Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Výborný Trio

  neděle 19.1 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

  Koncert.

 • Pohádky a Malé Hry

  neděle 19.1 16:30 - Tábor, Střelnice

  Divadlo pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Tomáš Bouzek: Nevýhodné smlouvy obcí rušit lze!

Tomáš Bouzek , Autor: L. Kolářová

Tomáš Bouzek     Autor: L. Kolářová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Rozhodnutí odvolacího soudu v kauze vybírání parkovného v Českých Budějovicích vysílá jasný vzkaz všem politikům: Nebuďte lhostejní ke smlouvám, které poškozují vaše město. Nevýhodné smlouvy rušit lze!

 

Hovoříme o kauze společnosti VINCI Park CZ - bývalé výběrčí parkovného v Budějovicích, která po městu požaduje náhradu škody v řádech milionů. Smlouvu s VINCI Parkem jsem od počátku považoval za neblahé dědictví minulých vedení města. Před čtyřmi lety se podařilo prosadit v radě města výpověď smlouvy. Výběr parkovného byl svěřen dopravnímu podniku a byl od počátku efektivnější.

Pokud musí město vybírat parkovné, měly by vybrané peníze zůstat z významné části právě jemu. Místo toho odcházely jako příjem soukromé společnosti sídlící v Praze. VINCI Parku plynulo z městské pokladny 60% vybraných tržeb včetně DPH, zatímco odměna Dopravního podniku činí pouze 35% tržeb plus DPH. Navíc je Dopravní podnik městskou společností a peníze tak neodchází z města jinam.

Původní rozhodnutí prvoinstančního soudu přitom nebylo pro město příznivé. Soud musel připustit, že z textu smlouvy vyplývá právo města vypovědět smlouvu v případě, že VINCI Park poruší svoji povinnost každodenně odevzdávat vybrané parkovné na účet města, což výběrčí nečinil. Paradoxně však soud dospěl k závěru, že to strany ve smlouvě tak „nemyslely“ a výpověď označil za neplatnou.

Aktuální rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích je srozumitelné. Rozhodnutí okresního soudu zrušil a uložil mu zabývat se důvody neplatnosti smlouvy, které od počátku uplatňoval zástupce města, advokát Jiří Jarušek. Pokud bude vůbec možné považovat napadenou smlouvu za platnou, pak je platná i výpověď, konstatoval odvolací soud. Město by v takovém případě nebylo povinno bývalému výběrčímu cokoli hradit.

Jako občana a bývalého člena rady města mě postoj odvolacího soudu potěšil. Prosadit ukončení nevýhodné smlouvy pro mě nebylo rozhodně jednoduché. Mohl jsem zaujmout dva postoje - buď vyvinout snahu situaci změnit, anebo se zachovat podle osvědčeného hesla ‚Kdo nic nedělá, nic nezkazí.‘ Rozhodnutí dává jasný signál jiným městům a jiným politikům, že se vždy nemusí smiřovat s tím, co ve městě není v pořádku.

Tomáš Bouzek (TOP 09)

(autor je advokát, na českobudějovické radnici působil od roku 2010 jako člen rady statutárního města České Budějovice, a následně jako náměstek primátora pro oblast majetku města, a to až do června 2015, kdy došlo na budějovické radnici k rozpadu koalice - pozn. red.)

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Kéž by bylo více takových lidí. 

  Reagovat

   

  Máme podobné smlouvy v Milevsku uzavřené za vlády ODS. Právníci, služby města, kamery ve Velké, měření rychlosti v obci, zadávání zakázek z ruky, pronajímání nevypověditelných a podhodnocených pronájmů, atd.

  Vloženo 16.4.2016 12:06:57

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace