Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Život v právu

  středa 18.9 10:00 - Písek, Senior Point - klubovna DFŠ

  Cyklus přednášek s Mgr. Jaroslavem Hávou - dlouholetým soudcem Okresního soudu v Písku.

 • Drahá legrace

  středa 18.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Rekonstrukce Plavské nekončí včas a dále komplikuje život místním

 Autor: Markéta Snížková

    Autor: Markéta Snížková

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Stavební práce měly skončit v Plavské ulici v Novém Roudném patnáctého prosince. Nestalo se tak, i když město na stavební firmu naléhalo. Ve hře jsou teď penále za nedodržení termínu a také nepříjemné komplikace místních, kteří se brodí blátem a nemohou se dostat ke svým domovům, nic sem zatím nejezdí. Jak to bude dál?

 

Minulý čtvrtek se po radě města uskutečnilo setkání s obyvateli v Plavské ulici, se zástupci projektanta, stavebních firem, technického dozoru a také se starostou Roudného. Diskuze byla velmi napjatá. Lidé na setkání vyjádřili obavu, že nová komunikace by mohla mít parametry, které by z ní později mohly udělat silnici druhé třídy anebo dokonce přivaděč na budoucí dálnici. Primátor Svoboda ale tuto obavu zamítl a uvedl, že Plavská zůstane silnicí třetí třídy.

Penále 50 tisíc korun denně

„Slíbili jsme občanům, že budeme vyvíjet tlak na co nejrychlejší dokončení stavby, přišli jsme ale teprve před čtyřmi týdny. Práce zatím pokračují, ale jak začne mrznout, musí skončit a pokračovat mohou až na jaře. Nepovolili jsme prodloužení termínu dokončení zakázky, abychom si nechali prostor pro uplatnění penále tam, kde bude objektivně na místě. Penále činí 50 000 korun denně," uvedl primátor Jiří Svoboda.

Náměstek Petr Holický upozornil na projektovou dokumentaci, která nepočítala s řadou komplikací. „Někde vedly jinak sítě, někde zas bylo jiné podloží, některé příčiny zdržení jsou objektivní, jiné subjektivní přímo u firem,“ uvedl.

Richard Kofroň: „Doplácíme na blbost druhých.“

Těžkým obdobím si teď prochází například Richard Kofroň, který v rekonstruované části Plavské bydlí a podniká. Vlastní zde penzion a samoobsluhu. Na budoucí potíže upozorňoval ještě před zahájením stavebních prací. „V průběhu května ještě před začátkem uzavírky jsem magistrát upozorňoval, že tu máme prodejnu a je třeba to nějakým způsobem řešit, aby nás to v nejmenší možné míře omezilo, na to ale nikdo nereagoval a vůbec nic se nedělo.“

Pak došlo na nejhorší. Richard Kofroň začal mít potíže se zásobováním obchodu, protože souběžně s uzavírkou Plavské se uzavřela v červnu i Novohradská ulice. „Zásobování se sem mohlo dostat jen přes Římov nebo Ledenice, to se ale netýkalo jenom našeho obchodu, ale veškeré nákladní dopravy, teď je to už vyřešené dodatkovými tabulkami,“ dodává Richard Kofroň. Problém je i s provozováním penzionu. „Zákazníci a návštěvníci se k nám nemají jak dostat, vymysleli nám sice objízdnou trasu přes Římovskou a ulici Na Blatech, ale každou chvíli nám tam zůstane nějaké auto, protože nikdo zde nekoriguje parkovací stání. Zhruba před měsícem jsem magistrátu poslal papíry, kde požaduju, aby zajistili parkování u mého penzionu, aby se tu po zbytek rekonstrukce dalo někde bezpečně parkovat, aby zajistili zásobování. Dodneška se mi nikdo neozval, absolutně magistrát města nekomunikuje.“

Podnikatel Kofroň je bezradný, i přes několik dopisů magistrátu města, si připadá jako v začarovaném kruhu. „Prodejna jde jednoznačně dolů. Kvůli problematickému zásobování máme méně zboží, menší výběr, lidi sem o to méně chodí. Za blbost druhých doplácíme. Já jako podnikatel, když udělám chybu, tak za ní musím zaplatit. Oni jsou akciové společnosti a s.r.o., jim je to jedno, ale já jako živnostník, když zbankrotuju, tak mě stát ožebračí, já ručím veškerým svým majetkem.“

„Firma je ve skluzu, ale dovolenou mají všichni do pátého ledna.“

Richard Kofroň byl na čtvrtečním setkání obyvatel a města. Podle jeho slov se nedozvěděl nic nového, jenom to, že ve zpoždění rekonstrukce má prsty i stát. „Máme výběrová řízení, ve výběrových řízeních vyhrává nejlevnější nabídka – kdyby projektant udělal pořádnou projektovou dokumentaci, tak by nevyhrál, protože by nebyl nejlevnější a tak bych mohl pokračovat,“ říká rozhořčeně pan Kofroň. Plavská jako vánoční dárek dostala zprůjezdnění silnice až do pátého ledna, do té doby má stavební firma podnikovou dovolenou. „Stavební firma nesplnila termín, ale závod si vzal dovolenou až do pátého ledna – to bude mrznout, padat sníh, takže nebudou moct pracovat, takže se to zase posune,“ dodává se zklamáním v hlase Richard Kofroň.

Dopravní podnik zavede do Plavské speciální linku

Útěchou pro některé obyvatele ulice může být zprovoznění linky MHD do severní části ulice. Jak nám potvrdil mluvčí Dopravního podniku České Budějovice Radek Filip, linka 30 by měla začít jezdit od prvního ledna. „V nejbližších dnech se chystáme občanům podat informaci o tom, jak bude linka jezdit. Mohu ale potvrdit, že linka 30 pojede poprvé prvního ledna,“ říká Filip. K novému autobusu má ale Richard Kofroň jako obyvatel Plavské také výhrady. „Ten autobus bude obsluhovat jenom bytové domy na Plavské, ale ne přímo obyvatelé tady té rozestavěné části. Jak k tomu přijdou místní lidé důchodového věku?“ dodal.

Nezbývá než doufat, že do jara práce skončí, i když jsme se dočkali náznaků od místního stavaře, že do května se s úplným dokončením počítat nedá. Práce je ještě hodně.

Markéta Snížková, Libuše Kolářová

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • msi 

  Reagovat

   

  Debilove holt nejsou jen v Praze ....

  Vloženo 9.3.2015 12:04:38

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace