Proč studenti místo vyučování stávkují? - Jižní Čechy Teď!
27. 5. 2019 20:55

Proč studenti místo vyučování stávkují?

TÁBOR – Student třetího ročníku Gymnázia Pierra de Coubertina Jan Váňa je táborským koordinátorem stávkového hnutí Fridays for Future – Pátky pro budoucnost. Hnutí odstartovala švédská školačka Greta Thunbergová, která loni tři týdny místo školy protestovala před švédským parlamentem proti tomu, že politici nic nedělají proti klimatickým změnám, ohrožujícím budoucnost na Zemi. Vyjádřila se, že v porovnání s aktuálností klimatické krize není důležité, co zamešká ve škole. Nyní protestuje každý pátek a stala se nejznámější ekologickou aktivistkou. Následují ji studenti v celé řadě zemí včetně České republiky. Táborští studenti se přidali poprvé 15. března a minulý pátek 24. května znovu. Mezitím se 3. května konala celostátní stávka a příště se stávkující studenti sejdou na táborském Žižkově náměstí 7. června. Část veřejnosti ale není z tohoto způsobu ekologické aktivity zrovna unesená.

Proč studenti místo vyučování stávkují? - Jižní Čechy Teď!

Někteří lidé mají za to, že studenti se mají učit a ne chodit za školu, jestli chtějí v budoucnu planetě pomoci. Části lidí je to jedno, žijí tady a teď, katastrofickým prognózám nevěří. Proč studenti stávkují, co je cílem, proč volí tento způsob protestu, jestli už něčeho dosáhli, jak se na jejich aktivitu dívají ve školách, o tom všem mluví Jan Váňa.

Můžete přiblížit, jak to ve stávkový den probíhá ve škole? To se zvednete a odejdete z vyučování?

Ti, kdo se chtějí stávky za klima zúčastnit, musejí mít omluvenky. Když už je student dospělý, napíše si ji sám, ostatní musí přinést omluvenku od rodičů. Já už dospělý jsem.

A co do omluvenky píšete?

Osobní důvody. Nebo stávka.

Co tomu u vás na gymnáziu říkají?

Myslím, že náš pan ředitel Nývlt se taky zajímá o ekologii, ale i když této naší iniciativě nepřikládá takovou důležitost, tak žádné zákazy v tomto směru na naší škole neproběhly. Já jsem před druhou stávkou za panem ředitelem byl a informoval jsem ho. Je fakt, že byl trochu zdrženlivější než ředitel táborské průmyslovky pan Gause, který byl velmi vstřícný a nabídl mi, abych na škole udělal přednášku o našem hnutí, problému globálního oteplování a klimatické krizi.

Když odejdete na stávku, učiteli zůstane prázdná třída?

Ne, z každé třídy odchází jen pár lidí. Ale ve výsledku přijde z každé školy někdo – kromě gymnázia a průmyslovky se zapojují studenti z obchodky i z areálu. Minulý pátek nás bylo kolem osmdesáti. Nezameškáme celé vyučování, odejdeme tak na dvě hodiny. A za sebe můžu říct, že si pak dopíšu sešity a musím se všechno doučit. Navíc ty stávky nemají tak velkou intenzitu, od března byly tři.

Spolužáci, kteří zůstávají ve škole, mají na klimatickou krizi jiný názor?

Já osobně to nechápu. Možná nesouhlasí s formou stávky. Nebo jim to téma nepřijde tak závažné. Někdo říká, že to nemá smysl, ale my vidíme, že ty akce mají vliv. Jeden můj spolužák říkal, že člověk má začít u sebe a pak teprve tlačit na systém.

Proč stávkujete v době vyučování a nevolíte raději demonstrace o víkendu? Nepřišlo by víc lidí?

To má několik důvodů. Za prvé následujeme švédskou studentku Gretu Thunberg, která to takto pojala. Snažíme se tím dát politikům najevo, proč bychom my měli dělat to, co se od nás očekává, když oni nedělají to, co je jejich povinnost – tedy zajistit nám budoucnost. Sdělujeme tím, že nemá smysl se vzdělávat ve světě, kde politici ignorují vědce a nedbají na jejich varování o změnách klimatu. 

Myslíte, že byste stávkovali, i kdyby rodiče za vaše vzdělávání museli platit školné? Nebo je snadné hodit školu za hlavu, protože je zadarmo? 

Myslím, že bychom stávkovali i za situace, kdy by se platilo školné. Ten problém je pro nás všechny zásadní. Navíc už to není jen studentské hnutí, vznikla další organizace Parents for future, tedy organizace rodičů, dále iniciativa vysokoškoláků Univerzity za klima, doufáme, že se k nám třeba přidají i pracující. 

Čeho chcete stávkami dosáhnout?
….

Celý rozhovor přinese středeční Týdeník Táborsko. Dočtete se, jaký Jan Váňa vyznává životní styl, co může podle něj udělat jednotlivec, kdo studenty podpořil na pátečním shromáždění, jak hnutí Fridays for Future vlastně funguje a třeba i to, jestli už mají stávky nějaký hmatatelný výsledek a zda se bude stávkovat i o prázdninách, a také to, zda jsou studenti účastníky i demonstrací proti vládě a prezidentovi…

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.