Stoupá počet pohřbů bez obřadu - Jižní Čechy Teď!
19. 4. 2020 8:38

Stoupá počet pohřbů bez obřadu

TÁBOR – V rámci mimořádných opatření vlády ve stavu nouze platí také zákaz shromažďování více než dvou osob na veřejných prostranstvích. Jednou z mála výjimek jsou pohřby, kde mají účastníci obřadu při kontaktu s ostatními zachovávat odstup nejméně dva metry, pokud je to možné.

 

Některé pohřební služby ale upozorňují, že i v této době pohřby o 50 hostech nejsou výjimkou a dokonce se vyskytly i obřady o150 a více smutečních hostech. Zachovat pak vyžadovaná hygienická pravidla a odstup v obřadní síni není možné. „Tak velké pohřby se u nás konají jen zcela výjimečně. Jen tehdy, když zemře mladý člověk nebo jde o náhlá úmrtí v tragických případech,“ říká zakladatel táborské pohřební služby a zároveň zmocněnec Sdružení pohřebnictví pro jižní Čechy Josef Melich. „U nás v této době bývají smuteční hosté v počtu maximálně 30 až 50 lidí. Samozřejmě všichni přicházejí s rouškami a dodržují odstup,“ dodává.

V táborské smuteční síni také mírně klesá počet pohřbů, trendem je stále rostoucí počet pohřbů bez obřadu. Ty dosahují až stoprocentního nárůstu. Josef Melich vidí důvody jednak v nejisté finanční situaci některých rodin a také v obavách z kumulace většího množství lidí a možnosti nakažení koronavirem.

„Počet smutečních hostů se snižuje. Z osobní zkušenosti vím, že nyní nepřicházejí přátelé, kteří by před epidemií určitě na pohřbu nechyběli. Zato se divím rodičům, že s sebou berou malé děti. I když mají roušky, není to pro ně vhodné prostředí, v současné situaci dvojnásob,“ dodává Melich a uvádí, že v této situaci si většina pozůstalých také nepřeje zveřejňovat termíny smutečních rozloučení včetně parte.

Táborská Pohřební služba Melich dodržuje všechny hygienické postupy. Přijala jednu uklízečku navíc, prakticky neustále se čistí a dezinfikují všechny prostory. Při objednávání pohřbu jsou vpuštěni do kanceláře jen dva pozůstalí, ostatní musí počkat venku. „V současné době máme dostatek roušek, rukavic i dezinfekce. Jako jediní v republice disponujeme v případě potřeby také ochrannými obleky a brýlemi. Ale všechno jsme si museli zabezpečit sami. Spadáme sice pod ministerstvo místního rozvoje, ale to pro zaměstnance pohřebních služeb neudělalo vůbec nic,“ postěžoval si Melich. Stejné je to prý i v dalších regionech.

I Pohřební služba Milevsko potvrzuje, že v době nouzového stavu přibylo pohřbů bez obřadu. A to zejména u pohřbů občanských. Naopak církevní pohřby se konají stále.

„Občanské obřady se konají v bazilice, chodí na ně kolem padesáti lidí, my jejich počet nijak regulovat nemůžeme, protože pohřby mají ze zákazu shromažďování výjimku,“ uvedl majitel Pohřební služby Milevsko Jaromír Novotný. Dodržování povinných rozestupů je v takovém počtu lidí obtížné. V bazilice se podle Jaromíra Novotného lidé ještě od sebe rozestoupí, ale v průvodu, který pak následuje ke hrobu, dvoumetrové rozestupy dodržovat prakticky nelze.

Pohřební služba vybavila své zaměstnance jednorázovými obleky, rouškami a dezinfekcí. „Vše jsme si jako firma pořídili sami. Respirátory třídy 3 bohužel nemáme,“ dodal Jaromír Novotný.

K církevním pohřbům se vyjádřil milevský děkan Mikuláš Selvek. „Mám dobrou zkušenost. Rodiny si dokáží zorganizovat účast tak, aby přišlo do doporučovaných třiceti lidí a ti se pak bez problémů rozestoupí na patřičnou vzdálenost,“ uvedl duchovní.

 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.