Při výskytu ptačí chřipky u ptáků v přírodě se nestanoví ochranná pásma. Psy a kočky je třeba hlídat

Vedoucí odboru životního prostředí Městkého úřadu v Písku Miloslav Šatra sděluje, že případě nalezeného uhynulého ptactva je třeba kontaktovat Hasičský záchranný sbor na čísle 150. Případné informace a pomoc poskytne také Městská policie Písek nebo odbor životního prostředí.
Co je ptačí chřipka?
Toto virové onemocnění postihuje jak volně žijící ptáky, tak drůbež jako slepice, krůty, kachny a husy. Postižená zvířata mají dýchací potíže, trpí ztrátou chuti a masivně hynou v průběhu 1 – 2 dnů. Inkubační doba je časový úsek mezi kontaktem s původcem nákazy a vzplanutím klinických příznaků. V případě influenzy je to pouze několik dní. První příznaky se obvykle objeví do jednoho týdne.
Způsob přenosu ptačí chřipky
K přenosu dochází především trusem nemocných ptáků. Úhyn ptáka na ptačí chřipku lze potvrdit pouze v laboratoři.
Lidé se mohou infikovat pouze kontaktem s infikovanými ptáky nebo jejich exkrety (výkaly, peří, uhynulá zvířata apod.). Nelze vyloučit přenos ptačí chřipky z nemocných ptáků na drobné savce (kočky, psy apod.). Dosud nebyl zaznamenán případ přenosu ptačí chřipky z volně žijících ptáků na člověka ani z člověka na člověka.
Příznaky ptačí chřipky
Infikovaná zvířata jsou otupělá a mají načepýřené peří, jsou netečná, odmítají se pohybovat, mají dýchací potíže, jsou apatická. Příjem krmiva je výrazně snížen nebo se objeví úplné nechutenství. Rovněž snáška se výrazně snižuje nebo se úplně zastaví. Vejce jsou deformovaná a mají tenkou skořápku. Některá zvířata vykazují příznaky nachlazení (výtok z nosu, kýchání). Během jednoho až dvou dnů dochází k vysokému úhynu. Zjišťovány jsou krváceniny a nekrotické změny na hřebínku a lalůčcích, edém hlavy. Mohou se objevit otoky a krváceniny na končetinách,
V případě podezření na výše uvedené příznaky u ptáků je třeba ihned informovat o události soukromého veterinárního lékaře nebo místně příslušnou krajskou veterinární správu, řídit se přesně podle jejich instrukcí a nedovolit vstup cizím osobám do postiženého místa.
Diskuse k článku