Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Klavírní koncert

  Úterý 28.1 17:30 - Písek, Městská knihovna

 • Kytice – Divadlo Kašpar

  Úterý 28.1 20:00 - Divadlo Pod čarou, Písek

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Planá nad Lužnicí chce koupit dům a mlýn na hlavní třídě

PLANÁ NAD LUŽNICÍ - Koaliční zastupitelé strany Planá 365 na čtvrtečním zasedání odhlasovali vyhlášení záměru, že město má zájem koupit od soukromých majitelů dům a mlýn na třídě ČSLA. Starosta Jiří Šimánek uvedl, že znalecký odhad na cenu činí 10 milionů korun a zhruba tutéž představu mají o ceně majitelé.

 

Jedná se o dům s byty i nebytovými prostory, kde se nachází cukrárna a květinářství, a o sousední mlýn. Skupině majitelů těchto objektů, kteří jsou z Prahy, Plané, Jindřichova Hradce a Turovce, patří ještě elektrárna u Lužnice, tu si však chtějí ponechat. "Ostatní budovy chtějí majitelé prodat, protože nedosáhnou na údržbu. My bychom nechtěli, aby to někdo koupil a z bytového domu případně udělal ubytovnu. Na využití mlýna si můžeme nechat udělat studii," zmínil starosta. Mluvil i o propojovací lávce s ostrovem, která by se v tomto místě hodila. V domě vedle mlýna by podle starosty mohly zůstat v přízemí obchody a mimoto by tu město mohlo s využitím dotace vybudovat kolem dvaceti startovacích bytů. Planá má nyní kolem osmdesáti žadatelů o byt, které nemůže uspokojit. 

Opoziční zastupitelé Karel Žatecký a Iveta Svobodová z uskupení Zdravá Planá se hlasování zdrželi. Karel Žatecký upozornil, že mlýn je v zátopové oblasti, je podmáčený a bylo by třeba znát odhad na cenu revitalizace, než se zastupitelé definitivně rozhodnout do koupě jít. 

Teď bude záměr koupě viset na úřední desce a příště by pak zastupitelé rozhodovali o samotné koupi. 

Rozpočet bude se schodkem

Zastupitelé na tomto zasedání schválili také rozpočet na rok 2020, který představuje příjmy ve výši 136,265 milionů korun a výdaje ve výši 160,049 milionu. Běžné výdaje z toho tvoří 57,336 milionu a kapitálové 102,713 milionu. Schodek 28,284 milionu má být uhrazen z rezerv minulých let. Z investic město počítá například s budováním sportovního areálu za řekou, v případě dotace se stavbou kluziště, s rekonstrucí veřejného osvětlení, s rekuperací v základní škole v případě dotačního úspěchu a také s rekonstrukcí rozvodů tepla a vody v přízemí mateřské školy, rovněž s opatřením proti zápachu z kachní farmy nebo s rekonstrukcí centra, která by začala u kostela a kolem fary, protože hlavní ulici příští nebo následující rok ovlivní krajská stavba nového mostu přes Lužnici. O termínu není ještě přesně rozhodnuto. 

Naopak stavbu chodníku podél hlavní ulice směrem od Normy navrhuje Karel Žatecký už léta marně. Vyslechl si od starosty, že není projekt a napřed by bylo třeba celou ulici posunout směrem k protější straně, protože jinak by se pro pravý chodník směrem od Normy do centra musela zabrat lidem část zahrad. Posunutí vozovky se ale podle starosty může uskutečnit teprve poté, kdy bude průtah Planou překvalifikován na silnici II. třídy, tedy po zkolaudování dálnice. To ale zastupitel Žatecký označil za nereálné, podle něj průtah nejspíš zůstane silnicí I. třídy, souběžnou s dálnicí. 

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Martina 

  Reagovat

   

  Já čtu, že obchody tam mají zůstat.

  Vloženo 13.12.2019 09:57:11

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Rozumím tomu, že se zruší kavárna a květinářství? Nebo Planá tyto prostoty nabídne dál k pokračování?

  Vloženo 13.12.2019 08:42:49

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace