Táborníci ze Stašova sepsali petici za celoroční stání karavanů. Dobev trvá na snížení jejich počtu a mobilitě

Obec Dobev v červnu rozhodla, že po letošní turistické sezóně mají majitelé těchto chatek místa pro táboření vyklidit. Obec jim sice nebrání, aby na tábořiště dál jezdili, ale jen s mobilními přístřešky a karavany, které lze z místa odvézt. Valná většina karavanů totiž nemá platnou technickou prohlídku, nemá poznávací značky a mnohdy není ani pojízdná. Z karavanů se tak během let staly chatky. Kritici nového provozního řádu ale namítají, že se všechno dělo s vědomím obce.
„Protestujeme proti vyklizení tábořiště Stašov od všech karavanů, přístřešků a proti zrušení možnosti mimosezonního stání v tábořišti. K sepsání petice jsme se rozhodli, protože ze strany starosty Petra Kaliny nebyly podány přesvědčivé důvody. Tábořiště využíváme k odpočinku a dovolené s našimi dětmi, vnoučaty, a také k setkáním s blízkými,“ stojí v petici.
V petičním výboru jsou Věra Jiranová a Zdeněk Jiran z Prahy, Veronika Dundychová z Dobeve a Vladimír Ladovský s Hanou Lizcovou z Křižatek u Králova Dvora. „Někteří z nás navštěvují tábořiště od jeho počátků, byli jsme součástí jeho vzniku a během těchto let se mezi námi vytvořily přátelské vztahy. Proto jsme zdrceni, že po rozhodnutí zastupitelstva 24. června musí být tábořiště vyklizeno. Později pan starosta konstatoval, že přístřešky v tábořišti nemají formu, jakou by si obec představovala, že většina karavanů u přístřešků je nepojízdná, mezi stanujícími se najdou neplatiči a obec není schopna zajistit bezpečnost před padajícími větvemi a stromy na kraji lesa. Realita je ale taková, že většina těchto důvodů pro vyklizení tábořiště pramení z nečinnosti a nezájmu obce,“ píší autoři petice.
Petenti věří, že dřívějším nastolením jasných pravidel by se obec vyvarovala aktuálních problémů.
„Sama obec 16. listopadu 2011 vyhlásila záměr pronajmout část pozemků ve veřejném tábořišti za účelem umístění obytných přívěsů i mimo sezonu. Souhlasila s postavením dřevěných konstrukcí bez pevných základů u karavanů, které by je chránily před náporem sněhu a zimy. Důkazem je dokument s žádostí o souhlas k připevnění přístřešku, který je stále na stránkách obce. Táborníci si tedy po vyřízení žádosti s písemným souhlasem obce vybudovali konstrukci nad karavanem s doplňujícím přístřeškem či zástěnou proti větru a dešti. Táborníci, kteří jsou Stašovu věrní a tráví tu každoročně léto, byli nadšení, protože nemuseli po skončení sezony každý rok pracně obstarávat stání pro karavan mimo tábořiště,“ stojí v petici.
Více než stovka návštěvníků, která dokument podepsala, si myslí, že i pro obec byla tato dohoda výhodná. „Obec si mimosezonní stání karavanů řádně účtovala. Podle hospodářské činnosti tábořiště Stašov za rok 2020, uvedené na stránkách obce, tábořiště vykázalo výnos 503 662 korun. Peníze ovšem podle slov pana starosty Petra Kaliny pro obecní kasu nehrají velkou roli. Několik let nikdo z táborníků od obce neobdržel jakékoliv námitky k vybudovaným přístřeškům. Až doteď, kdy se obec rozhodla ze dne na den. Nám nezbývá nic jiného, než nechat letních radovánek a zbytek sezony strávit bouráním, likvidací a rozebíráním našich přístřešků. Se zármutkem se rozloučíme a budeme hledat útočiště jinde,“ napsali autoři petice. Vyjadřovali se tak k termínu vyklizení do 30. září.
Mezitím proběhla další jednání a věc se znovu vrátila na stůl zastupitelů minulý čtvrtek.
Ani kompromis se kempařům nelíbí
Na srpnovém zastupitelstvu se čekala hodně ostrá debata. Zájem o zasedání byl tak enormní, že se konalo v prostorách místního hostince. hospody. Dorazili jak místní obyvatelé, tak hlavně kempaři.
Starosta Petr Kalina připomněl, že od června proběhla řada debat, a to jak mezi zastupiteli a odborníky, tak při setkání s kempaři. Na obecní úřad přišla žádost o prodloužení doby na vyklizení tábořiště. Poté dorazila v pondělí 16. srpna petice za zachování celoročních přístřešků a karavanů na veřejném tábořišti Stašov.
„Měli jsme pracovní zasedání zastupitelstva přímo na tábořišti Stašov. Dále jsme měli ještě poradu, abychom vymysleli nějaký kompromisní návrh. S ohledem na bezpečnost bude veřejné tábořiště od 1. září letošního roku provozováno obcí Dobev pouze na pozemcích 460/8, 460/2, 793/2 a východní části pozemku parcelní číslo 460/3. Je to rozděleno cestou v katastrálním území obce Dobev,“ poznamenal na úvod starosta. Dodal, že obec vyšla vstříc žádosti o prodloužení doby vyklizení stávajících pozemků a odstranění staveb a přístřešků, a to z 30. září do 15. listopadu letošního roku.
„Navrhujeme, aby pro celoroční pobyt byla vyčleněna stání o rozměrech 10 x 9 metrů dle situačního nákresu. Cena za celoroční stání, což obsahuje stání karavanu, přístřešku a vozidla v době sezony, která je od 1. června do 30. srpna, bude 16 000 korun paušálně za celý rok. Cena za stání karavanu o rozměrech 10 x 9 metrů v době sezony bude 200 korun za den. Při nepřerušeném pobytu delším 30 dnů se cena sníží na 160 korun za den. Podmínka je, že karavan musí být v pojízdném stavu, ke karavanu bude možné připevnit přístřešek, který splňuje parametry dle pravidel tábořiště Stašov. Musí se jednat o připevněnou konstrukci bez pevných základů,“ řekl starosta Kalina. Pro stany budou vyčleněny samostatná místa o rozměrech 6 x 6 metrů s cenou 140 korun za stan a den v době sezony. Obsahuje umístění stanu, vozidla a pobyt osob. Poplatek za celoroční stání bude hrazen za období od 1. ledna do 31. prosince daného roku se splatností do do 31. května následujícího roku. Poplatky, které se netýkají sezony, nebudou letos žádné. Petr Kalina posléze ukázal plán nového uspořádání tábořiště.
Diskuse byla bez emocí
Po představení kompromisních návrhů zastupitelstva a nového plánu uspořádání tábořiště došlo i na oponenty. „Chtěla bych se omluvit za některé incidenty, které vznikly na tábořišti. Lidé jsou v zoufalé situaci a jejich obrana byl útok. Tímto se vám omlouváme. Děkuji, že jste si udělali čas, prošli tábořiště a udělali si obrázek o tom, jak by to mohlo vypadat. Rádi vám v tom pomůžeme a uděláme rozestupy, tak jak jsme si řekli. Nevadí nám, že tam není přípojka, že tam nejsou záchody, ani sprchy. Máme tam své přátele, a to nám stačí. Vzhledem k tomu, že v tábořišti jsou i důchodci a někteří zdravotně postižení lidé, kteří si sem jezdí odpočinout a nabrat sil, byl by ideální a přiměřený paušální poplatek 13 000 korun. Nyní tam je 61 karavanů, někteří odjedou. Když vezmeme v úvahu, že tam 50 karavanů zůstane, tak to dělá nějakých 650 000 korun a za deset let je to 6 500 000 korun. Řekl jste pane starosto, že obec peníze nepotřebuje a my rádi vaši obec podpoříme zmíněným paušálem, který by mohl vyhovovat oběma stranám,“ navrhla za táborníky Alena Kohoutová. Na to starosta reagoval: „Děkuji za vaše vyjádření. Myslím, že asi chápu vaše emoce a omluvu tak přijímám. Já jsem neřekl, že obec nepotřebuje peníze. Řekl jsem, že v některých ohledech nejsou peníze na prvním místě. Pokud mám dát na misku vah rozdíl ve výnosu kolem 250 000 za rok s rizikem pro obec, že tam dojde k nějakému úrazu, pádu stromu, požáru nebo jinému nebezpečí, tak volím bezpečnost před penězi. V novém návrhu rozložení tábořiště je navrhnuto 30 míst pro karavany. Nechceme, aby se tábořiště stalo masovou záležitostí. Naopak chceme, aby to tam zůstalo malé, skromné. Váš názor ale respektuji a rozhodne o něm hlasování.“
Správkyně tábořiště a zároveň místostarostka Dobevi Jaroslava Strnadová zmínila, že si před zastupitelstvem ještě zjišťovala, kolik stojí místa na jiných tábořištích. Zjistila, že tam jsou ceny mnohem nižší, a proto vyjádřila souhlas s návrhem Aleny Kohoutové.
Lidé zdůrazňovali, že nemají peníze na to, aby své přístřešky dokázali odvézt. Také zaznělo, že v některých případech sice půjde přístřešky rozebrat, ale už je nepůjde zpátky postavit na jiném místě. Takže pokud budou chtít pobyt na tábořišti tito lidé prodloužit, budou si muset pořídit přístřešek úplně nový, což není zrovna levná záležitost.
„Kvůli pár metrům budeme muset zbourat celý přístřešek a postavit nový. Já jsem vdova a nemám na to. Mám dvě vnoučata, z toho jedno je postižené. Obě děti mi sem hrozně rády jezdí. Když to budu muset zbourat, nemám kam ty děti vzít. Vezmete mi jedinou radost, kterou na světě mám, že tam s těmi dětmi mohu strávit čas,“ popsala své obavy jedna z návštěvnic.
Další z otázek směřovala ke kritériím při obsazování míst. V současné době se na tábořišti nachází 61 karavanů, nově jich tam má být pouze 30. „Nepředpokládám, že zájem bude vyšší než těch třicet míst. Pokud by se tak opravdu stalo, tak bychom se k tomu museli samozřejmě nějak postavit a řešit to například úpravou míst,“ odpověděl starosta. Lidé navrhovali, aby se prostor pro karavany rozšířil ubráním místa pro stany.
Petr Kalina dodal, že je na každém, jak se nakonec rozhodne. O některých změnách lze však jednat i individuálně.
Nová pravidla pro tábořiště prošla
Na závěr došlo na hlasování. Obcí navržené nové podmínky pro provozování tábořiště Stašov byly schváleny. Návrh Aleny Kohoutové na paušální roční poplatek 13 000 korun byl zamítnut. Cena byla stanovena na 16 000 korun, což se návštěvníkům zasedání nelíbilo. Ačkoliv se celé jednání neslo v mezích slušnosti, při odchodu z hostince bylo slyšet pár nadávek.
Diskuse k článku