Roklanská chata se zatím bourat nebude. Stav objektu prověří odborníci

Podle Národního parku (NP) Šumava je Roklanská chata v havarijním, život ohrožujícím stavu a je třeba ji zbourat. Objekt stojící v blízkosti hájovny, která bývala nejvýše trvale obydleným místem na území České republiky a ve svých dílech ji často zmiňoval spisovatel Karel Klostermann, je totiž cílem mnohých turistů. A ty neodradil ani fakt, že se chátrajíci chata v současné době nachází mimo klidové území a nevedou k ní oficiální turistické trasy.
NP Šumava proto loni zažádal úřady o demoliční výměr objektu. Stavební úřad v Kašperských Horách ale letos v lednu žádost zamítl s tím, že není dostatečné prokázáno vlastnictví chaty. NP Šumava se tak obrátil na odvolací orgán, tedy Krajský úřad Plzeňského kraje. Ten mu dal za pravdu a celou věc vrátil stavebnímu úřadu v Kašperských Horách k novému projednání.
Za záchranu chaty přitom bojuje Klub českých turistů, veřejnost i někteří politici. Loni vznikla petice pod záštitou senátora Tomáše Jirsy (ODS), kterou podepsaly tisíce lidí. „Demolici Roklanské chaty považuji za naprostou chybu a špatnost. Jedná se o historický objekt Klubu českých turistů, který projektoval známý sušický architekt Karel Houra. Je to historické dědictví Šumavy. Je-li chata dnes ve špatném stavu, tak pouze proto, že se o ní majitel, Správa NP Šumava, špatně stará,“ reagoval na zprávu o demoličním výměru v minulém týdnu Tomáš Jirsa.
Ministr životního prostředí Petr Hladík svolal na pátek 21. července kvůli Roklanské chatě schůzku se zástupci místních samospráv, zainteresovanými politiky a ředitelem NP Šumava Pavlem Hubeným. „Stav chaty je stále život ohrožující a dle našeho názoru nezbývá nic, než demolice. Avšak na jednání se domluvil postup, který je přijatelný pro všechny,“ popsal výsledek setkání mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
V nadcházejících týdnech zpracují tři nezávislí odborníci aktuální stavebně-technický posudek stavby. „Pokud bude podle nich stav natolik špatný, že doporučí demolici, budeme postupovat dál v započaté činnosti. Když bude možné stavbu zachránit, bude se hledat řešení jakým zůsobem a samozřejmě finanční zabezpečení celé akce. Dále je nutné zpracovat historii této chaty, protože i v této otázce panuje nesoulad. Zároveň máme za úkol zjistit, zda je možné do této oblasti zajistit více komentovaných vycházek Průvodců divočinou,“ přiblížil další kroky Jan Dvořák.
Diskuse k článku