Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

V Bechyni se vzpomínalo na zlatou éru Jitexu. Podnik v Písku měl závod v Bechyni i v Milevsku

 Autor: Eva Výborná

    Autor: Eva Výborná

BECHYNĚ – Rozlehlé přísálí kulturního domu v Bechyni se v neděli 8. března odpoledne zaplnilo návštěvníky. Obsadili všechny stolečky, minimálně 95 procent z nich byly ženy. Městské muzeum nachystalo pro zájemce přednášku s módní přehlídkou. Vše se točilo kolem historie někdejšího úspěšného textilního podniku Jitex Písek. Centrální podnik měl řadu pobočných závodů po celých jižních Čechách, například v Bechyni nebo v Milevsku, Týně nad Vltavou a Chýnově, ale za hranicemi kraje. V bechyňském muzeu je k výročí Jitexu ke zhlédnutí ještě do 20. března tematická výstava, kterou sestavili pracovníci Prácheňského muzea v Písku. Byli to Bohumír Bernášek a Zdeněk Duda. A právě Bohumír Bernášek připomněl ve svém vystoupení posluchačům historii podniku. Promítl několik fotografií z doby, která ještě předcházela vzniku Jitexu. Řada přišla i na propagační film ze sedmdesátých let, ve kterém pracovnicím Jitexu zazpíval Josef Laufer.

 

Módní přehlídka se prolínala s promítáním. Výrobky Jitexu předváděly tehdejší podnikové modelky. Trička, kabátky, domácí soupravy i noční košile předváděly se šarmem. Ovšem se zapojila také nejmladší generace. Průvodním slovem módní přehlídku doprovodil Jindřich Prach, který se v letech slávy Jitexu o módní přehlídky staral. „Hudbu, kterou vám pouštíme, nahrál amatérský písecký orchestr. Byla to tehdy nejlepší swingová kapela v jižních Čechách," sdělil Jindřich Prach.

Návštěvnice odměňovaly modelky a moderátora po celý program potleskem. Přijely ženy z Písku, z Milevska a samozřejmě v přísálí byly i místní ženy z Bechyně. Ovšem silnější pohlaví mělo v prostoru také své zástupce a určitě si i muži přehlídku užili. Na závěr programu ženy dostaly kytičku a roztomilé srdíčkové přání, vždyť byl právě Mezinárodní den žen. Publikace o historii Jitexu je k dostání v Městském muzeu v Bechyni.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace