Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Tři otázky pro Jiřího Zimolu

JIŽNÍ ČECHY - Velkou pozornost připoutalo čtvrteční rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha, který zrušil trestní stíhání místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří manažerů firem Andreje Babiše. Trestní stíhání premiéra v demisi a jeho rodinných příslušníků však pokračuje. Jihočechy bude bezesporu zajímat názor prvního místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly, který je aktivním účastníkem vyjednávání o vládě - zejména za situace, kdy ČSSD se před vnitrostranickýcm referendem jeví v názoru na vládní angažmá s Andrejem Babišem rozpolcená a její preference v průzkumech veřejného mínění dál klesají.

Mění se něco na postoji ČSSD k vládnutí s ANO, když státní zástupce Šaroch odmítl stížnost Andreje Babiše a tím pokračuje jeho trestní stíhání?

Ne, náš postoj k účasti ve vládě se nemění. Formulovali jsme podmínky, které stále trvají. Ten problém si primárně musí řešit hnutí ANO a uvidíme, s jakými kompromisními návrhy přijdou. A pokud se domluvíme, že při prvoinstančním odsouzení pana Babiše by se to řešilo, můžeme pokračovat.

Sdílíte názor Andreje Babiše, že si lze v naší zemi trestní stíhání objednat?

Nevím, jestli je možné si objednat trestní stíhání, ale když si vybavím kauzy posledních let, kým byly vyvolány a jaký je dnes jejich výsledek, tak bych se přikláněl k tomu, že tlakem na to, aby se politici chovali v duchu presumpce viny, může docházet k odstraňování nepohodlných lidí. Budu mluvit o svém případu. Já jsem při pouhém podezření vyvodil pro sebe závěr a odstoupil jsem z funkce hejtmana. A když policie věc odložila a podezření se neprokázala, nebyl jsem už zvolen zpět. 

Máte důvěru ve státní zastupitelství a v policii?

Chci věřit, že státní zástupci jsou objektivní a nestranní. Věřím i tomu, že policisté v prvním stupni jsou vedeni snahou, aby neudělali chybu. Mohou ale i nevědomky sloužit různým politickým zájmům, je na ně vyvíjen mediální tlak. Je třeba, aby si uvědomovali i odpovědnost, že mohou některé lidi nevratně poškodit. Věřím, že většina z nich si ty důsledky uvědomuje a jsem vděčný, že mou kauzou se zabývaly orgány, které věc prošetřily a uzavřely. Do konce života si ale ponesu stigma a bude na mě špína, že jsem si pořídil chatu jako odměnu za vysoké příjmy pana Bláhy v Jihočeských nemocnicích, ačkoliv jsem o nich nerozhodoval. Vůbec nic proti paní Stráské, byl to ale její rezort.

 

Diskuse k článku - 15 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Žižka, hejtman táborský 

  Reagovat

   

  Jirko, hejtmane budějovický, ty choď kanálama a nevysmívej se voličům do ksichtu. Ve škole budeš lidstvu užitečnější.

  Vloženo 8.5.2018 18:57:32

  • Nestrašte... 

   Reagovat

    

   Ve škole užitečnější?
   Proboha, tohle fakt ne, ať se raději někam zašije a v klidu si chataří.
   To, co vyrostlo z provinčního pana učitele, to je zářný příklad co udělá moc z malého čecháčka.

   Vloženo 9.5.2018 10:22:58

 • Dominik 

  Reagovat

   

  Vlastnictví a prachy vnášejí mezi lidi nenávist. První komunista byl Žižka s husity a zase se tam dostaneme. Kapitalismus žádnou spravedlivou společnost nepřináší.

  Vloženo 8.5.2018 09:09:24

  • Postarší péprda 

   Reagovat

    

   Je zajímavé, že takhle mluví zpravidla zapšklí lidé, kteří nic v životě nedokázali. A kovaní komunisté.
   Podle Tvého názoru (soudruhu) je třeba úspěšné lidi pronásledovat, tvrdě trestat a vše jim sebrat a spravedlivě rozdělit mezi všechny?
   Co je na takové společnosti spravedlivého?
   Je zajímavé, že životní úroveň v zemích, kde nikdy socialismus ( natož komunismus ) nebyl je PODSTATNĚ VYŠŠÍ, než v zemích, kde socialismus byl.
   Jak mi to vysvětlíš?
   Takže Tvou logikou - já se budu snažit, hodně pracovat, obětuji hromadu času abych byl úspěšný a bohatý a Ty přijdeš, všechno mi sebereš ( eventuelně mě zavřeš, nebo rovnou pověsíš ) a rozdělíš mezi Vás, uplakané a líné soudruhy?
   Děkuji nechci, Vy už jste ukázali co umíte a bude trvat ještě dlouho, než se z toho naše země vzpamatuje.

   Vloženo 8.5.2018 13:14:55

  •  

   Reagovat

    

   Tak tohle je názor napřesdržku! Pardon.

   Vloženo 8.5.2018 14:25:05

   • Ty 

    Reagovat

     

    Ale pravdivej!!

    Vloženo 8.5.2018 16:55:02

   • pro já 

    Reagovat

     

    asi jste jeden z těch, co brali a brali by i dál, péprda totiž napsal pravdu a potrefená husa zakejhala

    Vloženo 8.5.2018 16:58:22

 • Daniel 

  Reagovat

   

  Jyrka sociál je nevinný chatař s růžovými brýlemi.Může za to všechno ta Stráská,to má Jyrka sociál pravdu.

  Vloženo 7.5.2018 21:52:44

 • Zimolo, Zimolo 

  Reagovat

   

  A jejej, co to má znamenat p. Zimolo. Najednou hážete všechno na pí Stráskou? To jste nevěděl, že je za ten resort zodpovědná, když jste dělal hejtmana?

  Vloženo 7.5.2018 21:02:10

 • hanus 

  Reagovat

   

  Socanům je jedno zda je Babiš trestně stíhaný a ANO totalitní hnutí, které potřebuje jen převahu ve sněmovně, ženou se za mocí jako vlci za ovcí.

  Vloženo 7.5.2018 17:23:11

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Vy se jednou tou svojí nenávistí zadávíte. S váma musí být radost žít.

   Vloženo 8.5.2018 07:03:52

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Proč myslíš, že je to nenávist. Tou přece nejvíc oplýváte vy zk*rvení komouši, kteří jste, právě kvůli nenávisti a závisti, miliony lidí připravili o majetky a co nejhorší, o životy. Ta k se podívej do zrcadla, ať uvidíš nenávistný ksicht příznivce rudých vrahů. Příznivce nejspíš proto, že seš mladej. Pokud seš starej, o to větší a horší seš komunistický zločinec.

    Vloženo 8.5.2018 08:00:38

    • jan 

     Reagovat

      

     Užívejte života a nevztekejte se, je to zbytečné, nic tím nezměníte a ničíte si zdraví. Žijeme v krásné, relativně bohaté a bezpečné zemi, žijí tady super lidi. Pár nadutých politiků nebo zapšklých morousů nás nerozhází.

     Vloženo 8.5.2018 20:18:47

   • hanus 

    Reagovat

     

    Se mnou ano, ale nesmíš být komunista. Ty zákeřné zločince nenávidím, je to stehná pakáž jako fašisti.

    Vloženo 8.5.2018 11:12:50

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace