Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Myslivecký ples

  sobota 18.1 20:00 - Radomyšl, KD

  K tanci a poslechu zahraje skupina Scéna.

 • Retro disco s Milošem Zemanem

  sobota 18.1 20:00 - Katovice, Sál KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Tajemník netolické radnice čelí obžalobě u soudu. Ředitel krajského úřadu odpovídá, zda může být dál ve funkci

Prachatický okresní soud. Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Prachatický okresní soud. Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

AKTUALIZOVÁNO - 12.1.2019 10:05

PRACHATICKO – Prachatický okresní soud řeší trestní kauzu, ve které je obžalován tajemník městského úřadu v Netolicích Tomáš Koblenc. V případu jde o zhruba tři a půl roku staré události na městském úřadu a radnici v Netolicích, kde při změnách ve struktuře úřadu mělo dojít k tomu, že nebylo jasné, kdo má projednávat došlá podezření na přestupky. A zhruba dvacet jich proto projednáno nebylo. To obžaloba vidí jako maření úkolu úřední osoby.

 

Z účastníků soudního řízení se k němu nechce zatím nikdo moc vyjadřovat. Případ se už řeší u soudu déle než rok. Dnes soud vyslýchal některé svědky a jednání odročil na březen. „Tomáš Koblenc je obžalován z přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti podle § 330 odst. 1, odst. 2 písm. a) trestního zákoníku," řekla mluvčí prachatického okresního soudu Vendulka Pozniaková.

Tomáš Koblenc se k případu v době soudního líčení nechce vůbec vyjadřovat. „Osobní stanovisko podávat nebudu," uvedl dnes. Případ nechce zatím komentovat ani netolický starosta Vladimír Pešek. „Tomáš Koblenc zůstává tajemníkem, víc se k tomu ale vyjadřovat nechci," řekl dnes k dotazu našeho portálu.

Komplikovaný se vyšetřoval zhruba dva roky a přes rok je u soudu. K dispozici jsou k němu jen neoficiální informace, podle kterých jde v případu o to, že na netolickém městském úřadu nebylo v roce 2015 projednáno zhruba dvacet oznámení na přestupek s tím, že tu nastala situace, ve které nebylo zřejmé, kdo je má projednávat. Tomáš Koblenc nastoupil na netolickou radnici jako tajemník v červenci roku 2015 a tento stav už tu zřejmě byl.

Ředitel Krajského úřadu v Českých Budějovicích Milan Kučera odpovídá na dotaz, zda může trestně stíhaný tajemník vykonávat dál svoji funkci a zda je v Jihočeském kraji takových případů víc: 

Krajský úřad Jihočeského kraje nemá pro tyto situace stanovena žádná vlastní pravidla, protože postup v takových věcech lze jednoznačně dovodit ze zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, především z § 4 tohoto zákona. 

Podle § 4 odst. 2 uvedeného zákona se za bezúhonnou pro účely tohoto zákona nepovažuje fyzická osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, nebo pro trestný čin spáchaný z nedbalosti za jednání související s výkonem veřejné správy, pokud se podle zákona na tuto osobu nehledí, jakoby nebyla odsouzena.

V současné době není tajemník MÚ Netolice odsouzen a platí základní zásada, že do doby pravomocného odsouzení se na něj hledí jako na bezúhonného ve smyslu výše uvedených ustanovení a platí tak jako v jiných případech presumpce neviny. Pokud by byl tajemník MÚ Netolice odsouzen za nedbalostní trestný čin v souvislosti s výkonem veřejné správy, pak by pozbyl jeden ze základních předpokladů pro výkon funkce úředníka a musel by být ze své funkce odvolán ve smyslu § 12 odst. 1 písm. a) výše zmíněného zákona, případně by se musel sám své funkce vzdát. Protože ale soudní jednání stále probíhá a není možné předvídat jeho konečný výsledek, může pan tajemník nadále zastávat svoje pracovní místo bez omezení.

V současné době neeviduje Krajský úřad Jihočeského kraje žádný obdobný případ z řad tajemníků obecních a městských úřadů v Jihočeském kraji. Přehledy o ostatních zaměstnancích obecních úřadů v kraji nemá krajský úřad k dispozici, protože statutárním orgánem zaměstnavatele vůči zaměstnancům obcí jsou jejich tajemníci. Právě tajemníci obecních a městských úřadů mají jako vedoucí úřadů pravomoc takové případy řešit, pokud k nim v praxi v jejich působnosti dojde.

 

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Lenka 

  Reagovat

   

  Petře, tím vlastně říkáte, že my vůbec nežijeme v civilizovaném světě, protože tam všude musí politik nebo úředník při stínu podezření odstoupit a čekat na verdikt mimo službu. Jen u nás je možné, že se čeká na konec soudů, tedy celé roky a během nich se doufá, že se z toho ten jedinec vykroutí nějakými kličkami. Jestli jste pamětník tak dobře víte že po roce 1989 jsme taky takto začali. Ale kde ty doby jsou? Kam jsme to dopracovali? Uvědomte si, že než člověk stojí před soudem, jsou dva stupně. Musí policie dospět k tomu, že podezření je důvodné a pak to tak musí vidět i státní zástupce aby podal obžalobu. Takže na svévoli zas tak moc prostoru není a pochybuji, že by tajemník z nějakých Netolic za to těm lidem stál, aby na něj šili nějakou boudu. Obhajujete neobhajitelné.

  Vloženo 13.1.2019 08:43:13

  • petr 

   Reagovat

    

   Nejde přece o žádnou "boudu", jde o princip. I kdyby policie nebo st. zástupce chtěl, při pochybnostech o vině obžalovaného nemůže rozhodnout, to může v právním státě jen nezávislý soud. Pokud ustoupíme z této základní právní zásady, pak se vracíme do doby, kdy o člověku rozhodovala strana nebo uliční výbor.

   Vloženo 13.1.2019 14:57:26

 • Jiří, Praha 

  Reagovat

   

  Vidím to úplně jinak. Příkladný mi přijde naopak přístup státního zastupitelství, které svého státního zástupce, který je obžalovaný u soudu, postavilo mimo službu. Tak by to mělo být. Ať si pan tajemník počká mimo službu než se zbaví podezření. Tak je to i všude ve světě. Na tom principu jsou i demonstrace lidí, kteří nechtějí, aby naši zemi vedl obviněný premiér. Ale u nás se může dít všechno, Netolice jsou to příklad. To je úřednická arogance kdy si navzájem krejou záda. Včetně postoje kraje.

  Vloženo 12.1.2019 10:27:07

  • petr 

   Reagovat

    

   Naopak, v právním státě rozhoduje o vině a trestu nezávislý soud. Demonstrace lidí na ulici nemůže rozhodovat o vině člověka, to snad bylo možné ve středověku, kde ukamenovali člověka podezřelého z krádeže. To si představte, že někdo napíše na souseda anonym, toho budou podezřívat ze zločinu, odejde z funkce a po deseti letech, až skončí soud, by se mohl zpět vrátit. Mnohdy by už neměl kam se vrátit. Kam se vrátí třeba taková bývalá ministryně obrany Parkanová /tím ji nechci vůbec hájit/, v případě že ji soud osvobodí ??? Musíte se prostě rozhodnout jestli chcete žít v demokratickém právním státě, nebo v zemi kde o jiných rozhodují anonymy, donašeči, ulice a média.

   Vloženo 12.1.2019 14:14:49

 • petr 

  Reagovat

   

  No sláva ! Konečně se snad zase začne uplatňovat základní zásada právního státu, a to je presumpce neviny. Podezření nebo obvinění ještě přece neznamená, že ten člověk bude odsouzen. Jen soud může shromážděné důkazy posoudit a vyhodnotit. Autor tohoto článku se snaží nezaujatě získat stanoviska stran, jako správný novinář. Bohužel, některá jiná média v naší zemi se takhle nechovají, a masírují kdekoho, jen při pouhém mlhavém podezření.

  Vloženo 12.1.2019 06:37:08

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Pan starosta nic jo? To je síla.

  Vloženo 9.1.2019 10:02:25

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Bylo by dobrý kdyby se zveřejěnilo koho se týkaly ty přestupky který zůstaly neprojednaný ležet.

  Vloženo 9.1.2019 09:37:24

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace