Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Zastupitelstvo kraje uvolnilo čtyři miliony na řešení následků výbuchu v Lenoře. Ve sbírkách se sešlo přes milion

JIŽNÍ ČECHY - Zastupitelé dnes uvolnili z krizové rezervy kraje 4 miliony korun na odstraňování následků výbuchu bytového domu v Lenoře. Dům výbuch zdemoloval v časných ranních hodinách 3. října, strůjce výbuchu zemřel, dva lidé byli s těžkými popáleninami transportování do pražské nemocnice, další do jihočeských nemocnic. Jeden člověk zůstává stále v nemocnici v Praze. Evakuováno bylo 19 lidí, někteří i z okolních domů.

Dům číslo 31 se podle včerejšího rozhodnutí statika musí zbourat. Na to kraj z poskytnutých čtyř milionů dává dva. Také na sousedním domě byla poškozena střecha, rozbitá okna, popraskané zdi hlavně v bytě, který sousedil s bytem, v němž došlo k výbuchu. Statika tohoto domu není ohrožena, půjde opravit. Do třetího domu, který měl také rozbitá okna, už se mohli obyvatelé vrátit. 

Hejtmanka Stráská dnes informovala, že společenství vlastníků, kterému dům 31 patřil, má pojistku na 11 milionů korun. Ovšem s pojistným plněním mohou být problémy, jestliže příčinou vzniklé škody je trestný čin. Každopádně nebude vyřizování jednoduché. Společenství vlastníků tak není schopné ze svých prostředků provést demolici a kraj ji uhradí a vysoutěží příslušnou firmu. Pokud by později společenství vlastníků pojistné plnění získalo, peníze by se vrátily do krizové rezervy kraje. 

Kraj bezprostředně po události vypsal sbírku, z níž minulý týden rada kraje již rozdělila poškozeným lidem 546 tisíc korun. Dalších 600 tisíc korun se sešlo ve sbírce, kterou uspořádala obec Lenora ve spolupráci s organizací Adra. Z této sbírky rozdělili lenorští zastupitelé v úterý 29. října po 50 tisících korun deseti lidem, kteří žili v domě 31, k tomu každý z nich obdržel pět poukázek v hodnotě 500 korun na nákup v obchodě PEPCO. 

"Peníze do sbírky ještě stále docházejí, budeme je později dál rozdělovat, zřejmě i některým lidem z vedlejších objektů," uvedl starosta Lenory Antonín Chrapan. Příspěvky je možné zasílat na účet 66888866/0300 variabilní symbol 577.

Obyvatelé zničeného domu dál zůstávají většinou u příbuzných, město zatím poskytlo jeden náhradní byt a další dva byty 2+1 upraví z bývalého zdravotního střediska. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace