Prioritou Jihočeského vodárenského svazu je posilování odolnosti vodárenské soustavy

JIŽNÍ ČECHY – Loňský rok byl se 16,166 miliony m3 prodané pitné vody pro Jihočeský vodárenský svaz (JVS) čtvrtým nejlepším za poslední desetiletí. Přesto na jeho valné hromadě 13. května zaznělo, že jde stále o hodnotu limitně blízkou technologickým a provozním minimům rozsáhlé vodárenské soustavy.
„Stále se proto potřebujeme dohodnout s okresními městy, využívajícími i své vlastní zdroje vody, aby ze soustavy čerpaly sjednané minimální odběry,“ uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva Jihočeského vodárenského svazu (JVS) Antonín Princ.
Právě 269 měst a obcí je vlastníkem JVS, který pitnou vodou zásobuje na 400 tisíc Jihočechů. Nejvíce vody, 4,6 milionů m3 odebraly loni České Budějovice a táborská aglomerace s 1,7 miliony m3. V obou případech šlo o mírný růst. Zbylá okresní města zaznamenala meziroční pokles spotřeby. Rozvoj místní ekonomiky ale přispěl ke zvýšení spotřeby vody například o šest procent v Soběslavi, o 13 v Kaplici nebo o 14 procent v Bechyni. „U obcí bez vlastních zdrojů byl loni průměrný růst odběrů o dvě až pět procent. Největší pozitivní vliv na celkový odběr vody mají malé obce a odběratelé, kteří omezují lokální zdroje,“ uvádí výročí zpráva JVS.
Ta finanční kondici svazu hodnotí jako výbornou. Zisk v roce 2024 dosáhl 7,6 milionů korun a byl ponechán ve firmě. Přiměřený zisk je vedle odpisů a dotací třetím zdrojem, sloužícím k obnově vodárenského majetku.
JVS loni vydal na investice 161,4 milionů Kč a dalších 23 milionů na plánované opravy majetku. Využil přitom dotace Ministerstva zemědělství ČR a Jihočeského kraje. Právě dotace umožňují zachovat dlouhodobě konzervativní cenovou politiku. Odběratelé v průměru za tzv. vodu předanou v roce 2024 platili 22,69 Kč/m3.
Prioritou je posilování odolnosti vodárenské soustavy. Tu loni opět prověřila zářijová povodeň, která z provozu vyřadila řadu místních zdrojů. V této kritické situaci je nahradila právě soustava. Úpravna vody Plav se však musela řadu měsíců vyrovnávat s extrémním zakalením surové vody v římovské přehradě. Vyžádalo si to zvýšené náklady na provozní chemikálie a operativní zásahy do technologie úpravny.
„Jihočeská vodárenská soustava představuje nenahraditelný zdroj pro všechny členy svazu. Jeho nezastupitelnost postupně nabývá na větším významu. Naši prioritou proto musí zůstat udržení řádného provozu a rozvoje soustavy,“ dodal Antonín Princ.
Valná hromada volila také nové členy představenstva VS po skončení jejich pětiletého mandátu. Stali se jimi Jiří Fišer, Bohumil Komínek, Antonín Princ a Petra Trambová. Novým členem dozorčí rady pak zvolila Jiřího Rangla, starostu Plané nad Lužnicí.
Hlasovací práva JVS jsou rozdělena mezi 269 členských obcí. Každá má jeden základní hlas a další hlas za každé dva tisíce registrovaných voličů.
Zdeněk Zuntych
Diskuse k článku