1. 7. 2015 7:55

Protipovodňová opatření v pondělí zastupitelé stáhli z programu jednání. Město chce vyjít vstříc protestantům

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Obyvatelé Havlíčkovy kolonie a přilehlých obydlí si zřejmě mohou oddychnout. V pondělí mělo českobudějovické zastupitelstvo schvalovat smlouvu o financování první etapy protipovodňových opatření na Malši, ale předkladatel náměstek Petr Holický (ANO) stáhl tento bod z programu. O chystaných změnách na Malši u Malého jezu chce diskutovat s veřejností a připouští i změny v projektu. I když zastupitelé souhlasili, aby byl tento bod pro tuto chvíli vynechán, na pondělním jednání vystoupilo několik občanů a iniciátorů petice Zachraňme Malák s plamennými projevy.

 

Ačkoliv na počátku svého projevu jeden z hlavních iniciátorů Zachraňme Malák poděkoval zastupitelům, že projednání smlouvy o financování první etapy stavby stáhli, jeho kolega kritikou nešetřil. Zdůraznil, že městské vedení zapomíná na veřejnou diskuzi. „Přes naléhání občanů z Havlíčkovy kolonie město nedokázalo s dostatečným předstihem prezentovat tento záměr veřejnosti, stavba se připravuje již skoro dvacet let. Poslední jednání se širší veřejností proběhlo zhruba před 10 lety,“ řekl při svém projevu na zastupitelstvu Petr Hlinka a oznámil, že petici proti stávajícím zábranám podepsalo zatím více než 1 700 lidí.

Ve své řeči byl o něco mírnější Tomáš Mráz, další iniciátor akce Zachraňme Malák a s tím spojené petice. Především vysvětlil, že protipovodňová opatření lidé chtějí, ale v jiné podobě. Tedy v takové, která nenarušuje krajinný ráz tak radikálně jako stávající projekt. „Preferujeme variantu vyššího ohrazování zástavby formou pevné nebo mobilní bariéry. V nejlepším případě kombinací obou forem. Uvítali bychom, kdyby město zadalo zpracování takovéto varianty odborníkům,“ uvedl s tím, že taková alternativa by zabránila vytvoření říční bermy spojené s kácením vzrostlých stromů. A o to iniciativě především jde. Zároveň také navrhuje například lokální referendum, které by ukázalo, zda lidé plošně opatření přijímají nebo ne.

Jak nám osobně Tomáš Mráz sdělil, špatným příkladem řešení protipovodňových zábran je podle něj v Českých Budějovicích zástavba záplavového území u Špačků. „Dobrým příkladem je podle nás mobilní protipovodňová stěna na Jiráskově nábřeží,“ doplnil.

Pondělní zasedání zastupitelů přilákalo hodně sympatizantů s iniciativou, která chce zabránit bagrování v parku u Malého jezu. Hned několik z nich promluvilo k zastupitelům. Například Sylvie Kadlecová sice v lokalitě u Malše nebydlí, ale i tak zdůraznila, že jde o mimořádnou část Budějovic, kterou by město mělo zachovat a ani ona se k tomu nestaví lhostejně. „Na dětské hřiště tam jezdí například i lidé z Kamenného Újezdu, z okolí. Je to mimořádné místo, které se třeba se Stromovkou nedá srovnávat,“ zmínila.

Nakonec si do iniciativy proti plánované zástavbě obrazně „kopnul“ jeden z místních obyvatel, který rovněž vážil cestu na zastupitelstvo. Podle něj by trestuhodně město plýtvalo s veřejnými prostředky, pokud by nezačalo v září stavět, když má k tomu povolení. Nebál se ani rýpnout do svých sousedů. „Podle mého názoru vůbec nejde o nějaké racionální řešení, ale z nějakých pro mě nesrozumitelných důvodů snad sobectví, aby se před jejich domem nic nedělo. Ti občané, kteří opakovaně podepisují petice proti protipovodňovým opatřením, by měli mít za povinnost zřetelně označit svá obydlí, aby velká voda věděla, kam má natéct přednostně,“ zakončil ironicky a dočkal se nesouhlasného pískotu z řad většiny návštěvníků zastupitelstva.

Jak to s opatřeními proti povodním dopadne, se tedy uvidí zřejmě za pár měsíců. Není pravděpodobné, že by se začalo stavět již v září. Na radnici navíc došlo k odvolání primátora a klíčových náměstků, což může situaci ztížit.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.