Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Unicorn Group

  pátek 17.1 20:00 - Blatná, Na Vinici

  Koncert.

 • Novoroční koncert

  pátek 17.1 19:00 - Tábor, Střelnice

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Proč byl zrušen mezinárodní závod Okolo jižních Čech? Organizátoři rozkryli pozadí

JIŽNÍ ČECHY - České Budějovice, Protivín, České Velenice, Tábor, Nová Bystřice, Třeboň, Churáňov, Dačice a Jindřichův Hradec neuvidí etapový cyklistický závod Okolo jižních Čech, jehož další ročník měl startovat dnes a končit 4. září. Mířili na něj každoročně elitní silniční cyklisté z řady zemí. Včera organizátoři závod odpískali, přestože jim tím vzniknou statisícové škody. Jako důvod uvedli neochotu úřadů, konkrétně odboru dopravy na táborské radnici. Dnes poslali tiskovou zprávu, která popisuje celý vývoj jednání:

Z důvodů neochoty státních orgánů, zejména pak Policie ČR, vyjít vstříc pořadatelům závodu, se musel pátý ročník závodu Okolo jižních Čech zrušit.

Vrchní komisař krajského ředitelství Policie Jihočeského kraje se nebyl schopen po více než dvouměsíčním předjednání podoby etap dalších 39 dní vyjádřit k oficiální žádosti. Těchto 39 dní pak organizátorům chybělo k získání všech potřebných povolení.

„Komunikovali jsme s vedoucími dotčených odborů Krajského úřadu Jihočeského kraje, hejtmanem a mnoha dalšími lidmi, kteří se snažili závodu pomoci a sami neviděli důvod, proč odbor dopravy města Tábor zastupovaný panem Janem Pávkem odmítl povolení vydat,“ uvádí ředitel závodu Jan Hájek. „Zkoušeli jsme všechny varianty, jak závod uskutečnit. Nejvíce mě na celé situaci mrzí, že půlroční práce dobrovolníků a sympatizantů přijde nazmar. Neméně důležitá je i finanční ztráta, která půjde do stovek tisíc korun,“ dodává.

Vývoj celé kauzy:

Po více než půl roce příprav závodu byly dne 26. dubna odeslány na Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje vrchnímu komisaři kapitánu Stanislavu Vorlovi mapy s jednotlivými etapami závodu. Po dřívější telefonické domluvě s organizátory poslal kpt. Vorel mapy k vyjádření dotčeným komisařům dopravního inspektorátu Policie ČR, kterých je v Jihočeském kraji sedm. Vyjádření dopravních inspektorátů kpt. Vorel získal a poslal jej organizátorům 23. května.

Z důvodu komplikací v některých okresech komunikovali organizátoři závodu s jednotlivými dopravními inspektoráty a hledali schůdné řešení. S dopravními inspektoráty byla domluvena přesná trasa jednotlivých etap, kterou po schválení kapitána Vorla pořadatelé poslali 27. června na Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR (dále jen Policejního prezidia). To vyzvalo krajská ředitelství policie Jihočeského kraje a Kraje Vysočina, kterých se závod týká, aby se vyjádřila, zda souhlasí či nesouhlasí s podobou etap.

Za kraj Vysočina bylo od krajského ředitelství zasláno stanovisko v rychlém časovém sledu po obdržení žádosti od Policejního prezidia, zatímco kpt. Vorel opět rozeslal všem dotčeným dopravním inspektorátům opětovnou žádost o vyjádření se k etapám, ke kterým se již vyslovily. Podle organizátorů bylo při telefonických domluvách s dopravními inspektoráty zřejmé, že sami nerozumí tomu, proč jejich nadřízený vyžaduje vyjádření dvakrát ve stejné věci.

Během druhé poloviny července, kdy bylo připraveno stanovisko od ředitele dopravní služby, začal kpt. Vorel vyžadovat dodatečné podklady, které nesouvisí s vydáním stanoviska, jako jsou například informace pro závodníky. Ačkoli kpt. Vorel organizátorům během července telefonicky přislíbil, že vyjádření na policejní prezidium pošle, nestalo se tak.

Jelikož se během 39 dní od podání žádosti organizátorů na policejní prezidium nedokázal kpt. Vorel vyjádřit policejnímu prezidiu k podobě etap, na které měl vyjádření od všech sedmi dopravních inspektorátů PČR již od května na stole, vydalo 5. srpna Policejní prezidium souhlasné stanovisko bez vyjádření pana Vorla za Jihočeský kraj.

Jakmile měli pořadatelé stanovisko Policejního prezidia, pokračovali v dalším postupu získávání povolení pro pořádání cyklistického závodu. Dopravní inspektoráty se vyjádřily k žádostem pro jednotlivé odbory dopravy, které závod povolují, stejně jako se vyjádřila Správa a údržba silnic Jihočeského kraje a Kraje Vysočina.

V časové tísni žádali pořadatelé o rychlé vyřízení žádostí jednotlivé odbory dopravy. Ze všech 14 dotčených úřadů jich 13 vyslyšelo prosbu o rychlé vyřízení, aby nezmařily mnohaměsíční práci desítek lidí. Pouze odbor dopravy města Tábor s vedoucím panem Janem Pávkem odmítl rozhodnutí vydat s odůvodněním, že tento úkon již nelze stihnout.

Ačkoli 13 úřadů ve stejném kraji a jednajících podle stejného předpisu jako odbor dopravy pod správou pana Pávka rozhodnutí vydalo, okres Tábor vydání odmítl. Kvůli tomu tak organizátoři závodu nemohli kapitánu Vorlovi předložit všechna potřebná povolení, čímž nesplnili podmínky pro poskytnutí policejní asistence, která je pro zajištění bezpečného průběhu závodu nezbytná. Na základě nesplnění podmínek byla policejní asistence odmítnuta a závod jako celek musel být zrušen.

(konec tiskové zprávy)

Hned včera po oznámení, že závod se ruší, kontaktovali redaktoři Týdeníku Táborsko táborskou radnici. Starosta Jiří Fišer i místostarostka Michaela Petrová, která má v gesci dopravu, jednak konstatovali, že jim nepřísluší ovlivňovat výkon státní správy a jednak prohlásili, že za postojem vedoucího odboru dopravy Jana Pávka stojí, neboť v případě kladného rozhodnutí by porušil zákon. Odbor dopravy trvá na tom, že pořadatelé měli v žádosti nedostatky, které neodstranili. V čem a jak by byl zákon porušen, nikdo neupřešnil. 

Z okolností vyplynulo, že problém se týkal vedení trasy v Táboře, který se nyní kvůli uzavření Švehlova mostu a objížďce přes serpentýny na Horky, potýká s dopravními potížemi. Ani na náhradní trase po silnici z Plané nad Lužnicí se pořadatelé s odborem dopravy nedohodli. 

Hlavní organizátor závodu Jan Hájek, který uspořádal už několik ročníků etapového závodu Okolo jižních Čech, prohlásil, že se s takovým přístupem úředníka nikdy nesetkal a za 20 let nic podobného nezažil. 

 

Diskuse k článku - 15 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • týpek středního věku 

  Reagovat

   

  No nechci se nikoho zastávat, na táborský proletariát mám svůj názor (poměrně velmi nelichotivý), nicméně si myslím, že věc asi nebude až tak úplně jednostranná.
  Že by zrovna vedení Tábora schválně nepodpořilo jakoukoli pumpičkářskou akci? Tomu se mi snad ani nechce věřit.
  Starosta je vášnivý cyklista, ing Hotový ( faktický vládce města - vedoucí odboru investic ) taktéž a věřím tomu, že by se těchto sportovců našlo jistě více.
  Spíš to bude také selhání manažera akce, o uzavírce mostu se ví dlouho a jen blázen by kvůli pár kolařům uzavřel už tak bídnou objížďku na příjezdu do města.
  Než popravíme kapitána Vorla a další strašlivé zlosyny, asi by to chtělo dát pořádný prostor i druhé straně. Já osobně chumel osob v přiléhavých oblečcích v cyklistickém rauši, kvůli kterému se musí zastavit doprava k životu tedy opravdu nepotřebuji,,,,,
  Kolo používám také, jen se nesnažím nikoho obtěžovat - to pro pořádek

  Vloženo 2.9.2016 12:52:02

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Jeden z Tábora by zrovna řval první, kdyby kvůli závodu došlo ke kolapsu dopravy v Táboře, jako se to stalo začátkem června kvůli dopravní nehodě v centru města. Chválím táborský odbor dopravy, že trval na dodržení zákona, ten snad platí pro všechny stejně. Určitě by se nic nestalo, kdyby kvůli uzavřenému Švehlovu mostu závod letos Táborem neprojížděl.
  A jestli Tábor někomu připadá jako zaprděné maloměsto, co ho nutí v takovém městě žít? Návštěvníci Tábora, s kterými přicházím každodenně do styku, jsou z jeho současné podoby nadšení, obdivují Staré Město, novou Plovku, Jordánské nábřeží, Tismenické a Lužnické údolí i třídu 9. května se stromy, lavičkami a kavárničkami.

  Vloženo 1.9.2016 17:00:16

  • široko 

   Reagovat

    

   Děkujeme pane starosto Fišere za příspěvek.Poslední akce v sobotu na třídě 9. května , kdy si před zemědělskou školou pinkali basketbalisti se Vám také povedla , celkem na ní přišlo 10 lidí.
   Ale vzbudit řevem techna všechny občany co tam bydlí se Vám povedlo už ráno v 9,00.


   Takže další propadák , jen by mne zajímalo kam ti basketbalisté chodili čůrat?

   Vloženo 2.9.2016 11:52:14

  • Jarda 

   Reagovat

    

   Tábor je zaprděné město, zaparkovat není kde , hlavní obchodní třída vymetená ,už krachují i vietnamci , nikde nikdo , turisté tu také nejsou , v hospodách na Žižkově náměstí není ani noha , půlka je na zavření,hlavně že máme cyklostezky , koupaliště pro socky před zemědělkou ,zmršenou a nebezpečnou křižovatku s anální plastiku na Křižíkově náměstí.
   Děkujeme soudružko Fišerová.
   Ten Tábor je tak krásnej , že už se tady nedá žít.

   Vloženo 2.9.2016 12:09:08

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Jardo tak už si balte kufry. Pokud se vám zde nelíbí, můžete odjet kamkoliv. Nikdo vás zde nedrží.

    Vloženo 2.9.2016 13:51:46

    • Jarda 

     Reagovat

      

     Já si počkám až si soudružka Fišerová sbalí kufry a starostování vezme do rukou někdo normální...Už to nebude dlouho trvat . Fišera mají lidé v Táboře plné zuby. Odtáhne a bude zase klid. To i ti komunisti měli víc rozumu .

     Vloženo 3.9.2016 08:40:03

 • Jeden z Tábora 

  Reagovat

   

  Ano, tak přesně radnice (úředníci města) funguje. Prostě hraje s lidmi betla (výraz z mariáše). Nejlépe je: zaplaťte a nechte nás, MY víme, co je pro Vás nejlepší. Kdo sleduje diskusi na webových stránkách města, si jistě udělá obrázek. Je ve stylu "Ptejte se mě na co chcete, já Vám co chci odpovím." Některé odpovědi jsou tak fundované, že dotyčný by v soukromém sektoru hned přišel na dlažbu. Tak se nedivím jejich rozhodnutím ohledně závodu - jsou bez starostí.

  Vloženo 1.9.2016 06:17:29

  • široko 

   Reagovat

    

   Tábor a odbor dopravy si řídí sluníčkář Fišer ,také to tak vypadá .
   Pozor na něj , prohlásil ,že migrantům se musí pomáhat a kdyby přišli do Tábora klidně je u sebe ubytuje.
   To bude pane senátor za Tábor.

   Vloženo 2.9.2016 11:59:36

 • Táborak 

  Reagovat

   

  Pán Hájek si asi myslí, že může uzavřít jedinou silnici, která spojuje Tábor s okolními městy a vesnicemi a že mu vše projde. A že způsobí dopravní komplikace a už tak zhorší špatnou situaci mu nevadí? Proč nevynechal okolí Tábora nebo rovnou celý okres Tábor? Nevidím jediný důvod rušit celý závod, kvůli jedinému úseku. Podle mě je neschopný organizátor a snaží se odpovědnost házet na někoho jiného. Rozhodně souhlasím s rozhodnutím nezkomplikovat dopravu v Táboře ještě více než je aktuálně je.

  Vloženo 31.8.2016 21:46:32

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   No jsi ale tele. A ještě bys mohl navrhnout aby se Tábor vymazal z mapy. To by se taky mohla zrušit olymypiáda hry v Riu, protože to komplikovalo dopravu. Opravdu zaprděné maloměsto. Hlavně klídek a smrádek. Proč přemýšlet o tom jak to udělat a ještě se trochu snažit, když to jde zakázat. Ze smradu se ještě nikdo nenachladil. Jo a můžete si zase udělat besedu a začít malovat po městě cyklostezky odnikud nikam. Teď to bude opravdu gól.

   Vloženo 31.8.2016 22:51:26

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  no to je v pořádku nepotřebujeme nějaké "cyklokrosaře"..

  Vloženo 31.8.2016 16:49:10

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Až na to, že ten článek je o závodě "silničních" cyklistů.

   Vloženo 31.8.2016 18:28:04

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace