Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Místní kolo soutěže

    středa 22.1 17:00 - Blatná, ZUŠ

  • Stopem se psem v Asii

    středa 22.1 17:00 - Městská knihovna Jindřichův Hradec, U Knihovny 1173, Jindřichův Hradec

    Beseda.

Zobrazit všechny události
 

Radní Tábora rozpustili bytovou komisi. Nově se budou byty pronajímat na pět let

Michaela Petrová má v tomto období na starosti majetek města a tedy i změny v bytové politice.  , Autor: L. Kolářová

Michaela Petrová má v tomto období na starosti majetek města a tedy i změny v bytové politice.     Autor: L. Kolářová

AKTUALIZOVÁNO - 11.9.2019 23:05

TÁBOR - Radní města Tábora rozhodli, že nové nájemní smlouvy na městské byty se budou uzavírat pouze na dobu 5 let s možností prodloužení. Důvody objasnila místostarostka Michaela Petrová. „Nájemníci nebudou po pěti letech vyhoštěni. Pokud nebudou dlužníky a budou dodržovat zásady nájemního bydlení, smlouva se jim prodluží o dalších pět let s možností úpravy nájemného podle situace na trhu s byty," uvedla místostarostka. Ve městě mají stovky nájemníků smlouvy na dobu neurčitou. Výše nájemného u těchto smluv neodpovídá současné ekonomické situaci. Tyto nájmy může radnice zvyšovat pouze o inflaci. „Uzavírat nájemní smlouvy na pět let je posun. Domnívám se, že mít nájem městského bytu je určité privilegium. Není to byt spravovaný v komerčním režimu, není za komerční nájemné. O byty se stará veřejná organizace, nikoliv soukromý vlastník. Přesto si někteří nájemníci, malá část z nich, tohoto privilegia neváží," míní Petrová.

 

Radní nově schválili možnost přidělení sociálního bytu. „Definovali jsme skupinu žadatelů zejména s aktuální tíživou životní situací, podmínkou trvalého bydliště či zaměstnáním v Táboře a hranicí příjmu ve výši trojnásobku životního minima," sdělila místostarostka. Ta uvedla příklad: do tíživé situace se dostane samoživitelka, které nezbylo nic jiného než jít do domova pro matky s dětmi, nebo nečekaná životní situace, která způsobí náhlou ztrátu bydlení apod. Teď v takovém případě město nabídne sociální byt, který není dán lokalitou, ani technickým stavem, ale potřebností pro člověka. „Moderní společnost se vyznačuje tím, že se umí postarat o potřebné. Chceme takovým lidem pomoci, ale zároveň máme nastavené mechanismy, aby nedocházelo ke zneužití naší pomoci," říká místostarostka.

O přidělení bytu rozhodne na základě doporučení odboru sociálních věcí a sociální komise rada města.
U sociálních bytů bude nájemní smlouva sjednána na dobu určitou 6 měsíců s možností prodloužení nejdříve na 6 měsíců a následně opakovaně na jeden rok. Podmínkou prodloužení nájemní smlouvy bude aktivní spolupráce žadatele s odborem sociálních věcí nebo s poskytovatelem sociálních služeb, kdy při každém prodloužení nájemní smlouvy nájemce doloží potvrzení o probíhající spolupráci.

Rada rozpustila bytovou komisi a obnoví ji štíhlejší

Drtivou část návrhů na pronájem bytů bude i nadále radním předkládat bytová komise, která byla až dosud třináctičlenná. Rada rozhodla, že počet členů sníží, aby práce komise byla efektivnější a operativnější. Nová komise zeštíhlí na 9 členů. Každý ze zastupitelských klubů, kterých je osm, nominuje do 23. září nového člena. Hnutí JiNAK! bude mít dva komisaře, a to z důvodu, že je potřeba, aby počet komisařů byl lichý. O předsedovi rada teprve rozhodne.

Při přidělování bytů začnou platit dva nové principy.
1. V případě, že u jednoho bytu sejde sto a více žádostí, což bude znamenat, že se jedná o velmi lukrativní byt, nebo takto rozhodne rada města, přihlédne bytová komise zejména k výši nabízeného nájemného. „Důležité je slovíčko zejména, výše nájemného nebude úplně jediným kritériem," zdůraznila místostarostka. V ostatních případech se bude postupovat jako doposud, to znamená, že kromě výše nabízenému nájmu se bude přihlížet k dalším okolnostem žadatele, pro které o byt žádá.
2. O každém žadateli bude hlasovat bytová komise. Při nedosažení většiny se žádost dostane k rozhodnutí na radu města.

Město Tábor je vlastníkem 3063 bytů ve správě společnosti Bytes. Ročně pronajímá po rozhodnutí bytové komise cca 100 až 150 bytů (r. 2018 - 105 bytů, r. 2017 - 140 bytů, r. 2016 - 182 bytů). Po rozhodnutí rady města jsou uzavírány další smlouvy (cca 50 ročně): přechody nájmů, náhradní byty a obnovené nájemní smlouvy.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace