Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Bedřich Smetana - Prodaná nevěsta

  pátek 6.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

  Komická opera.

 • Bertolt Brecht Zadržitelný vzestup Artura Uie

  pátek 6.12 19:00 - Bouda, České Budějovice

  Politická komedie.

Zobrazit všechny události
 

Úsekovým měřením rychlosti se Milevsko zabývá jako jediné v kraji

Vpravo tajemnice milevského městského úřadu Vladimíra Štorková, vlevo vedoucí odboru právních služeb, přestupků a kontroly Petra Burdová. , Autor: L. Kolářová

Vpravo tajemnice milevského městského úřadu Vladimíra Štorková, vlevo vedoucí odboru právních služeb, přestupků a kontroly Petra Burdová.     Autor: L. Kolářová

MILEVSKO – Městský úřad v Milevsku je v Jihočeském kraji jediný, kde se zaměřili na postihování neukázněných řidičů, přistižených úsekovým měřením rychlosti. Tajemnice úřadu Vladimíra Štorková nijak neskrývá, že tato agenda zaměstnává víc než tři a půl člověka, pro lepší organizaci vznikl před časem dokonce samostatný odbor právních služeb, přestupků a kontroly, který řídí Petra Burdová. Čelit mnohdy vulgárním a agresivním reakcím řidičů, kteří dostanou výzvu k zaplacení pokuty, není zrovna příjemná práce. Obce se silně frekventovanými silničními tahy ale o tuto službu ze strany městského úřadu mají velký zájem, byť z toho samy nemají ani korunu. Jde jim o bezpečnost obyvatel.

 

Milevsko začalo v roce 2007 měřit radarem ve své místní části Velká, později instalovalo úsekové měření. Následovala žádost z Hrejkovic, kde se měření po nezbytných stavebních úpravách spustilo do ostrého provozu nyní od 1. července. Mezitím se podařilo systém na jaře zprovoznit i v Bernarticích. Sbírat zkušenosti už byli na milevské radnici úředníci z Vimperka a Českého Krumlova. Jižní Čechy jsou v tomto směru pole neorané, zatímco například Morava je podle tajemnice Štorkové radary dost prošpikovaná. Každý si může vybrat svůj postoj – jestli měření vidí jako šikanu řidičů nebo nástroj proti rostoucí neukázněnosti na silnicích. Pohled do každodenní bilance nehod napoví. Vladimíra Štorková a Petra Burdová se podělily o fakta, čísla i zkušenosti.

Ve Velké se měří už dlouho. Dá se vysledovat nějaký trend v počtu přestupků?

V místní části Velká začala městská policie v roce 2007 nejprve nárazově měřit stacionárním zařízením. Bylo to po stížnostech občanů, že vesnici rozděluje silnice a auta tudy jezdí vysokou rychlostí. V roce 2012 tu bylo instalováno úsekové měření rychlosti ve směru od Milevska do Zvíkovského Podhradí a o tři roky později pak i v opačném směru. Můžeme uvést čísla – v roce 2016 tu bylo zachyceno přes 10 000 záznamů s překročenou rychlostí, o rok později 5600, v roce 2018 byl počet 4467 a teď k 30. červnu je to už téměř 4000 záznamů. Je ale třeba si uvědomit, že číslo vždy ovlivňuje aktuální dopravní situace. V roce 2016 se tu určitě promítl uzavřený Žďákovský most a letos uzavřený most u Nerestců na tahu od Prahy na Písek, takže se tudy uzavírka objíždí. V zimě jsou čísla nižší, v dlouhodobém průměru je to necelých 200 záznamů za měsíc, zatímco teď v červnu počet dosáhl 650. Víc se rychlost ve Velké překračuje ve směru od Zvíkova na Milevsko.

Celý obsáhlý rozhovor, zaměřený i na výsledky měření v Bernarticích a první poznatky z Hrejkovic, také na výpočet toho, kolik městu tato agenda vynáší, zda se daří vymáhat od cizinců, jestli je nějaká tolerance při překročení povolené padesátky, nebo jestli se může řidič ještě pokutě vyhnout, když do měřeného úseku vjede příliš rychle, ale i odpověď na otázku, zda už dostal pokutu i někdo z úřadu a jestli lze něčí přestupek z evidence "zlikvidovat", to vše najdete v dnešních Milevských novinách. 

Diskuse k článku - 33 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  uvažuje se v milevsku s umístěním úsekového měření rychlosti do většiny ulic a obcí v okolí milevska?

  Vloženo 11.7.2019 09:49:07

  • Zdeněk 

   Reagovat

    

   Vždy jsem míval Milevsko za město vzduchotechniky a maškar. Také se tam hrával dobrý hokej. Teď si ho budu Milevsko a jeho okolí pamatovat jako město úsekového měření rychlosti a pokut. Vzduchotechnika stagnuje, hokej upadl, z pěkné lidové tradice maškarní se prý pomalu stává politický tyjátr.

   Vloženo 11.7.2019 10:06:54

 • Romadur 

  Reagovat

   

  Nic proti výběru pokut, jezdit se má podle předpisů a kolem silnic je nebezpečno. Obce jsou hlavně pro bydlení a život, ne pro průjezd a závodění.
  Smutné ale je, že agenda potřebuje 3,5 člověka, takže z vybraných peněz se sotva zaplatí ouředník, jinak by to mohl být pěkný zdroj peněz třeba na prevenci a zvýšeni bezpečnosti.

  Vloženo 11.7.2019 07:10:54

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Tak to vemte jako brigádu, jestli dobře počítám, je to kolem 10 000 přestupků měsíčně a předveďte, jak se to dá udělat bez tří a půl člověka.

   Vloženo 11.7.2019 09:04:12

   • Romadur 

    Reagovat

     

    Kolik tam kasírujete? Já běžně platím 300 až 1000 Kč. Jestli je tam 10 tisic přestupků, tak to máme 3 až 10 mega měsíčně. Z toho kdyby 2/3 byly nedobytné a dostal jsem provizi 15%, pořád by mi to za brigádu stálo. Kam se mám nahlásit?

    Vloženo 11.7.2019 09:40:10

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Automatizivaně počítačem. Třeba v Rakousku to rozesílá počítač rovnou podle měření stacionárního radaru na průjezdu Vídní. Do týdne od přestupku máte obsílku s pokutou 55 EUR až v Česku.

    Vloženo 28.7.2019 17:42:47

 • mike 

  Reagovat

   

  nejlepší je, jak pracovníci mají nějakou excelovskou tabulku s rychlostí a pokutama. možná když mají horší den, tak použijí přísnější, někdy zas přimhouří oči. je super, když se o bezpečnost starají lidé bez jakéhokoli vztahu k provozu na silničních komunikacích a jeho bezpečnosti. to by se asi neměřilo, tam kde se měří. toto je pouze kasa na peníze....

  Vloženo 10.7.2019 21:52:29

 • Frenk 

  Reagovat

   

  Milevsko-nadherny skanzen komunisticke ery, malo se toho zmenilo po revoluci. Jako protiklad nedaleky Pisek ktery jen vzketa. Tak treba ty penize z pokut pouziji v Milevsku na obnovu mesta

  Vloženo 10.7.2019 19:33:33

 • jan 

  Reagovat

   

  Na západ od nás se nic takového neřeší. Zákon platí pro všechny, když ho nedodržíš, tak platíš. Když nezaplatíš, odstav auto. Pak tam taky zákonitě umírá méně lidí na silnicích. Zatím litujete jen zaplacených pokut. Copak vám ale nedochází, že můžete někoho zabít ???

  Vloženo 10.7.2019 17:58:01

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace