Projděte si bosky pocitový chodníček v botanické zahradě

Přírodní zahrada v táborské botanické zahradě získala na konci června certifikát. Na něm je výstižné heslo: Spolupracujme s přírodou – ona bude spolupracovat s námi. Splnili tu mnohem víc ukazatelů než předepsaných minimálních pět parametrů jak z prvků přírodní zahrady, tak z prvků obhospodařování a užitkové zahrady. A ještě se chtějí zlepšovat. Třeba doplnit do louky luční květiny jako například kopretiny nebo chrpy. Vytvořili také krásné pracovní listy s řadou fotografií a otázek. Využívají je pro příměstské tábory a pro exkurze žáků škol. Nejbližší akcí bude výstava bonsají. Letos, po zhruba čtyřech desítkách let (ani pamětníci to na rok přesně nevědí), se poprvé kvůli koronaviru neuskutečnila květnová výstava kaktusů a sukulentů. Na bonsaje se návštěvníci mohou těšit od 17. do 19. července.
Jednou kapitolou vedoucí táborské botanické zahrady Žaneta Šišková přispěje do chystané knihy o přírodních zahradách: „Zahrady vystřižené jako z katalogu s anglickými trávníky, plnokvětými kultivary rostlin a bazény jsou sice krásné, ale téměř bez života a bez chemie se v nich neobejdete. Přírodní zahradu si oblíbí člověk, který umí přírodu vnímat všemi smysly.“
„Co se týče obhospodařování této zahrady, musí se využívat dešťová voda a kompost. Dále je potřebné mulčovat, pěstovat ovocné dřeviny a bobulové keře, stavět domečky pro zvířecí pomocníky, užívat k přírodě šetrné materiály a postupy, pěstovat zeleninu a bylinky a využívat smíšené kultury,“ říká Žaneta Šišková. Na podnoži mají v zahradě naroubované staré původní odrůdy jabloní, třeba malinové holovouské, panenské české a míšeňské české.
V přírodní zahradě botanické zahrady se nachází pocitový chodníček. Chůze po něm, samozřejmě bosky a třeba v rose, je příjemná a osvěžující. Plochu tvořenou různými materiály jako jsou piliny, sláma, drobné kamínky, kůra, písek a šišky si na vlastní nohy vyzkoušely také děti. Dospělý se musí mezi bambusovými vzdušnými stěnami trochu sklonit. Část pocitového chodníčku budovaly děti z družiny Základní školy Mikuláše z Husi Tábor ještě před koronavirem a další část vytvářely děti z přírodovědeckého kroužku Domu dětí a mládeže Tábor pro změnu po odeznění epidemie koronaviru.
Žanetě Šiškové je bližší kopřiva než anglický trávník
Kde jste se inspirovala k vytvoření přírodní zahrady v botanické zahradě?
Nejdříve jsem chtěla v botanické zahradě založit pouze vermikompost se žížalami a postavit hmyzí hotel. Ale pak jsem se začala pídit po nekonvenčním stylu zahrad a narazila jsem na spolek Přírodních zahrad. Potom jsem našla vhodnou část botanické zahrady pro realizaci mých nápadů a pak vznikla přírodní zahrada tak, jak má být.
Odkud se vůbec myšlenka přírodních zahrad vzala?
Ideu Přírodních zahrad uvedl do života dolnorakouský zemský hejtman Wolfgang Sobotka. Přírodní zahrady jsou iniciativou spolkové země Dolní Rakousy ve spolupráci s organizací Natur im Garten a četnými partnery. Do České republiky se projekt dostal už v roce 2001 a neustále se zde rozšiřuje. Jeho hlavním nositelem je spolek Přírodní zahrada.
Kdo táborskou přírodní zahradu certifikoval?
Certifikovala ji inženýrka Monika Váchová ze zapsaného spolku Přírodní zahrada. Přijela po skončení epidemie koronaviru 25. června.
Jaké výhody má přírodní zahrada pro majitele?
Minimalizaci pletí, absenci nákladů na chemické prostředky. Přírodní zahrada je živá, je v ní vytvořeno mnoho biotopů pro živočichy. Můžete využívat přírodní materiál z vašeho okolí a vytvářet z něj prvky do přírodní zahrady bez vysokých finančních nákladů. V přírodní zahradě máte pocit souznění s přírodou, příroda s vámi spolupracuje, když jí porozumíte. Získáte zdravé potraviny.
Co přináší přírodní zahrada životnímu prostředí?
Přírodní zahrada je živý kout přírody, kde stále něco kvete, plodí, bzučí, hrabe, leze,… Mohou zde růst a žít rostliny, které jsou citlivé k chemickým prostředkům. Díky absenci chemie nedochází k úniku nežádoucích látek do vodních zdrojů. V přírodní zahradě se nepoužívá rašelina, jejíž těžba ničí dané lokality.
Je přírodní zahrada trendem?
Řekla bych, že ano. Lidé začali zjišťovat, že v přirozenosti je krása a také hodně preferují bioprodukty, které v přírodní zahradě stoprocentně máte. Zatím ale stále bohužel vyhrávají katalogové zahrady s anglickým trávníkem a s uměle opečovávanou vodou v bazénu. Divokým koutkem s žahavou kopřivou nebo úmornou bršlicí návštěvu ani zraky sousedů asi neoslníte, ale přitom jsou to tak zajímavé a užitečné rostliny. Je třeba se jen na to podívat z jiného úhlu pohledu.
Diskuse k článku