Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Písek hrozil vystoupením ze Svazu měst a obcí Jihočeského kraje. Svaz se rychle sešel znovu a zástupce Písku dovolil

PÍSEK – Má Písek dále setrvat ve Svazu měst a obcí Jihočeského kraje? Touto otázkou se zabývali písečtí zastupitelé v srpnu. Vedení města totiž naštvalo, že se jeho zástupce neprosadil ve volbě do předsednictva svazu. Navrhlo dokonce vystoupení ze svazu, zatím o tom ale nebylo rozhodnuto. Starostka Písku Eva Vanžurová zmínila, že Písek je v současnosti členem 13 svazků a sdružení a přispívá do nich 700 tisíc ročně. „Po volbě na valné hromadě Svazu města a obcí Jihočeského kraje v Dačicích se město nestalo členem předsednictva. Musím říct, že z dřívějších okresních měst jediné město Písek nemá v předsednictvu zastoupení. Ale je tam třikrát zástupce Jindřichohradecka, dvakrát z Českého Krumlova, dvakrát ze Strakonicka a Prachatic, jednou z Tábora a čestný předseda je z Českých Budějovic. Pro město Písek z toho plyne povinnost dát příspěvek a jednou za rok se účastnit valné hromady," uvedla Eva Vanžurová s tím, že hned na místě takové rozhodnutí kritizovala. Valné shromáždění se zcela neobvykle sešlo včera znovu na Hluboké a zástupce Písku do předsednictva doplnilo. Stala se jím místostarostka Petra Trambová.

 

„Nabídli nám, že bychom mohli být v pozici stálých čestných hostů, ale to jsem odmítla. Nakonec za mnou přišli s návrhem, že by uspořádali ještě jednu valnou hromadu, kde by zvolili do předsednictva města Písek a Strakonice a zároveň by došlo ke změně stanov," vysvětlila starostka a naznačila, že volbu ovlivnilo uspořádání schůze v Dačicích, kam přijelo více zástupců z této části jižních Čech.

Tajemník Svazu měst a obcí Jihočeského kraje Miroslav Beneš žádal Písek, aby nevystupoval. Uvedl, že nešlo o něčí svévolné rozhodnutí, ale o obyčejnou volbu valného shromáždění. „Písek je pro nás významný a stojíme o něj. Proto jsme navrhovali změnu stanov, po které by se členy automaticky stala všechna okresní města. Členství města Písku jako třetího největšího v kraji si vážíme. Pokud by Písek odstoupil, tak by to naši činnost ohrozilo," apeloval Miroslav Beneš na písecké zastupitele.

Že by vystoupení byla chyba, to si myslí také bývalý místostarosta a nynější opoziční zastupitel za ANO Jiří Hořánek. „Z velké členské základny můžeme mít výhody. Spíše bychom se měli snažit o aktivní zapojení ve svazu," poznamenal. Současný místostarosta za KDU-ČSL Petr Hladík se také divil, že svaz uspořádal valnou hromadu v Dačicích. „Váhu hlasů nechal svaz převážit tímto směrem. Přijde mi to nefér a je to k zamyšlení. Příspěvek 50 tisíc korun není velká částka, kterou by náš rozpočet neunesl. Ale tolik významných aktivit u svazu zase nevidím. Je potřeba si říci, jestli je potřeba býti v tomto regionální sdružení," ptal se kolegů Petr Hladík. Podle tajemníka svazu Miroslava Beneše bylo místo konání valné hromady vybráno shodou okolností a ve zvolený termín třeba v Písku údajně nebyly k dispozici vhodné prostory. Tomáš Franců (Pro Písek) mu odpověděl, že by příště doporučil pořádat zasedání v centrální oblasti kraje.

Debatu nevydržel Marek Anděl (Písek sobě) a řekl, že si připadá, jako na tržišti v Istanbulu. „Když se nedostal zástupce Písku do předsednictva, tak svaz udělá nové stanovy, aby se tam Písek zase dostal. Buďto tam chceme být, protože je to přínosem a teď jsme hold nebyli zvoleni, nebo tam být nechceme. Přijde mi to stejné, jako když jsme nezvolili kandidáta na člena správního rady Sladovny. Tak přece nebudeme rozšiřovat správní radu, aby se tam dostal," řekl Anděl. Starostka ale opět zdůraznila, že Písek by členem předsednictva měl být.

Josef Soumar (Piráti) je také pro nevystupování Písku ze svazu. „Pokud došlo k posunu a paní starostka tvrdším nátlakem vyjednala změny, je to kroky správným směrem. Jsem pro pokračování, ale vyhodnocujme smysluplnost spolupráce," dodal Soumar. Odhlasován byl nakonec návrh starostky rozhodnutí o vystoupení ze Svazu města a obcí Jihočeského kraje odložit do doby konání další valné hromady svazu.

Zvolena Petra Trambová

Valné shromáždění se po této vlně nespokojenosti z Písku sešlo včera v tomto roce již podruhé, ačkoliv jinak zasedá jednou do roka. Jako místo setkání byla vybrána Hluboká nad Vltavou. Byla schválena změna stanov, která zakotvuje automatickou účast zástupců okresních měst v předsednictvu, to je nyní 13 členné.

Předsedou je starosta Dačic Karel Macků a místopředsedy starostka Cehnic Helena Sosnová a starosta Strunkovic nad Blanicí Karel Matějka. Automatické členství okresních měst v předsednictvu ale někteří zástupci obcí kritizovali. "Ozývaly se hlasy, že Písek si navrhl minule někoho, koho lidé neznali, a když Písku jeho zástupce neprošel, tak začal hrozit vystoupením. Zaznívalo, že je nedstandardní a nedemokratické, aby byli zástupci okresních měst členy předsednictva automaticky," uvedl ke včerejšímu jednání tajemník Svazu měst a obcí Jihočeského kraje Miroslav Beneš. Podle jeho slov ale při hlasování o změně stanov převážil opačný názor. Písek tentokrát vyslal jinou zástupkyni - místo starostky Evy Vanžurové místostarostku Petru Trambovou a ta se členkou předsednictva stala. 

Proč být členem?

Tajemník svazu Miroslav Beneš pro JčTeď upřesnil, že svaz sdružuje na 110 obcí Jihočeského kraje, ty platí příspěvky podle počtu obyvatel. Písek hradí ročně 40 000 korun. Od všech členů svaz vybere ročně kolem milionu a z toho hradí kancelář, telefony, mzdu tajemníka a další náklady. Tajemník Beneš je jediným zaměstnancem této neziskové organizace.

Svaz měst a obcí Jihočeského kraje vyhledává pro obce vhodné projekty, jako příklad Beneš uvedl například kompostéry, které obce získaly z dotace anebo nyní mobilní buňky, do kterých budou moci lidé odkládat nepotřebné věci, které si pak mohou jiní potřební lidé vzít a ještě je využít. Tyto buňky jsou právě na cestě a o jejich využití projevily zájem například města a obce Vimperk, Nové Hrady, Kaplice, Český Krumlov, Blatná, Deštné, Ledenice a řada dalších. Cílem je snížit množství odpadu ve sběrných dvorech tím, že vyhozené věci ještě někomu poslouží.

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Dan 

  Reagovat

   

  Logicky z Písku nikoho nezvolili, když tu není koho. Písek klesá a propadá se na úroveň vesnice.

  Vloženo 28.9.2019 12:34:17

 • hanus 

  Reagovat

   

  Schyzofrenní jednání vedení Svazu měst a obcí Jihočeského kraje. O účast Písku velmi stojí, ale jeho zástupce tam nezvlí! Je to typické usmolené a zaprděné komunistické čecháčkovaství, řešit problém vždy až nastane.

  Vloženo 28.9.2019 10:36:30

 • Evžen 

  Reagovat

   

  Je to šaškárna. Okresní "velkoměsta" se asi nemůžou smířit s tím, že je ve volbách přeskočili lidi z vesnic jako jsou Cehnice nebo Strunkovice. Dosavadní volba byla jasným výrazem toho, kdo je u ostatních starostů vážená a uznávaná osobnost. A když Písek nikoho takovýho nemá, tak si vydupe změnu stanov a ustaví se do předsednictva rovnou? Tak zrušte volby a jmenujte se i do čela obcí na věky věků, trapáci. Demokracie vám asi nic neříká.

  Vloženo 27.9.2019 14:37:05

 • I 

  Reagovat

   

  KOmedianti!

  Vloženo 27.9.2019 13:28:52

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  K čemu je to dobrý?

  Vloženo 27.9.2019 13:06:07

  • Jaroslav 

   Reagovat

    

   Je to k ničemu. Vždy schrábli penízen jen větší města. Na malé obce nezbylo.!!!!

   Vloženo 27.9.2019 19:50:18

  • hanus 

   Reagovat

    

   To je k tomu, že komunisté potřebují mít lidi ve spolcích nebo stranách odkud mohou ovlivňovat jejich chování. Ti zloduši nikomu zadamo nic nedají, Vždy je to úplata za servilnost k nim.

   Vloženo 28.9.2019 10:39:42

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace