Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • XXVIII. Reprezentační ples města

    sobota 25.1 20:00 - Divadelní sál Střelnice, Masarykovo nám. I / 107, Jindřichův Hradec

    K tanci a poslechu hraje taneční orchestr BARET, večerem provází Ivo Apfel. Host: Freddie Mercury (Peter Paul Pačut).

  • Maškarní bál pro děti

    sobota 25.1 15:00 - Katolický dům, Dačice

    Hry a zábava pro celou rodinu, občerstvení zajištěno.

Zobrazit všechny události
 

Volary zahájily sezónu s několika výraznými novinkami v muzeu

 Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

    Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

VOLARY – Volarská turistická sezóna tradičně startuje otevřením muzea. Nové vedení města a Kulturně informačního centra tento zvyk zachovalo a sezóna tak v muzeu a ve Volarech začala dnes 1. května dopoledne kulturním programem a otevřením nových expozic. Muzeum má ve své správě teprve měsíc Kulturně informační centrum.

 

Na otevření vystoupilo Saxofonové kvarteto místní základní umělecké školy a byly také připraveny dílničky pro děti a pohádka. „Času na přípravu nebylo moc, ale snažili jsme se připravit nové expozice a určitě připravíme i další nové a zajímavé expozice," řekl při zahájení sezóny starosta Volar Vít Pavlík.

Novinkou nové sezóny je ve Volarech i to, že informační centrum je nyní otevřeno každý den v týdnu. Tradiční stálé expozice muzea – Zlatá stezka, Historie města, Zbraně a uniformy a Pochod smrti – zůstaly zachovány. O novinkách v provozu muzea jsme si povídali v krátkém rozhovoru s ředitelem Kulturně informačního centra Jaroslavem Pulkrábkem.

Co je v muzeu nového?
Je tu zcela nová železniční kancelář. Připravil ji Stifterův pošumavský železniční spolek z Vimperka. Měli jsme jen měsíc od vzniku naší organizace na zajištění nových expozic a na přípravu otevření a spolek nám vyšel vstříc. Chtěli jsme přitom ukázat, že nejen historie sto let stará je zajímavá, ale že také věci staré jen několik desítek let jsou záležitostmi, které už dneska nevidíme, které už nepotkáváme, ale jako děti jsme je ještě zažívali. Většina z těch starších si pamatuje ještě kartónové jízdenky ve vlaku a podobně. Takže jsme připravili železniční stanici a čekárnu ze 70. let.

Jaký vztah má tato nová expozice k městu?
Jsou tam věci nejenom z Volar, ale i z Volar. Je tam i výstava fotografií připomínající výročí příjezdu prvního vlaku do Volar a jsou tam tedy i fotografie z toho příjezdu a z těch sto deseti let železnice tady.

Ještě nějaké novinky máte v muzeu?
Nahoře v prvním patře vznikla expozice nazvaná domov a ruční práce.

Ty dvě nové expozice budou stálé?
Ne, to jsou expozice na jednu sezónu a pak se budou měnit.

A to jsou všechny hlavní novinky?
Ne. Hlavní novinkou je to, že tady vždy pracovali brigádníci. Nebyl tu vedoucí, který by se věnoval pouze muzeu. - Takže hlavní novinkou, která není vidět, je to, že je tu nově člověk, který se bude starat o exponáty. Bude připravovat koncepci muzea. Bude také dělat badatelskou činnost, bude shromažďovat a ošetřovat exponáty. Bude některé věci i skenovat, aby byly v počítačové databázi a tak dále. Takže už to nebude galerie, jako dnes, ale stane se to plnohodnotným muzeem.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace