Soud. Výpověď z pracovního poměru pro bývalou pracovnici krizového řízení v Týně nad Vltavou je neplatná

ČESKÉ BUDĚJOVICE/TÝN NAD VLTAVOU – Okamžité zrušení pracovního poměru bývalé referentky krizového řízení Městského úřadu v Týně nad Vltavou Lucie Dudkové je neplatné. Tak po 18 měsících skončil spor bývalé referentky s městem. Ve čtvrtek 15. května takto rozhodl senát českobudějovického okresního soudu v čele s předsedkyní Petrou Kořínkovou.
Co se stalo
Ve čtvrtek 30. listopadu roku 2023 krátce před polednem si vltavotýnský starosta Karel Hladeček předvolal samostatnou referentku krizového řízení Lucii Dudkovou a společně s místostarostou Ondřejem Bouškou jí předal okamžitou výpověď. Tu žena odmítla převzít. Starosta došel pro další pracovnici a požádal ji, aby podepsala, že byla předání výpovědi přítomna. Lucii Dudkové nařídil, aby odevzdala klíče od kanceláře a šel s ní do její kanceláře, aby si mohla vzít kabelku a mobil. Současně řekl, aby přišla za hodinu domluvit se odnesení osobních věcí z kanceláře. Lucie Dudková sepsala písemný nesouhlas s výpovědí, předala jej na podatelnu úřadu a odešla domů. Ještě v prosinci poslala městu předžalobní výzvu, ve které sdělila, že její nesouhlas s okamžitým ukončením pracovního poměru trvá, upozornila na formální nedostatky v předané výpovědi a uvedla argumenty, které podle ní činí výpověď neplatnou. Na to jí přišla odpověď starosty Karla Hladečka, že město stále na její výpovědi trvá, považuje ji až na drobné nedostatky za platnou a uvedené důvody považuje za dostatečné a správně skutkově vymezené.
V lednu roku 2024 dostala Lucie Dudková z městského úřadu e-mail, kde jí nabízeli odvezení jejích osobních věcí z její bývalé kanceláře. K tomu došlo 26. ledna.
Protože obě strany sporu i nadále trvaly na svých stanoviscích, doputovala celá věc před senát Okresního soudu v Českých Budějovicích, který spor začal 25. července 2024 řešit.
Rozhoduje soud
Předsedkyně senátu Petra Kořínková se na úvod dotázala, zda mezi oběma stranami proběhlo nějaké jednání a po oboustranné záporné odpovědi seznámila přítomné s předběžným právním názorem soudu. Konstatovala, že okamžitá výpověď Lucii Dudkové obsahuje značné množství nedostatků. Jak formálních, jako například nesprávné uvedení paragrafu, podle kterého ji zaměstnavatel propouští, tak obsahových – nedostatačné vymezení, popis a časové určení skutků, jichž se měla referentka údajně dopustit a pro něž by musela své místo okamžitě opustit.
Následoval dotaz na možnost smíru. Ten žalovaná strana, tedy město Týn nad Vltavou, připustila i s možností finančního odškodnění žalobkyně za podmínky, že nebude trvat na pokračování svého pracovního poměru. Tuto nabídku Lucie Dudková kategoricky odmítla a uvedla, že jí nejde o peníze, ale trvá na pokračování svého pracovního poměru.
Pouhý den před Lucíí Dudkovou dostala okamžitou výpověď také tajemnice vltavotýnského městského úřadu Jana Polívková Vraná. S tou se město rozešlo podobným nedůstojným způsobem a navíc bez souhlasu ředitele krajského úřadu, který je pro takový krok ze zákona nutný.
Následovala žaloba bývalé tajemnice na určení neplatnosti okamžité výpovědi a v celé věci měl také rozhodovat soud. Tomu se město vyhnulo a poté, co bylo zahájení soudního projednávání dvakrát odročeno, přišlo s nabídkou finančního odškodnění, které bývalá tajemnice přijala.
Když Lucie Dudková odmítla finanční odškodnění, začal senát okresního soudu projednávat její žalobu. První jednání bylo odročeno vzhledem k poměrně obsáhlému vyjádření města, které žalující strana dosud neměla k dispozici a potřebovala se s ním seznámit.
V dalších jednáních soud provedl řadu listinných důkazů, vyslechl svědky a provedl výslech Lucie Dudkové jako žalobkyně, tak starosty města Karla Hladečka, který zastupoval stranu žalovanou. Předsedkyně senátu znovu konstatovala, že důvody, pro které žalobkyně dostala okamžitou výpověď a jejich odůvodnění, soud prozatím neshledává jako dostatečné k takovému kroku. Poté bylo soudní jednání odročeno s tím, že při dalším stání soud má v úmyslu rozhodnout.
Ve čtvrtek 15. května se obě strany sporu se svými prvními zástupci sešly v jednací síni znovu. Po provedení zbývajících listinných dokazů a formalitách, kterými senát zamítl výslechy dalších navrhovaných svědků jako nadbytečné, přišli na řadu se svými závěrečnými řečmi právní zástupci obou stran sporu a poté vyhlásila předsedkyně senátu Petra Kořínková rozhodnutí soudu: „Určuje se, že okamžité zrušení pracovního poměru předané žalobkyni žalovanou dne 30. listopadu 2023 je neplatné. Žalovaná je povinna zaplatit žalobkyni úhradu nákladů řízení ve výši, která bude uvedena v písemném vyhotovení rozsudku.“ Následovalo krátké odůvodnění, ve kterém soudkyně konstatovala, že žalobkyně nebyla v předané výpovědi dostatečně určitě seznámena s tím, v jakém jejím konkrétním jednání bylo spatřováno porušení povinností ve vykonávané práci. Dále senát ústy předsedkyně v odůvodnění odmítl skoro všechny důvody uváděné v okamžité výpovědi. Konstatoval, že nebyly dostatečně skutkově, ani časově vymezené, dále že dovozují skutečnosti, které dovozovat nelze anebo že žalobkyni jsou kladena za vinu pochybení, které vůbec neměla ve své pracovní náplni. „Z tohoto důvodu soud prohlásil okamžité zrušení pracovního poměru žalobkyně neplatným,“ uzavřela soudkyně Kořínková. Náklady řízení žalobkyně, které jí soud přiznal jako úspěšné straně sporu, budou dodatečně vyčísleny v písemném vyhotovení rozsudku.
Redakce JčTEĎ po ukončení jednání požádala o vyjádření starostu Týna nad Vltavou Karla Hladečka, ten se vyjádřit odmítl. Za Lucii Dudkovou se vyjádřila její právní zástupkyně Hana Kamenická. „Paní Dudková prokázala obrovskou odvahu a vnitřní sílu, když se dokázala postavit čelem šikanóznímu a nezákonému postupu ze strany zaměstnavatele. Myslím, že coby pracovník krizového řízení je to člověk na svém místě,“ uvedla Kamenická.
Rozsudek dosud není pravomocný, odvolání je možné do patnácti dnů od doručení jeho písemného vyhotovení.
Diskuse k článku