Ředitel Centra kultury v Písku Josef Kašpar: Přeji si, abychom se brzy mohli potkávat na akcích - Jižní Čechy Teď!
19. 2. 2021 6:57

Ředitel Centra kultury v Písku Josef Kašpar: Přeji si, abychom se brzy mohli potkávat na akcích

PÍSEK – Ředitel Centra kultury města Písek Josef Kašpar popisuje, jak se organizace vypořádala s propady tržeb za minulý rok a jaký má výhled o nadcházejícího roku. Řekl, jestli některé kulturní subjekty postihne krach, jaké má Centrum kultury plány s Divadelní kavárnou, proč se musel opravit zadní trakt Divadla Fráni Šrámka a jaké akce se na letošní rok pod vlajkou Centra kultury chystají.

Ředitel Centra kultury v Písku Josef Kašpar: Přeji si, abychom se brzy mohli potkávat na akcích - Jižní Čechy Teď!

Jaké ztráty způsobil Centru kultury složitý rok 2020?

Samozřejmě velké. V plánu jsme měli pořádání a spolupořádání 2500 akcí, včetně divadel a filmových představení. Nakonec se jich konalo asi jen 1500 – některé se stihly ještě do března, jiné se mohly konat při rozvolnění opatření v létě. Propad je ale dost zásadní. V tržbách to je zhruba 11 milionů korun, což je zhruba třetina našeho plánovaného hrubého obratu. Pokles příjmů jsme zaznamenali i u doplňkové činnosti, která je tvořena například ze správy plakátovacích ploch nebo nájemného. Výpadek v nájemném nám ale kompenzovalo město, takže v tomto ohledu to nebylo tak dramatické. Dostali jsme se ale do situace, na kterou nebyl nikdo připraven. A když překládáte jedno představení čtyřikrát a stejně se ještě nemohlo konat, je to prostě špatné.

Někdo ale může říct, že když nepořádáte akci, nemáte s ní ani náklady. Na druhou stranu musíte platit i provozní výdaje. Jak toto probíhá?

Jsme městská organizace se schváleným rozpočtem. Ten nám ale nestačí na pokrytí všech nákladů. Například na energie si svou činností sami vyděláváme a v předchozích letech jsme to vždy zvládali. Teď je propad velký. Na spoustu akcí prostory pronajímáme a zajišťujeme pro nájemce různé služby. Když se akce nekonaly, nemohly jsme za to ani dostat zaplaceno. Finální účet za rok 2020 by nakonec neměl být tak dramatický, ale s obavami vyhlížím do letošního roku. Část minulého roku jsme zvládli pokrýt z toho, co jsme si stihli vydělat do března. Jenže teď se žádné akce nemohou uskutečnit, naše kulturní aktivity jsou minimální. Takže nelze říct, že když se akce nekonaly, žádné výdaje jsme neměli. Zrovna teď mi přišly faktury za energie, a i když šetříme, jsou to pořád vysoká čísla.

Jaké aktivity teď můžete vykonávat?

Snažíme se zůstat v kontaktu s diváky, aby na nás nezapomněli. Před Vánoci jsme uspořádali online přenosy, které byly docela úspěšné. Zaměřili jsme se spíš na vážnou hudbu a chtěli bychom v tom pokračovat. Vymysleli jsme také například koncept on line pořadu Strč hlavu do Písku s moderátorem Tomášem Jiříkem, který je provozním vedoucím v Divadle Fráni Šrámka. Pořad můžete sledovat na YouTube.

Zmínil jste, že loňský rok jste zvládli z části financovat ze zimních výdělků, než přišel první březnový lockdown. Jak ale plánujete tento rok, když takový finanční polštář nemáte, a navíc není jisté, jestli bude možné dané akce pořádat?

Na tuto otázku se těžko hledá odpověď, když nevíte, kdy se znovu otevřou divadla a koncertní sály. Operativně plánujeme, ale zároveň přesouváme představení na pozdější termíny. Již teď je jisté, že například letošní divadelní předplatné bude celoroční a jarní představení se odehrají pravděpodobně v průběhu celého roku nebo spíše na podzim. Z loňska byly na letošní rok přesunuty taneční, ale uvidíme, jestli se vůbec rozjedou. Zabýváme se také programem na Písecké kulturní léto, protože věříme, že v těchto měsících se snad kultura rozběhne. A například akce, které se měly konat venku na jaře nebo v létě, jsme začali připravovat na možnost pozdějších termínů během léta nebo v září. Nevíme ale, jaká bude situace. Asi nikdo ji nedovede předpovídat.

Může toto období změnit kulturu? Naučili jste se něco nového? Objevili jste nový prvek, na který si už teď budeme muset všichni zvyknout?

Pochopitelně více využíváme online prostředí. Pokud se kultura zpřístupní, dají se očekávat různá omezení, která ovlivní návštěvnost. Začínáme se tedy zaměřovat na menší a komornější akce. Příkladem může být loňská nakonec neuskutečněná akce Dotkni se Písku, na kterou jsme měli připraveno zařízení na počítání návštěvníků, tak abychom se vešli do platných limitů. Z druhé strany jsme díky restrikcím zorganizovali řadu akcí v zahradě kulturního domu, což se osvědčilo. Rádi bychom v tom pokračovali.

Když se nemohly konat kulturní akce, zase jsme ale měli čas na údržbu a úpravy techniky, na které předtím nebyl prostor. Je to ale jen malý klad na tom všem špatném. Také jsme převzali divadelní kavárnu a s koncem roku byla dokončena rekonstrukce zadního traktu divadla.

A během podzimních vládních opatření jsme třeba v rámci úspor přestěhovali galerii na velký sál kulturního domu, kde se konala výstava.

Pandemie mě ale také utvrdila v tom, že máme flexibilní a ochotné zaměstnance. Někteří z nich pomáhali písecké hygienické stanici s trasováním kontaktů nakažených covidem-19, takže jsme tu měsíc fungovali jako callcentrum.

A jak to vůbec vzniklo, že se z vás stali trasovači hygieniků?

Byli jsme osloveni krizovým štábem s žádostí o výpomoc. Oslovil jsem kolegy a kolegyně, řada z nich se přihlásila, zaškolili se a trasovali. Byla to dobrovolná aktivita a jsem hrdý na to, že se do toho naši pracovníci zapojili. Nadále jsme také připraveni pomoci při administraci očkování, pokud bude potřeba. Ostatně to už trochu děláme v rámci poradenství v Senior Pointu a starším spoluobčanům pomáháme s registrací. A v jednu chvíli bylo také ve hře to, že by se kulturní dům přeměnil na očkovací centrum, což nakonec padlo, protože se kraj dohodl s nemocnicí.

Při současném tempu očkování by ale hrozilo, že by byl kulturní dům poměrně dlouho mimo běžný provoz…

To je asi pravda. Četl jsem výpočet, že při aktuálním tempu očkování dosáhne Česká republika proočkovanosti 75 procent obyvatel za čtyři roky. To je bohužel pomalé. Vidět to bylo například i při našem trasování. Když jsme se přihlásili, že jsme schopní pracovat hned druhý den, zavládlo trochu překvapení, že se s námi počítalo třeba až za delší dobu. Nakonec jsme nastoupili za týden, protože počty nakažených vylezly nahoru. Na začátku byl ale údiv, že můžeme začít pracovat tak rychle. Nevím, co k tomu dodat…

Máte informace, že by byla pandemie fatální pro některé organizace a firmy z kulturního světa, se kterými spolupracujete?

Samozřejmě ano. My máme štěstí, že nás zřizuje město Písek. Bylo by podle mě špatně, kdyby někdo přišel s myšlenkou, že kulturu nepotřebujeme a můžeme ji zrušit. Školství a kultura jsou základ každé společnosti. Soukromé subjekty jsou na tom teď špatně. Jsem v kontaktu se spoustou lidí z oboru a vím, že mají existenční problémy. Ať jde o divadla, agentury, nebo umělce samotné. A to nemluvím o technicích, jako jsou například osvětlovači a zvukaři. Když jsem se s jedním bavil, popisoval mi, že teď pracuje jako přidavač na stavbě. Bohužel, kultura je pro mnoho lidí na posledním místě, což je zásadní chyba. Myslím si, že hodně soukromých subjektů v kultuře zkrachuje.

Týkají se Centra kultury města Písek i různé covidové dotační programy státu?

Státní programy Covid kultura se nás netýkají, protože jsou určeny pro soukromé subjekty. Nicméně jsme se úspěšně zapojili do projektu Propagace českého kinematografického díla, který byl vyhlášen na podporu znovuotevření kin.

Jak je to teď s maturitními plesy?

Čas od času dostaneme dotaz na volné termíny na příští rok. V Písku se plesy hromadně rušily v prosinci. Z jiných měst vím, že se dlouho čekalo, jestli se budou moci v únoru a březnu plesy konat. Teď už je skoro jisté, že to možné nebude.

Jaké práce probíhaly v zadním traktu Divadla Fráni Šrámka?

V havarijním stavu byla střecha, která se dělala nová, stejně jako fasáda. Opravdu hrozilo, že se střecha zřítí. Pozemek za divadlem se čistí a chceme ho využívat pro naše aktivity a menší kulturní akce.

Jaké plány máte s převzatou divadelní kavárnou?

Letos bychom chtěli provést nějaké rekonstrukce a vrátit tam některé programy. Dopoledne by ji mohli využívat senioři i školy. Otevírací doba divadelní kavárny musí korespondovat s divadlem, aby byla k dispozici pro diváky. Budeme tam ale zkoušet přesunout menší koncerty i představení.

Představte hlavní linku kulturních akcí na letošní rok, které chcete uspořádat, pokud to bude možné…

Vzhledem k tomu, že se na podzim nemohla řada akcí konat, ale už na ně byly prodané vstupenky, přesouvali jsme je na letošní rok. Podzim máme tedy dost nabitý. Zhruba od června už pracujeme s letními akcemi, plánují se houslové kurzy, například koncert skupiny Chinaski, připravuje se jazzový festival nebo festival jídla v Palackého sadech v jiném konceptu, než jaký jsme uspořádali v minulém roce na výstavišti. Chybět by neměl ani folklórní festival. Řešíme také městskou slavnost, ale je skoro jisté, že v červnu akce takového typu nebudou povolené. Takže jsme se i s kulturní komisí shodli, že bychom alternativní slavnost uspořádali na konci srpna souběžně s Pískovištěm. Podoba se ještě ladí, také nevíme, jak velká akce to bude moci být. Rádi bychom se vrátili k oslavě 777 let města Písku, která se minulý rok neuskutečnila. Dá se ale říct, že akce od června normálně plánujeme. Vymysleli jsme také poznávací soutěžní hru v píseckých lesích. Na stanovištích podél cesty naleznou turisté otázky. Pokud nám na ně do e-mailu přijde správní odpověď, bude možné vyhrát vstupenku na kulturní představení.

Jak je to vlastně s vracením vstupného z předprodeje při přesouvání kulturních akcí?

Pokud přesunete termín představení, nevzniká tak nárok na vrácení vstupného. My ale nastalou situaci chápeme, a pokud se termín měnil třikrát nebo čtyřikrát, řešíme to individuálně. Pokud někdo napíše, že je nemocný, nebo má obavy v jiném termínu přijít, vstupné mu vrátíme. Obecně to není velký problém. Například máme vyprodaný koncert skupiny Kryštof, který se přesouval na podzim letošního roku. Zaznamenal jsem asi jen jednoho člověka, který chtěl vrátit vstupné. Přemýšlíme ale, jak dlouho lze přesouvání udržet. Přesouvání prostředků z prodaných vstupenek z jednoho roku do druhého dělá trochu neplechu a není to úplně ideální. Když to takhle půjde dál, možná by bylo vhodnější vstupné vrátit a pak ho na nový termín prodávat znovu.

Co si jako ředitel kulturní organizace přejete na začátku 2021?

Jako ředitel Centra kultury města Písek si přeji, abychom již v brzké době mohli nabídnout návštěvníkům a divákům plnohodnotný program a mohli se zase potkávat na kulturních akcích. Osobně přeji všem především zdraví, optimismus a také to, abychom v čele našeho státu měli důvěryhodné, vzdělané a kompetentní osobnosti.

 

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.