banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Jubilejní Lubomír Brabec

  Úterý 23.7 19:00 - Protivín KD

  Romantické skladby pro kytaru.

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Radní Martin Kupec: Bez příchodu nové firmy a šancí na bydlení se Milevsko neposune

Martin Kupec. , Autor: Archiv

Martin Kupec.     Autor: Archiv

MILEVSKO – Pro leckoho v Milevsku bylo velkým překvapením, když se loni zjara proslechlo, že novou kandidátku hnutí ANO začal sestavovat Martin Kupec, který do roku 2014 byl v zastupitelstvu za ODS. Pětačtyřicetiletý právník a personalista, který pracovně působí v Praze, na internetu připustil, že v tehdejší radě města do roku 2014 byl s představiteli ODS často v nesouladu.

 

Na webu ANO uvádí, že kritizoval klientelistické praktiky. Velkým třeskem byl tehdy skandál s odposlechem z rady města, když se jednalo o případu člena ODS Ladislava Benduly a výpovědi z pronájmu restaurace kulturního domu. Ke spuštěnému mobilu se tehdy nikdo z radních nepřiznal, krátce po volbách 2014 Martin Kupec z ODS vystoupil.

Na portálu ANO zmiňuje i neshody s předsedou jihočeské ODS Martinem Kubou. Na čtyři roky si pak dal od komunální politiky pauzu, než dostal loni v únoru pověření, aby se pokusil sestavit v Milevsku kandidátku hnutí ANO. To navzdory celostátním úspěchům v Milevsku získalo ve volbách 2014 jediný mandát. Navíc zvolený zastupitel, lékař Radovan Köhler, za čas odstoupil a postupující náhradník Tibor Kaleja nakonec oznámil ukončení spolupráce s tehdejší buňkou ANO.

S Martinem Kupcem pak do toho šel v roce 2018 znovu a oba byli zvoleni. Stali se součástí koalice, Martin Kupec je v radě města. V rozhovoru vysvětluje okolnosti svého tehdejšího i nynějšího politického angažmá a také názory na aktuální problémy města.

Straně, která je takzvaně v kurzu, se obvykle lidé na kandidátky spíš hrnou. Bylo to tak i v Milevsku, když jste stal lídrem?
Jednoduché to nebylo. Po předchozím volebním období, kdy místní ANO očekávání nesplnilo, to vypadalo, že kandidátka ANO v Milevsku buď vůbec nevznikne, anebo se jí někdo nový ujme. Já jsem do toho šel a měl jsem na sestavení kandidátky dva a půl měsíce. Z původní kandidátky přišlo jen pár lidí. Oslovil jsem pana Kaleju, ten řekl, že do toho půjde. Naskočili jsme do přípravy kandidátky poslední a sestavovat kandidátku jako osmý kandidující subjekt ve městě, kdy někteří už byli jinde a velká skupina občanů se nechce angažovat vůbec, to opravdu snadné není. Vynaložil jsem veškerý personalistický um a nakonec se podařilo dát dohromady šikovné mladší lidi. Myslím, že naše kandidátka byla s věkovým průměrem 40 let nejmladší. Všichni jsme na kandidátce jako nečlenové hnutí ANO, tedy bezpartijní sympatizanti.

Voliči vám přiřkli dva mandáty v 21 členném zastupitelstvu. Jste s tím spokojený?
Je třeba to vidět v kontextu vývoje před volbami, takže jsme spokojení. Skončili jsme v pořadí třetí na pásce a máme o mandát víc než v roce 2014. Jedna disciplína jsou volby a druhá pak umět se dohodnout po volbách. Jsme v koalici, zatímco třeba v Písku nebo v Táboře se to hnutí ANO i přes volební úspěch, bohužel nepodařilo, ve Strakonicích není ani v zastupitelstvu, naopak v Budějovicích má primátora. Měst, kde se ANO stalo součástí koalice, na jihu Čech moc není. V Milevsku jsme rádi, že součástí koalice jsme a můžeme být něco platní i v radě města, chceme, aby se věci hýbaly a Milevsko se rozvíjelo. Podstatná část našeho programu se protnula s programy koaličních partnerů a i lidsky nám tato koalice vyhovuje. Funguje to velmi dobře a to je fajn.

Na čem z priorit volebního programu ANO jste se shodli s Jihočechy, ČSSD a KSČM, kteří koalici spolu s ANO tvoří?
Naše investiční priority se do koaliční smlouvy dostaly všechny. Já jsem se stal radním pro majetek, investice, což jsem měl v gesci i v předminulém volebním období. Nově mi přibyla ještě spoluodpovědnost za mezinárodní spolupráci, kterou měl dosud na starosti Martin Třeštík. To rozhodnutí je celkem pragmatické, mluvím německy, a protože partnerské město máme ve Švýcarsku a nově se rýsuje spolupráce s rakouským městem, padla volba na mne.

Můžete vaše investiční priority připomenout?
Naším programem je budování nových parkovacích míst a myslíme tím hlavně celou oblast kolem Komenského ulice, tedy i ulici Pod Stadionem, u hasičárny nebo Boženy Němcové. Projekt na rozšíření parkovací kapacity u druhé základní školy sice není v souladu s nově pořízenou územní studií, ale to se dá napravit. Proto jsem na posledním zastupitelstvu hlasoval pro to, aby se tato investice zařadila dodatečně do rozpočtu. Chceme, aby vznikl takový projekt, který bude v souladu s řešením navrženém územní studií, protože právě teď je tu příležitost získat na tuto investici dotaci. Stejně tak budu usilovat o to, aby se projekčně připravilo další parkoviště s dvanácti místy v ulici Pod Stadionem – u křižovatky s Komenského ulicí, naproti místu, kde už nové parkoviště vzniklo. Dalších dvanáct míst může vzniknout u trafostanice poblíž hasičárny. Když se rychle udělají projekty, můžeme do konce roku ještě požádat o peníze z ekologických dotací, které podporují projekty s využitím dlaždic, propouštějících vodu. Jde o novinku, nejde o zatravňovací dlaždice, ty už jsou dnes pasé kvůli problematické údržbě. Proto jsem také na zastupitelstvu hlasoval pro dodatečné zařazení. Nikdo nezaručí, že tahle dotační příležitost tu bude i za rok.

Tento návrh na dodatečné zařazení do rozpočtu podal jako občan bývalý člen místní buňky ANO Václav Málek. Znamená to, že nějak spolupracujete?
To zrovna ne, i když jsem s panem Málkem před volbami samozřejmě mluvil. Já bych ale tento návrh na řešení parkoviště u druhé základní školy podával jak rozpočtovou změnu i bez iniciativy pana Málka. Partnery v koalici jsem o tom informoval, že s tímto návrhem na rozpočtovou změnu později přijdu. Budu usilovat o to, aby se projekt a studie na řešení území kolem Komenského ulice daly do souladu a aby se rychle zprojektovaly ještě parkovací plochy v ulici Pod Stadionem a u hasičárny tak, aby se na tyto tři akce dalo ještě letos požádat o dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Byla tu ještě myšlenka na vznik dalších parkovacích míst u věžáku, ale na městském úřadu mi řekli, že tam je problém s vedením teplovodu. Takže to se zatím odsouvá, abychom nezdrželi přípravu již zmíněných akcí, které se jeví, že by se mohly v dohledné době vyřešit.

Rozpočtové návrhy občana Málka k parkování na zastupitelstvu neprošly jen o jeden hlas. Teď se Václav Málek na radu města a zastupitelstvo obrací znovu. Namítá, že jeho návrhy nebyly projednány v souladu se zákonem a žádá nové hlasování. Bude mít tento jeho návrh vaši podporu?
Necháme si v radě města vysvětlit od paní tajemnice úřadu, zda byly návrhy pana Málka na zastupitelstvu projednány dostatečně či nikoliv. Pokud návrh na dodatečné zařazení parkoviště v Komenského půjde do zastupitelstva znovu, i já pro něj budu znovu hlasovat. Bez ohledu na to bychom ale rádi realizovali opravu Dukelské ulice, na čemž se rada města již nyní shodla a navrhuje to i pan Málek. Objevil se nový dotační titul ministerstva pro místní rozvoj, z něhož bychom mohli získat peníze. Takže i tady je třeba rychle udělat projekt, aby se dala podat žádost o dotaci.

Jaký je tedy váš vztah k někdejšímu lídrovi buňky ANO v Milevsku Václavu Málkovi?
To nemá žádnou souvislost. Viděli jsme se jen párkrát ještě před volbami, můj vztah k němu je neutrální. Beru jeho návrh k rozpočtu jako návrh od kohokoliv jiného. Jde mi o to, abychom v Milevsku dokázali využít poslední dotační příležitosti, které se ještě nabízejí, protože nebudou trvat donekonečna. Pro věci dobré pro Milevsko bude ANO hlasovat vždycky, ať je navrhne kdokoliv. Uvítal bych, kdyby se z návrhu pana Málka hlasovalo o jednotlivých věcech samostatně.

Stavíte se tedy kladně k občanským iniciativám? Třeba k participativnímu rozpočtu, který v některých městech dává občanům možnost rozhodovat o části městských peněz?
Participativní rozpočet jsme v programu neměli a naše priorita to není. To ale neznamená, že bychom byli úplně proti. Jsme pro informovanost občanů a pro přímou komunikaci s nimi formou veřejných setkání nad konkrétními věcmi, které se jich dotýkají. A samozřejmě pro komunikaci s občany na zasedáních zastupitelstva.

O čem by se mělo v Milevsku aktuálně s veřejností mluvit?
Určitě o další z našich priorit, na kterou ještě nepřišla řeč, a to je autobusové nádraží. V letošním rozpočtu to není, takže je ještě čas o tom diskutovat. Když jsem byl v radě města v letech 2010 až 2014, byl na stole jeden projekt, teď je tu zas jiný a je tu otázka zapojení společnosti ČSAD Autobusy. Jednání s ní vede pan starosta a já čekám, co z toho vzejde stran spolufinancování této velké investice.

První projekt, který zmiňujete, předpokládal vznik nové obchodní ulice a bytového domu s obchody v přízemí. Tento záměr tedy padl?
Měli bychom si přiznat, že v dnešní době a při finančních možnostech města je vznik obchodní zóny na autobusovém nádraží nereálný. Úvahy o příchodu investora bych okomentoval asi tak – nemá cenu čekat na Godota, který nepřijde. Udělejme tedy méně nákladovou variantu, která splní to, že tu nebudeme mít nepěkný prostor v centru města. Jsem pro vybudování několika zastávek a na zbytku plochy pro parkování a zeleň. Navíc na ekologické záměry se opět dá žádat o dotace. Letos to v rozpočtu není, tak to tam dejme na příští rok.

Proslýchá se, že máte poněkud odlišný názor na průmyslovou zónu, než byla dosud prezentovaná filozofie osídlení místními firmami...
Tak tady je potřeba na úvod říct něco k demografickému vývoji. Milevsko by určitě stálo o nové obyvatele. První cesta, jak je přilákat, spočívá v nabídce vhodných parcel, aby si tu noví obyvatelé postavili domy. Ptal jsem se, město vhodné parcely nemá.

Město přece má pozemky u Václava nad nádražím. Tam by se pár parcel vešlo...
Ano, ale část pozemků tam vlastní firma ZVVZ, navíc ten svažitý terén není úplně ideální. Takže v úvahu nyní připadá spíš druhá možnost – jít na to přes nabídku zaměstnání a k tomu může posloužit průmyslový park. Prioritou našeho programu je získat nová pracovní místa a to znamená nějakého nového investora, firmu, která by zaměstnala 50 až 100 lidí. V budovaném průmyslovém parku se pro to nabízí prostor. Konzultoval jsem to na ministerstvu průmyslu a obchodu i na CzechInvestu, není to nereálné, ale musí na tom být ve městě shoda. Já jsem toho názoru, že pouhé přesídlení zdejších firem do tohoto areálu nová pracovní místa nepřinese nebo jen minimum. Proto chci najít v radě města podporu pro myšlenku, že není dobré tento nový areál rozparcelovat jen pro zdejší firmy, i když i pro ně by se tam samozřejmě část najít měla, ale zároveň bychom měli část připravit pro většího investora.

Má to několik háčků. Za prvé, jestli v pozadí přece jen nebublá odpor zdejších podnikatelů, aby sem přišla nová firma, konkurující jim možná nabídkou o něco vyšších mezd, a pak – jestli tu vůbec je potenciál padesáti nebo stovky zaměstnanců pro takový podnik?
O tom, že by někomu vadil příchod nové firmy, mně osobně do očí nikdo nic neřekl. A odpověď na otázku, jestli by se tu našla stovka zaměstnanců, je nasnadě. Když se podíváte, kolik lidí z tohoto regionu někam za prací dojíždí, co by jim bránilo, aby pracovali doma, pokud by ta nabídka byla zajímavá? Já mezi Prahou a Milevskem migruji, takže vím, kolik zdejších lidí na dálnici potkávám. Proti tomu, aby tito lidé dostali pracovní příležitost tady, přece nemůže žádný rozumný člověk nic namítat.

Myslíte? Určitě jste slyšel o tom, že i firma Efaflex mohla stát v Milevsku, kdyby se tomu nekladly překážky...
Ano, firma Efaflex měla stát tady. A o podobnou firmu teď jde. Nemyslíme na nějaký kolos o 500 lidech, který by tu změnil strukturu obyvatelstva a přinesl problémy. Menší firma, o jaké jsem mluvil, by Milevsko posunula a pozvedla. O tom jsem přesvědčený. Padesát nebo sto lidí by se určitě mohlo rekrutovat z lidí, kteří zatím za prací dojíždějí nebo u lidí z okolních obcí a navíc by to mohlo přilákat i nové obyvatele. To ale souvisí se zmíněnou nabídkou bydlení. Tak jako jsme dnes svědky, že lidé se z velkých měst přesídlují do okolních obcí, pokud jsou tam parcely, mohlo by to být i opačně.

Ve směru na Osek vlastní pozemky soukromí investoři, nestačilo by, aby s nimi město víc spolupracovalo? Například když se v zastupitelstvu předloni prezentoval stavební záměr na řadovky firmy OVM Oldřicha Veselého, nevypadalo to, že by zástupci města jásali blahem...
O tom jsem slyšel, ale nemám k tomu detailní informace. Spolupráce by tu bezesporu byla potřebná, ale musí být výhodná pro obě strany a směřovat k cílům, o kterých jsme mluvili.

Vraťme se ještě k problému zaměstnanosti. I komunističtí plánovači kdysi vedle ZVVZ vybudovali také Jitex jako továrnu pro ženy. Zatímco současné pracovní možnosti žen v Milevsku jsou žalostně nízké. Myslíte při úvahách o potenciálním investorovi také na to?
To je těžká otázka a špatně se na ni odpovídá, protože stát ani město dnešní zaměstnavatele neřídí. Socialistické plánování bylo o něčem úplně jiném. Vláda rozhodla a tak to bylo. Nemohu odpovědět, že nějaká další investice bude směřovat k zaměstnavateli žen. Opravdu na to nemám geniální odpověď. Snad jen, že pokud by se město rozvíjelo, byla by tu určitě větší nabídka práce pro ženy, například v oblasti služeb, školství nebo administrativy. Navíc se práce pro ženy a muže dnes ani nesmí rozlišovat, abychom genderově nenarazili.

Poslední otázka. Myslíte si, že obce, které mají ve vedení zástupce parlamentních nebo dokonce vládních stran jsou ve výhodě? Jak zaznívalo v předvolební kampani, že je dobré mít v mobilu Andreje Babiše?
Bezesporu je pro každé město výhoda mít osobní kontakty na zákonodárce, ministerstva nebo na kraj. Rád v tom budu nápomocen, s některými ministerstvy spolupracuji, znám řadu lidí, i když v pozici neuvolněného radního je můj čas omezený. V rámci mého mandátu dělám, co můžu v oblasti dotací a dalších vazeb, které by mohly městu prospět. Problém je, že se žádostmi o dotace se musí spěchat.

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Radosty kůň? Nebo vrána k vráně.

  Vloženo 22.1.2019 00:06:06

 • Tak 

  Reagovat

   

  to teda...... převlékač kabátů (politických). Jemu nevĕřim ani nos mezi očima! Pepane,Ty mu to že seš?

  Vloženo 21.1.2019 20:07:09

  • Oprava 

   Reagovat

    

   žereš

   Vloženo 21.1.2019 20:08:44

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Snad si nemyslíte, že ho zajímají vaše názory. Své korýtko má už jisté.

   Vloženo 2.2.2019 12:11:24

 • Pepan 

  Reagovat

   

  Konečně někdo kdo má jasnou představu o Milevsku

  Vloženo 21.1.2019 19:48:56

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace