banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Geraldine Aron - Můj báječný rozvod

    Úterý 15.10 19:00 - Písek, Divadlo pod čarou

    Divadelní komedie.

  • Život na jihočeském venkově v 19. století

    Úterý 15.10 17:00 - Strakonice, sál knihovny

    Přednáška s Jankem Koubou.

Zobrazit všechny události
 

Tábor uctil památku obětí holocaustu

TÁBOR - V neděli 11. března proběhl v kostele svatého Filipa a Jakuba v Táboře pietní akt k uctění památky obětí holocaustu. Uplynulo již 74 let ode dne, kdy v plynových komorách koncentračního tábora Osvětim – Březinka zahynulo čtyři tisíce občanů Československa. Přes tisíc dvě stě židů bylo v roce 1942 z Tábora odvlečeno ve dvou transportech do Terezína a většina jich poté zahynula v Osvětimi. Letos se již pošesté tento pietní akt spojil s celostátním happeningem Pamatuj! Pietní akt pořádal spolek Hadasa ve spolupráci s odborem kultury a cestovního ruchu táborské radnice a Husitským muzeem v Táboře.

 

V kostele svatého Filipa a Jakuba vzpomínku na táborské židy konferovala Hana Jančíková ze spolku Hadasa. Poté účinkoval pěvecký sbor Domino Tábor pod vedením Jakuba Smrčky. Modlitbu za oběti přednesl v češtině i hebrejštině Otakar Süsser. Ludmila Peřinová recitovala básně židovského básníka Karla Steinera. Hlavní událostí však bylo čtení sto sedmi jmen táborských židovských obětí. Toho se zúčastnili všichni pořadatelé včetně členů skautského oddílu Modříni.

Pietní akt se pak přemístil k památníku v dolní části přilehlého parku, který byl kdysi židovským hřbitovem. Sbor Domino i ostatní znovu památku bývalých obyvatel Tábora a zazpívali československou hymnu, se kterou táborští židé odjížděli do Terezína. Akce se zúčastnili vedle občanů také zástupci města Tábora a senátor Jaroslav Větrovský. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace