Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Třídní koncert ZUŠ

  pondělí 27.1 17:00 - Vimperk, ZUŠ

  Koncert nástrojů: fagot, flétna, klarinet, saxofon.

 • Ladislav Špaček - Etiketa není věda

  pondělí 27.1 19:00 - Třeboň, Divadlo J. K. Tyla

  Etiketa není věda aneb O etiketě vážně i vesele.

Zobrazit všechny události
 

Strakonická nemocnice dostane nový babybox. Pomůže ještě někdo?

Ludvík Hess při otevírání jindřichohradeckého babyboxu.

Ludvík Hess při otevírání jindřichohradeckého babyboxu.

AKTUALIZOVÁNO - 14.3.2018 08:44

STRAKONICE - Ve čtvrtek 15. března bude firma Montel instalovat ve strakonické nemocnici babybox nové generace. Strakonická nemocnice patřila do první vlny příznivců babyboxů v kampani s názvem V popelnici umřu! Proto je její nynější babybox už z roku 2009 a potřebuje výměnu. Slavnostní otevření se pak uskuteční v pátek 23. března.

 

Nový babybox je zhotovený z antikorového plechu, jeho dvoukřídlá dvířka se otvírají automaticky a po vložení děťátka a aktivaci senzoru se zcela samočinně zavřou. Ručičky či nožičky děťátka jsou chráněny proti kolizi s dvířky fotobuňkami. Vnitřní prostor bedýnky je klimatizován. Babybox je opatřen náhradním zdrojem energie a napojen mnohonásobně jištěnou signalizací na stálou službu a na mobilní telefony.     

Zakladatel celého hnutí babyboxů Ludvík Hess se na naši redakci ale obrátil se starostí. V regionu se zatím podařilo zajistit jen třetinu prostředků na pořízení nového babyboxu a Ludvík Hess doufá, že další dárci se ještě najdou. "Zveřejněním naší prosby pomůžete dalším nešťastným maminkám a jejich děťátkům," píše Ludvík Hess. 

Babyboxů je po republice 73 a umožnily start do života v rodinách, kde budou vítány s láskou, už 165 dětem. Babyboxy ale mají i své odpůrce, kteří tvrdí, že se odkládání dětí matkám tímto příliš usnadňuje. Například v Táboře byl odpor tamní nemocnice tuhý a nakonec byl babybox instalován na budovu domova důchodců před nemocnicí a už se tam také našlo jedno děťátko. Ve Strakonicích už to byly dvě děti. 

Zastánci babyboxů vnímají jako prvořadý zájem dětí. Nechtějí riskovat pohození do nepříznivých podmínek ani u jediného. V prvním z řady 73 babyboxů, který se nachází v Praze-Hloubětíně, už bylo od roku 2005 celkem 26 dětí.Jsou ale i babyboxy s nulovou statistikou - třeba v Klatovech, Trutnově, Novém Jičíně, Mariánských Lázních anebo i na jihu Čech v Českých Budějovicích. I ty ale představují pro nechtěné děti šanci na život. 

            

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Strakonická nemocnice dostane... DOSTANE. Rozumím slovu dostane správně jako "dostat"?? S čím je tedy nutné pomoci se čtenář nedozví.

  Vloženo 14.3.2018 14:20:30

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Rozumíte tomu špatně. Strakonická nemocnice poskytuje pouze prostor pro babybox (samozřejmě následně i péči o miminko). O samotnou realizaci se stará Nadační fond pro odložené děti, které na babyboxy shání peníze.

   Vloženo 14.3.2018 16:50:59

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Noo.. Já samozřejmě pochopil jak je to. Jen jsem chtěl poukázat jak se dnes (ne)přemýšlí při vymýšlení nadpisů. To je celé.

    Vloženo 14.3.2018 23:38:22

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace