Lukáš Kouba, Hrejkovice, okr. Písek 7:20,23...

Profesionální hasiči nad 34 let: 

1. Jiří Dvořák, HZS Tábor, 5:09,12, 2. David Kubiš HZS Písek, 5:19,00, 3. Petr Benda, HZS Tábor, 5:28,00, 4. Michal Podzimek, HZS Tábor 6:41,13, 5. Petr Pecka, HZS Prachatice, 7:06,87, 6. Milan Martan, HZS Prachatice, 9:52,85...

Profesionální hasiči do 34 let: 

1. Michal Brousil, HZS Písek, 4:57,14, 2.  Ondřej Fišer, HZS Tábor 6:01,28, 3. Tomáš Novotný, HZS Písek, 6:04,22, 4. Lukáš Benda, HZS Tábor, 6:05,03, 5. Miroslav Kubín, HZS Jindřichův Hradec, 6:19,60, 6. Marek Koláček, HZS Jindřichův Hradec, 6:37,65...

Fotoreportáž Ivo Bukač

Diskuse k článku - 23 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Kdyby náhodnou někomu na Větrovech chytl dům, budete rádi když vám zasahující hasiči zaparkují před domem.

  Vloženo 25.8.2017 21:48:31

 • Marek 

  Reagovat

   

  Dopravní značení navádějici k parkovišti Hylacky není opravdu moc šťastné řešené. Jsem přespolní, soutěže jsme se zúčastnil. Když jsme cca týden před soutěži jeli na Hylacku trénovat, jeli jsme také přímo k rozhledně. Také jsme se okamžitě setkali s nerudnosti místních, kteří nás po slovní přestřelce poslali na parkoviště za fotbalovým hřištěm. Když jsme jeli na soutěž po týdnu nagodou jsem zahlédl hnědou informační značku navádějící k parkovišti. Není výrazná, člověk který nezná místopis ji velmi snadno přehledné protože kouká do jaké ulice odbočí. Doporučuji vyřešit lépe, výrazněji! Líbí se mi argumenty, zřejmě místních, o dodržování vyhlášky a min. parametrů jízdních pruhů. Zajímalo by mě, jak často toto sami dodržuje při parkování v centru města na sídlištích atd. kam sami zajisté často zavítáte.

  Vloženo 23.8.2017 22:43:55

 • Stepan 

  Reagovat

   

  Mám nápad. Každý bude korzovat jen ve své čtvrti. My z Blaňáku po Blaňáku, Čekaňáci jen po Čekanicích a Větrováci ať si korzujou po Větrovech a nelezou do města.

  Vloženo 21.8.2017 15:10:19

 • Libuše 

  Reagovat

   

  V tomto případě jde o to,že paní redaktorka v článku osočovala všechny Větrováky z negativních reakci na tuto akci a jak popsala níže v komentáři,bylo na to základě jedné její osobní zkušenosti.

  Vloženo 21.8.2017 14:28:26

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   nebylo jich víc jak to čtu?

   Vloženo 21.8.2017 15:55:18

   • Libuše 

    Reagovat

     

    Nemyslím si,že by někdo z Větrov měl problém s tou akci.Hasici to měli uzasne zvladnute.Cela tato diskuze vznikla na základě toho,ze paní redaktorka v článku všechny osočovala z negativních reakci na tuto akci a přitom šlo hlavně o to,že ona spolu s několika málo ostatními stala v ulicích a nevyužila oficiální parkoviště a to se přirozeně nesetkalo s kladnou odezvou,když to pak přinášelo další komplikace v dopravě a to i hasičům a záchrance,která byla bohužel na akci potřeba.

    Vloženo 21.8.2017 17:04:20

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Naprostá blbost. Žádný auta tam nestály tak, aby se nedalo projet. Nešlo hlavně o to, že místní měli péči, kam si dají svoje auta?

     Vloženo 21.8.2017 23:04:44

 • David 

  Reagovat

   

  Nemoh byste si někdo všimnout že tam byli hasiči a závodili? O to asi šlo. Ne o tyhle kecy

  Vloženo 21.8.2017 14:26:01

« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace