Tanečníci milevské skupiny EFK dnes ztvární cestu ke kořenům street dance - Jižní Čechy Teď!
29. 3. 2018 7:39

Tanečníci milevské skupiny EFK dnes ztvární cestu ke kořenům street dance

Tanečníci milevské skupiny EFK dnes ztvární cestu ke kořenům street dance
Zobrazit galerii (3)
Tanečníci milevské skupiny EFK dnes ztvární cestu ke kořenům street dance
MILEVSKO - V této sezoně si taneční skupina EFK připomíná jedenáct let od svého vzniku. Připravuje k této příležitosti autorské divadelně-taneční představení. Očekáváná premiéra nastane dnes večer od 19 hodin v milevském domě kultury. Podle toho, co se proslýchá, půjde o strhující podívanou. Samotní aktéři ale předem nic moc prozrazovat nechtějí. A že nejsou narozeniny zrovna kulaté? No a co?

 

Kde se vzala skupina EFK?

„Zakladatelem EFK je tanečník Jára Kálal. Jeho a partu kamarádů oslovil street dance a jezdili zpočátku tancovat do Písku. Tam ale tahle aktivita skončila, tak hledali prostory doma v Milevsku. Tehdy jim přístřeší nabídl taneční mistr Jaroslav Bolek v sále, který měl pronajatý. A tím to všechno začalo. Udělal se nábor a vznikl desetičlenný soubor,“ popisuje začátky Šárka Levá.

Dnes EFK čítá kolem 70 tanečníků od baby skupiny pro děti od čtyř do šesti let, přes děti, juniory až po dospělé. Samostatnou skupinu představuje street dance, break dance a také parkouristé, kteří se scházejí v sokolovně.

Na to, že EFK jsou otevření, nehledají při náboru speciálně talenty, ale vezmou každého, kdo má chuť tančit, si skupina připsala už pěknou řádku úspěchů i na celostátní úrovni. Z krajských soutěží mají medailí nepočítaně, ale jsou i vicemistři soutěže Taneční skupina roku 2011 z mistrovství republiky, v roce 2009 jako mistři postoupili milevští tanečníci na mistrovství Evropy v chorvatské Poreči. Minulý rok přes šňůru postupů z kraje a Čech vytančili v nejstarší kategorii 15 – 26 letých třetí místo na celorepublikovém mistrovství. V soutěži bylo patnáct choreografií. „Pro nás je ale největší úspěch, že jsme součástí české streetdancové komunity. Víme o sobě a jezdíme vzájemně na svoje akce,“ říká Šárka Levá.

„U nás jde hlavně o přátelské prostředí a atmosféru. Vypracovaly se i děti, které vypadaly, že ani neslyší hudbu. Dokážou to, když chtějí. Je ale potřeba pro to něco udělat,“ dodává další dlouholetá členka Adéla Kašparová. Průprava z EFK ji dovedla až na taneční konzervatoř v Praze. A není sama, koho léta v EFK popostrčila uměleckým směrem. Další členka skupiny Eliška Suková dnes studuje muzikálový obor na Konzervatoři Jaroslava Ježka, Pavel Kubička fashion design v zahraničí, Kamil Sghaier se stal kaskadérem.

Ke kořenům street dance

V představení Cesta ke kořenům vystoupí 23 tanečníků. Provedou diváky historií street dance od kořenů v Africe, kde tento taneční styl vznikl, tím, jak se vyvíjel a kam až se dostal. „Původně se lidi jen tak scházeli na ulici, poslouchali společně muziku, někdo začal tancovat. Technika se neřešila, ale pak se určité pohyby ustálily. Tenkrát to byla většinou improvizace, dnes se tvoří choreografie a tanec se přenesl do tanečních studií i na soutěže. Hodnocení je ale vždycky subjektivní, jde o estetický zážitek, nepočítají se výskoky nebo technické prvky jako třeba v krasobruslení,“ popisuje Šárka Levá.

Nápad připomenout narozeniny EFK divadelně-tanečním představením vlastně není úplný originál. „Před časem nás paní Maršálková pozvala na vánoční koncert pěveckých sborů. My jsme zpěv doplnili divadlem a mělo to úspěch. Tak teď připravujeme něco podobného. Sestříhali jsme hudbu z daných období, Jára Kálal s týmem napsal scénář, autory choreografií jsme my dvě spolu s Adélou Kašparovou. Společně vyrábíme kulisy, kostým si připravuje každý sám,“ dodává Šárka Levá.

Adéla Kašparová připomíná, že po představení bude následovat after party v restauraci V Klubu pro každého, kdo chce přijít, posedět, popovídat. Zítra se časně nevstává, následuje volno na Velký pátek. 

 

 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.