Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Ples ZOD Čepřovice

  pátek 28.2 20:00 - Čepřovice, KD

  K tanci a poslechu hraje kapela Scéna.

 • Nathanika

  pátek 28.2 19:00 - Písek, Hospůdka U šesti strun

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Jihočeský kraj ve spolupráci s hasiči nabídne obcím výsadbu stromků

Starosta jihočeských hasičů Jiří Žižka vyhlašuje ekologický hasičský program na záchranu stromů. , Autor: Radek Šíma

Starosta jihočeských hasičů Jiří Žižka vyhlašuje ekologický hasičský program na záchranu stromů.     Autor: Radek Šíma

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Obce jižních Čech se letos na podzim budou moci zapojit do nového ekologického programu. Jihočeský kraj společně s dobrovolnými hasiči pomůže obcím zajistit výsadbu mladých stromků i následnou péči o ně. Protože patří k trojici krajů nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou, chce tímto způsobem přispět k ochraně půdy i mikroklimatu.

 

V roce 2018 bylo na jihu Čech vytěženo přes 1,1 milionu krychlových metrů kůrovcového dřeva. Jihočeský kraj je proto přesvědčen, že s kůrovcovou kalamitou je nutné bojovat aktivně.

„Kůrovcová kalamita je celonárodní záležitost, stejně jako vysychání krajiny. V době klimatických změn musíme myslet na funkci lesů při zadržování vody v půdě a je zapotřebí zachránit každý jeden zelený strom. Chceme v našem kraji, kde jsou nyní odtěžené velké plochy lesa, pomoci obcím s opětovným zalesněním. Použijeme mix listnáčů a jehličnanů podle oblasti, kde se bude sázet. Zároveň hasiči zajistí zalévání sazenic, aby se dobře ujaly," vysvětluje důvod iniciativy hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Výsadby mladých stromků a péče o ně se zhostí dobrovolní hasiči. „Když nás vedení kraje oslovilo a požádalo o spolupráci, neváhali jsme. Náplní naší práce je ochrana životů a majetku a máme za to, že ochrana krajiny a boj se suchem s ní úzce souvisí," dodává starosta jihočeských dobrovolných hasičů Jiří Žižka. „Je to také další příležitost posílit spolkový život
v jihočeských obcích," uzavírá.

 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • mojmír 

  Reagovat

   

  Skvělá, progresivní akce pro budoucnost! Hlavně to chce asi tak 4 roky zalévat. To by měl zajistit náměstek JK pro- venkov, životní prostředí, zemědělství a kulturu, pan Pavel Hroch. Což není v jeho silách, protože má dvě zaměstnání na plný úvazek- starosta Kovářova a zároveň náměstek JK. To prostě nemůže "naplno" zvládat (A to nejspíš nikdo! Tedy ani p. P. Hroch za 150 000 K4 měsíčně).
  Pikantní na tom je, že mu dobrovolní hasiči pomohli "ovládnout" funkci starosty v Kovářově, i přesto že zde volby navyhrál.
  Tak teď nevím, komu to paní hejtmanka dá na starost?
  Pavel Hroch je starostou Kovářova, ale obec "NEZALÁVÁ, NEZALÉVÁ". Tak jak by mohl celý JK?

  Vloženo 23.8.2019 16:22:32

  • jan 

   Reagovat

    

   Dobrovolní hasiči aspoň něco pro přírodu udělají. Na rozdíl od studentů, kteří se v pátek místo školy chodili flákat na náměstí. Mimochodem, kde jste přišel na to 4 leté zalévání ?

   Vloženo 23.8.2019 17:19:51

   • mojmír 

    Reagovat

     

    Takto srovnávat obě skupiny přece ani nejde- logicky i student, může být zároveň dobrovolný hasič (spousta studentů zdarma pomáhá třeba zrovna sázet stromky v horách, nebo obnovovat rašeliniště v NP Šumava, uklízet odpady z přírody a pod.).
    Čtyři roky je volební období. Tak když se někdo nechá ustanovit starostou obce, tak by se o ni měl 4 roky starat. Zrovna tak, je třeba se starat o zasazený stromek. Než zakoření (kontrolovat by to měl na malé obci starosta, odbor ŽP zde nebývá). Samozdřejmě že ne propána přesně 4 roky, ale podle potřeby. Já totiž znám spoustu akcí (i třeba z dotací EU), kdy se jednorázově zasadily stromky a uschly. Protože se o ně nikdo dále nestaral ani nezajímal ! Tak mám obavu, aby toto s velkou slávou nebyla podobná akce. A jak znám hasiče, ti budou jistě touto akcí "nadšeni".
    (Zasadil jsem dobře přes 20 tis. stromů, tak jistě pochopíte, že na podobné obavy mám trochu nárok).

    Vloženo 24.8.2019 14:26:46

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace