Soutěž o nejzajímavější textilní model inspirovaný Jindřichovým Hradcem vyhrála souprava s motivem příšerek z kostela sv. Jana Křtitele










































„Soutěž se jmenovala Textilní fantazie. Zapojit se mohl kdokoliv bez rozdílu věku. Modely mohly být také doplněny kloboukem, kabelkou nebo šperky. Čtyřčlenná porota vybrala pět nejhezčích modelů, které získají věcné ceny a ručně broušené sklo, prvních deset nejlepších pak bude vystaveno v Domě gobelínů,“ zmínila vedoucí Domu gobelínů, kulturních tradic a řemesel Petra Mašková. S prázdnou ale nakonec neodešel nikdo, všichni soutěžící návrháři si odnesli drobnou odměnu.
„Protože jde o první ročník soutěže, tak jsme čekali, že se nám přihlásí něco kolem deseti modelů, z konečného čísla, třiadvacet, jsme překvapeni a jsme za to rádi. Navíc se zúčastnili i lidé mimo Jindřichův Hradec, například z Rokytnice nad Jizerou. Soutěžily jak důchodkyně, tak i malé děti, takže složení je velice pestré,“ dodala Petra Mašková.
Do poroty usedla ředitelka Vzdělávacího a kulturního centra Jitka Čechová, Kateřina Hadravová z Domu dětí a mládeže, místostarosta Jindřichova Hradce Bohumil Komínek a módní návrhářka Zita Švířová. „Mile mě překvapilo, kolik je tady mladých lidí s fantazií. Mezi modely mám několik favoritů, u kterých věřím, že se do budoucna ještě více projeví. Celkově se modely vydařily, všichni jsou úžasní. Navrhovali je mladí lidé, kteří se s podobnou prací nikdy nesetkali, a to mě mile překvapuje. Všichni sice nesplnili téma, ale většina ano. Zajímavým detailem pro mě bylo peří,“ řekla Zita Švířová.
Porota nakonec jako nejzajímavější model inspirovaný Jindřichovým Hradcem vybrala vycházkovou soupravu sukně s halenou, kalhot s halenou a šatů, které pod vedením učitelky Lenky Hrubé vytvořili žáci 1. základní školy. Na kresbách se podílely Kamila Slavíková, Aneta Šteflíčková a Veronika Hradská. Výtvarně pak model zpracovali žáci sedmých až devátých tříd – Nikola Bejvlová, Bára Chmelíková, Matěj Petržílka, Zuzana Pechová, Aneta Háková, Elena Kopalová, Zuzana Krištofová, Karolína Houserová, Pavlína Křiklánová, Nikola Mazalová, Simona Nosilová, Kamila Slavíková a Adéla Husáková.
Jako materiál autoři vítězného modelu použili měkkou bavlnu, která se nemačká a je snadno udržovatelná. Na tu pak zvolili malbu na textil, batiku a nástřik barev. Motivem byly příšerky z nástěnných kreseb v kostele sv. Jana Křtitele, který se nachází v blízkosti školy a je svou výmalbou jedinečný.
„Myslím si, že na našem modelu je námět Hradce dobře poznat a je ho tam hodně. Souprava si určitě nějaké pěkné umístění zasloužila, z vítězství máme velkou radost,“ řekla Petra Pecínová, která předvedla kalhoty s halenou. „Modely také reprezentovaly naši školu, protože hned vedle je kostel, kterým jsme se nechali inspirovat. Motivy příšerek byly moc hezké. Byli jsme se na ně osobně podívat. Nikde jinde se něco podobného nevidí, je to prostě jen naše, hradecké,“ dodala Kateřina Konopová, která na přehlídce vynesla sukni s halenou. „Mně se model, který mám na sobě, moc líbí. Je hodně pohodlný. Podle mě bylo naší výhodou to, že jsme byly tři a každé jsme předvedla jednu část soupravy modelů. Na červený koberec jsme navíc šly společně, tak jsme neměly takovou trému,“ poznamenala Lada Šmolová , která oblékla šaty.
Na páté příčce se umístily modely bez názvu, které vytvořily žákyně 4. ZŠ v Jindřichově Hradci Aneta Lehká a Natálie Schmidtová pod vedením ředitelky Jany Šperlové. Jako motiv děvčata zvolila žlutou růži v modrém poli, siluetu historického centra a rybník Vajgar. Na čtvrtém místě skončil model nazvaný Dáma z Hradce, který navrhla chemická laborantka Natálie Havlínová.
Třetí příčku obsadily plesové šaty Red wine, které navrhly Barbora Husáková, Justýna Motáková, Lada Šmolová, Anežka Tunková a Kateřina Vaněčková z 1. ZS pod vedením učitelky Květoslavy Bartošové. Vršek šatů byl inspirován střešními taškami a boa tvořilo peří z období charlestonu. Druhé místo pak získal model nazvaný Na hladině. Ten navrhla a ušila pedagožka volného času Gabriela Kostková, která se ve volných chvílích zabývá tvořením a kreativitou.
Diskuse k článku