Přidáno video! Pořadatelé Benátské noci z Borovan si užili svou výhru ve strakonickém pivovaru















Kde se vzala Benátská noc v Borovanech
Benátskou noc, kterou Borovanští pořádají již desátým rokem, si každoročně poslední prázdninovou sobotu užívají stovky lidí. Někteří se jí aktivně účastní a jiní se přijedou podívat na svítící plavidla a posádky v kostýmech.
A jak to všechno začalo? „Seděli jsme před hospodou, dívali jsme se na rybník a říkali jsme si, že by to chtělo udělat na tom rybníku nějakou akci. S lodičkama nebo nějakou soutěž, zkrátka jsme hledali možnosti, jak rybník využít. Děvčata pak napadlo, že lodičky mají všude, pojďme udělat večerní jízdu osvětlených lodiček. Tak jsme to jeden rok zkusili. Lidi si doma připravili plavidla, která si po domácku osvítili, každá posádka si vymyslela nějaké tématické kostýmy. Někdo byl za čerty, za vodníky a podobně. První rok byl takový komornější, jen Borováci,“ popsala začátky tradice starostka Borovan Ivana Dolejšková.
„Jedeme vždycky od splavu k hospodě přes celý rybník. Lidi tedy vidí na loďky podél celého rybníki. Další rok už přijeli i lidé odjinud. Tak se nám akce nabalovala, až došla do rozměrů několika stovek návštěvníků,“ dodala starostka. Když loďky dojedou do cíle u místní hospody, starostka je přivítá a představí divákům. Odstavené lodičky na břehu pak svítí po celou noc.
Benátská noc je určena i dětem a okolo desáté hodiny večer se z rybníka odpaluje ohňostroj. „Doprostřed rybníku se umístí plavidlo, na které se dá základ pro ohňostroj a odvážlivci na druhé loďce to zapálí a rychle od toho pádlují pryč,“ popsala průběh starostka. Všichni se na Benátské noci dobře pobaví v hospodě a pod velkým párty stanem a každým rokem obec pozve nějakou kapelu.
Na přípravách se podílejí všechny místní spolky. „Hasiči, sportovci. Prostě kdo má ruce, ten pomáhá s přípravami. Postavit stan, přinést lavičky a zbytek si dělají v hospodě sami. Nikdy nevíme, kolik posádek bude a jak budou vypadat. Je to na lidech, kdo si co vymyslí,“ říká starostka. Obec samozřejmě také pomůže.
Hlavními aktéry Benátské noci jsou podle slov starostky rodiny Brčálových, Dubových, Hošnových, Stejskalových a Dolejškových. Ti jsou již stálicemi akce, které se účastní přibližně dvacet plavidel různé velikosti a také z různých materiálů. Pluly prý i necky, velká pneumatika a na ní dvě bludičky, postel, ta se ale převrátila a nedoplula. Jde zkrátka o zábavu a ta se v Borovanech daří.
Borovanští vyhráli hlasování
Do soutěže U nás to žije přihlásila starostka tři akce. Pak měla trochu obavy, že se hlasy rozmělní a žádná výhra nebude, i když prý v koutku duše doufala, že by dost lidí mohlo poslat hlasy právě Benátské noci. A to se také podařilo.
„Když jsem se dozvěděla o vítězství, měla jsem obrovskou radost. Jako první to ode mne věděl místostarosta a zastupitelé. Máme na facebooku stránky Borováci, tak jsem to tam hned napsala a chodila nám blahopřání, bylo to moc milé. Jenomže do toho byl koronavir, tak jsme na degustovnu a exkurzi v pivovaru museli počkat až do dneška,“ popsala starostka Dolejšková.
Také Alena Klůfová s Hanou Kukrálovou se účastnily jak plavby s maskách, tak i zájezdu do strakonického pivovaru. Právě ony ještě s další kamarádkou zpestřily Benátskou noc o peklo. Tři osvětlené čertice pak zazářily na rybníku. „Připravovaly jsme se asi týden. Pomáhala nám Anička Suchanová z Bernartic. Půjčili nám s manželem i loď. Připravovaly jsme si především naše kostýmy a světýlka na masky. Anička s manželem připravili celou loď včetně osvícení a elektřiny, aby světelný řetěz, kterým byla loď vyzdobená, vydržel svítit celou noc. Řekla bych, že v okolí není žádná hezčí a větší akce. Vždycky přijdou o lidi z okolních vesnic. Sedí se venku, je zábava, na rybníku svítí lodě. Někdo říkal, že loni tam bylo okolo pěti set lidí,“ popsaly obě přítelkyně v degustovně před začátkem exkurze.
Pivovar s duší
Poté se Borovanští odebrali na komentovanou prohlídku strakonického pivovaru s ochutnávkou piva. „Nejvíc mě zaujaly ty obrovské nádoby na pivo a stáčení do lahví. Překvapil mě ten velký objem i to, že se stále spousta věcí musí dělat ručně. To jsem nečekal. Ochutnal jsem polotmavého Klostermanna a nepasterovaného Dudáka. Nejvíc mi chutnala jedenáctka Dudák. Bylo to super. Průvodkyně nám ukázala spilku, proces kvašení. Jezdil jsem do Protivína a tam ochutnával nepasterovanou patnáctku, ale tam jsem se doslechl, že uvaří jedno silné pivo a následně ho ředí na nižší stupně. Ve Strakonicích se mi líbí, že se vaří v jedné várce vždy jedno pivo. Jednou jedenáctka, potom dvanáctka a nemíchají se. Připadá mi to poctivé,“ řekl po exkurzi Zdeněk Dub.
Starostku Ivanu Dolejškovou nejvíc fascinoval fakt, že se stále myjí velké tanky ručně. „Trvá to prý přes hodinu. Ti pracovníci musí vlézt úzkým otvorem dovnitř a tam to ručně drhnout a následně hodně dobře vypláchnout. To mě při dnešní automatizaci dost překvapilo. Nejen v tancích je člověk nenahraditelný, ale i v jiných provozech. Byla jsem například v pivovaru v Plzni a to byl jiný level, ale tady bylo třeba vidět, jak kvasí a bublá pivo a to je v Plzni v uzavřených nádobách, takže to člověk nevidí. Obdivuji ty lidi, že dělají tak náročnou a převážně ruční práci. Je to malý pivovar s historií a duší. Moc jim přeji, aby se jim dařilo,“ popsala své dojmy Ivana Dolejšková.
Zmínila, že málokdo si při pití piva dovede představit ten složitý proces, kterým mok prochází, než se dostane do sklenic. Starostka se také pozastavila nad tím, že Borovany nejsou tak daleko od Strakonic a přitom nikde v okolí není strakonické pivo k mání. Toho účastníci exkurze dost litovali, protože pivo jim opravdu chutnalo.
Po příchodu z exkurze do reprezentativní pivovarské degustovky nastala příhoda, která se stala zlatým hřebem dne. Jihočeské týdeníky spolu s pivovarem přichystaly pro vítěze návštěvu se vším všudy – i s občerstvením k pivu na obložených mísách. To ale mělo být překvapení. Borovanští to netušili, a tak se k pivu vyzbrojili sami – borovanský hostinský jim nasmažil na cestu bednu řízků, aby měli pivo čím zajídat. Tomu se všichni vespolek hodně nasmáli a jídla tak bylo opravdu habaděj. Z Borovan si dokonce přivezli s sebou i vlastního harmonikáře, takže se i zpívalo.
Po odpolední exkurzi a posezení v degustovně pak někteří výletníci ještě po návratu domů zašli probrat dojmy do borovanské hospůdky. Možná se tam už rodí i plány na letošní Benátskou noc.
A soutěž U nás to žije? Na jejím pokračování jsou organizátoři ze Svazku obcí a Jihočeských týdeníků předběžně dohodnutí. Čekají jen na to, až organizátory přestane omezovat koronavir.
Diskuse k článku