Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • XXVIII. Reprezentační ples města

  sobota 25.1 20:00 - Divadelní sál Střelnice, Masarykovo nám. I / 107, Jindřichův Hradec

  K tanci a poslechu hraje taneční orchestr BARET, večerem provází Ivo Apfel. Host: Freddie Mercury (Peter Paul Pačut).

 • Maškarní bál pro děti

  sobota 25.1 15:00 - Katolický dům, Dačice

  Hry a zábava pro celou rodinu, občerstvení zajištěno.

Zobrazit všechny události
 

Hejtman Zimola podává trestní oznámení na Radima Jančuru, majitele Student Agency

JIŽNÍ ČECHY - Jihočeský hejtman Jiří Zimola podává trestní oznámení na Radima Jančuru, majitele Student Agency, pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání i pomluvy.

Důvod je dle Zimoly následující: „Před několika dny se na mne formou SMS zprávy obrátil Radim Jančura s tím, že chce pokračovat v provozu svých žlutých autobusů Student Agency na lukrativní trati Praha – České Budějovice – Český Krumlov s tím, že mu náš odbor dopravy nechce tuto přepravu povolit. Dle zmíněného odboru licenci pro tuto trasu, protože začíná v Praze, vydává pražský magistrát jako příslušný pověřený dopravní úřad a jihočeský krajský úřad se k této licenci v rámci přeneseného výkonu státní správy vyjadřuje pouze formou stanoviska. Důležité je ono v rámci přeneseného výkonu státní správy, neboť to znamená, že hejtmanovi kraje samozřejmě nepřísluší do tohoto výkonu jakkoli zasahovat.“

Toto stanovisko hejtman následně sdělil i Jančurovi. V několika následujících SMS zprávách mu Jančura odpověděl, že mu v tomto nevěří a že je to jeho osobní politická odpovědnost. „Když jsem ho znovu upozornil na to, že mě navádí k trestnému činu, odpověděl mi, že jde proti mně připravit kampaň, jestliže rozhodnutí našeho krajského úřadu nezvrátím. Protože jsem nevěděl, zda jde o vážně míněnou výhružku, či jen provokaci, věc jsem až do dnešního dne neřešil,“ popisuje Zimola.

V pondělí ale Jančura formou letáků opravdu kampaň proti Zimolovi zahájil, navíc v době vrcholící předvolební kampaně, tedy s jednoznačným cílem ho poškodit. „Možná tyto praktiky fungují v bitvách mezi pražskými taxikáři, které pan Jančura vede, zde v Jihočeském kraji však s přístupem pražského taxikáře neuspěje!,“ zdůraznil hejtman.

Vzhledem k těmto okolnostem se hejtman rozhodl zveřejnit veškerou SMS komunikaci, kterou mu Jančura zasílal na jeho služební telefon. Zároveň vysvětluje, proč krajský odbor dopravy zaslal na pražský magistrát zamítavé stanovisko k provozování žlutých autobusů na trase Praha – České Budějovice – Český Krumlov. „Na stejné lince kraj posílil spoje, které na rozdíl od žlutých autobusů pana Jančury dopravně obslouží cely spádový region, tedy svezou i cestující z menších sídel a obcí. Naším zájmem je poskytovat veřejnou službu všem cestujícím, i těm, kteří nejsou pro žluté autobusy pana Jančury zajímaví. Žluté autobusy totiž lidi do práce a k lékaři nedovezou. Navíc chceme kvalitu těchto služeb a komfort přepravy cestujících i nadále zvyšovat,“ vysvětluje Zimola.

Zajištění veřejné dopravy na území celého kraje je, jak Zimola řekl, nesmírně nákladný a složitý logistický systém. Autobusy i vlaky musí jezdit po celém regionu rovnoměrně tak, aby obhospodařovaly celé území včetně těch nejmenších měst a odlehlých obcí.

Podle Zimoly si miliardář Jančura nejen na jihu Čech, ale i v celé republice, vyzobává pouze lukrativní, nejvytíženější a nejzajímavější tratě a dokonce podjíždí některé spoje, aby jim bral pasažéry. „Zkrátka si vybírá rozinky z dortu a zbytek nechává sníst, tedy zaplatit, veřejný sektor,“ doplňuje hejtman

Celou situaci dokresluje Zimola tím, že se Jančura například nepřihlásil do výběrového řízení na Provozní soubor Šumava. „Nehodlám se s panem Jančurou prát, ale také nehodlám jakkoli ustupovat jeho vyděračským praktikám. I to je důvod, proč SMS komunikaci zveřejňuji.  Mám totiž obavu, že bych v případě, že bych panu Jančurovi vyšel vstříc, byl skandalizován úplně stejně a nutno říct, že právem, protože bych zasahoval do něčeho, do čeho zasahovat nesmím a nechci dopustit, aby někdo překroutil fakta tak, že bych snad o tomto jakkoli vyjednával,“ naznačil hejtman.

Podle Zimoly zkrátka Jančura vstoupil do předvolební kampaně a ani nechce domýšlet, zda je to jen jeho rozhodnutí, nebo tak činí na popud někoho jiného a jeho světonázoru blízkého. „Jasně říkám, že Jihočeský kraj nedovolí privatizaci veřejné dopravy. Jako jsme uhájili krajské nemocnice a celé krajské zdravotnictví, tak uhájíme i systém veřejné dopravy,“ zdůraznil hejtman.

Vzniklou kauzu pak Zimola okomentoval: „Obracím se tímto také na Nadační fond proti korupci, aby se případem zabýval, čímž nastane velmi zajímavá situace, protože členem správní rady tohoto protikorupčního fondu je právě Radim Jančura."

Diskuse k článku - 16 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky |  1 2 3 Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  tak tak správně !

  Vloženo 4.10.2016 12:58:41

« Novější příspěvky |  1 2 3 Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace