Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Masopustní Průvod

    sobota 22.2 12:30 - Heřmaň, KD

  • Dětský karneval

    sobota 22.2 14:00 - Divadelní sál Střelnice, Masarykovo nám. I / 107, Jindřichův Hradec

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Budovatelé Kominického muzea zvou v sobotu na výstavu do Dírné

AKTUALIZOVÁNO - 22.1.2020 12:27

DÍRNÁ - V budově bývalé školy v Dírné otevřou zakladatelé Kominického muzea spolu s obcí v sobotu 25. ledna výstavu ze sbírky kominických kalendářů a novoročních přání. Přáníčka bývala krásně malovaná a kominíci jimi obdarovávali své zákazníky pro štěstí. Ve sbírce manželů Bažantových z Tábora jsou exponáty od poloviny 19. století až do současnosti. Vernisáž začne ve 14 hodin. Výstavu pak bude na přání zpřístupňovat obecní úřad, protože jinak je bývalá škola zavřená.

 

Hned v sousední vesničce Záříčí Bažantovi budují v bývalém hostinci Kominické muzeum. V něm pak vystaví i spoustu dalších exponátů jako je nářadí a náčiní, uniformy a pro vyzkoušení dětem tu bude i průlezný komín. Muzeum o kominickém řemesle a jeho historii bude v České republice první a jediné.

Rodina táborského kominíka Josefa Bažanta už do příprav investovala na 700 000 korun, ale pořád ještě na dokončení peníze schází. V partnerství s redakcí Táborska tak vznikla akce na jeho podporu. Příznivci tohoto nápadu si mohou koupit za stokorunu rodinnou vstupenku na slavnost při budoucím otevření muzea. O všem Táborsko i portál Jižní Čechy TEĎ průběžně informují.

Stokoruny příznivci posílají na transparentní účet 2101733907 / 2010 do Fiobanky, kde se během měsíce sešlo skoro 11 000 korun. Na https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2101733907 je účet k náhledu.

Sobotní kominická výstava v Dírné je jednou z aktivit, kterou o sobě budoucí Kominické muzeum dává vědět.

 

 

Další zprávy z regionu

 
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace