Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Madam Colombová zasahuje

    sobota 28.3 19:30 - Třeboň, Divadlo J. K. Tyla

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

TFA železných hasičů: Jihočeši opět zlatí, Michal Brousil neporazitelný!

Zleva Jiří Dvořák, David Kubiš a Michal Brousil.  , Autor: Foto HZS Jihočeského kraje

Zleva Jiří Dvořák, David Kubiš a Michal Brousil.     Autor: Foto HZS Jihočeského kraje

PLZEŇ/JIŽNÍ ČECHY - Na dvou po sobě jdoucích mistrovstvích v nejtěžším hasičském sportu – v disciplínách TFA – se nikdy žádnému kraji nepodařilo vyhrát. Natož třikrát. Historicky první, kdo toho docílil, je reprezentační výběr Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Jihočeští borci na mistrovství ČR ve čtvrtek 5. září na náměstí Republiky v Plzni prokázali i letos svoji skvělou výkonnost a potřetí v řadě se v soutěži družstev stali mistry. Mistrem republiky se pak individuálně stal Michal Brousil, který potvrdil, že je nejtvrdším hasičem republiky, Evropy i světa.

 

Říká se, že zvítězit je těžké a obhájit ještě těžší. Natož obhájit již jednou obhájené. A tak cesta ke třetímu celkovému vítězství byla letos pro Jihočechy letos velmi obtížná.

V závodě, jehož český překlad je „nejtvrdší hasič přežije", absolvovalo téměř osm desítek hasičů na plzeňském náměstí čtyři úseky extrémně náročných disciplín. Každý z krajů do soutěže vyslal jedno soutěžní družstvo s maximálně šesti závodníky s tím, že všichni soutěžili i v kategorii jednotlivců. Družstvo pak tvoří pouze čtyři závodníci, do celkového hodnocení se započítávají tři nejlepší dosažené výsledky bez ohledu na věkovou kategorii. Věkové kategorie v jednotlivcích jsou 18 – 34 let, 35 – 44 let a 45 a více let. HZS Jihočeského kraje v Plzni reprezentovali písečtí David Kubiš a Michal Brousil a Petr Benda, Ondřej Fišer, Lukáš Houdek a Jiří Dvořák z územního odboru Tábor.

Svou připravenost na závod nejprve na trati prokazovala táborská čtveřice. Jejich výkony byly naprosto vyrovnané, a tak Jirka Dvořák, Lukáš Houdek a Petr Benda v kategorii B obsadili 10., 11. a 12. místo. Ondra Fišer v kategorii A skončil na místě sedmnáctém.

V tuto chvíli bylo vítězství v kategorii družstev daleko. V průběhu celého dne s přehledem vedli borci Pardubického kraje dostihovaní závodníky z kraje Moravskoslezského. Proto všichni, co fandili jihočeským barvám, netrpělivě očekávali výkony Davida Kubiše a Michala Brousila.

Ti do závodu nastupovali jako světoví šampióni ze Světových policejních a hasičských her, které v srpnu absolvovali v Číně. Michal Brousil je zároveň nejen úřadující mistr České republiky z posledního mistrovství, ale také mistr Evropy z posledních dvou šampionátů. Do Plzně přijel také jako vedoucí závodních celého Českého poháru s tím, že v žádném závodě, do kterého letos nastoupil, nenašel přemožitele... Oba písečtí borci předvedli famózní formu i na plzeňském mistrovství.

Čtyři úseky korunované výstupem do věže katedrály sv. Bartoloměje Michal Brousil zvládnul v parádním čase 4:57,51. Svého největšího sportovního rivala domácího Pavla Kouříka, který je loňským a předloňským vítězem celého Českého poháru, porazil o cca 15 vteřin. Michal Brousil i tentokrát ovládl nejen svou věkovou kategorii, ale opět zvítězil i v absolutním pořadí. Na jih Čech tak přivezl mistrovský titul.

Výkon na hranici všech sil předvedl také David Kubiš, jehož čas 5:15,62 znamenal 2. místo v jeho věkové kategorii a 4. místo celkem. Neskutečné výkony Michala Brousila, Davida Kubiše a Jirky Dvořáka pak v celkovém součtu přinesly pro HZS Jihočeského kraje zlatou medaili v kategorii družstev! Jihočeši zvítězili s těsným náskokem pouhých tří vteřin a obhájili tak prvenství ze dvou posledních mistrovství v Ostravě v roce 2015 a v Ústí nad Labem z roku 2017.

A jak letošní mistrovství v disciplínách TFA probíhalo?

Na plzeňském náměstí pořadatelé postavili dvě totožné tratě. Soutěžící tak závodili vždy dva paralelně. Povinná výstroj a výzbroj se skládala ze zapnutého zásahového obleku, přilby, zásahových bot a rukavic. Na zádech pak závodníci (na některých úsecích) měli dýchací přístroj, který si s sebou nesli jako zátěž.

Trať byla dle oficiálních pravidel pro disciplíny TFA rozdělena do čtyř úseků, ve kterých soutěžící plnili jednotlivé disciplíny v předepsaném pořadí. Rozhodčí měřili čas provedení všech disciplín v jednotlivých úsecích. Časy čtyř úseků se pak závodníkovi sčítaly do celkového výsledného času. Mezi jednotlivými úseky měl soutěžící několik málo minut na rychlý odpočinek.

V prvním úseku závodník uchopil dvě hadicová vedení, která roztáhnul na délku 80 metrů. Poté, co je natáhnul a položil, měl připravené další dvě hadice B, které byly naopak rovnoběžně natažené na zemi. Obě musel smotat a uložit do připraveného boxu tak, aby hadiece žádnou svoji částí nepřečnívaly.

Druhý úsek závodníci absolvovali bez dýchacího přístroje na zádech. Soutěžící nejprve provedli údery palicí v tzv. hammerboxu, následovalo pronesení dvacetikilového závaží tunelem v jednom směru, oběhnutí kužele a vrácení závaží stejnou cestou zpět. Poté závodník musel přemístit 80kg figurínu připraveným koridorem opět kolem kuželu tam a zpět. Druhý úsek pak skončil překonáním třímetrové bariéry.

Ve třetím úseku soutěžící nejdříve přenesl čtyři kusy žebříků spojených po dvou k lešení, o které je opřel. Dále vystoupal na lešení a odtud pomocí lana vytáhnul nahoru břemena (smotané hadice B smotané do kotoučů) a monitor čerpadlo.

Čtvrtý úsek je vždy výstup na výškovou budovu. V Plzni hasiči nejprve oběhli nádherenou katedrálu sv. Bartoloměje a následně vystoupali až na vrchol její věže.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace