Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Od Trosek na Hruboskalsko

    středa 26.2 16:30 - Městská knihovna Jindřichův Hradec

    Beseda.

  • Toulky za poznáním - Antarktida II.

    středa 26.2 18:00 - Dům kultury Milevsko

Zobrazit všechny události
 

V Jindřichově Hradci se objevila prašivina, pozor na psy

 Autor: Město Jindřichův Hradec

    Autor: Město Jindřichův Hradec

JINDŘICHŮV HRADEC - Na jihu Čech se objevil další případ prašiviny. Minulý týden myslivci narazili na tři nakažené lišky mezi obcemi Homole a Boršov nad Vltavou u Českých Budějovic. Několik psů z těchto obcí už se s prašivinou dokonce léčí. Nový nález nakažené lišky je přímo z Jindřichova Hradce.

 

Liška nakažená prašivinou se objevila ve čtvrtek odpoledne na okraji města v Mertových sadech u řeky Nežárky. Odbor životního prostředí města kvůli bezprostřednímu ohrožení zdraví lidí rozhodl zcela vyjímečně o jejím odstřelu na nehonebních pozemcích. "Předmětným lovem byl pověřen držitel zbrojního průkazu a loveckého lístku pan Josef Elmer, který se na místo mohl dostavit okamžitě, což bylo z důvodu zajištění bezpečnosti osob bezpodmínečně nutné. Následně byl odstřel nakažené lišky realizován v souladu s platnými bezpečnostními předpisy," uvedl Jaroslav Vlášek z Odboru životního prostředí Městského úřadu v Jindřichově Hradci.

Prašivinu známou dnes spíše jako svrab způsobuje roztoč zákožka svrabová. Zavrtává se pod kůži a drobné pupínky pak nesnesitelně svědí. Zvířata přicházejí o srst nejdříve na spodní části těla, ocas může být lysý jako u potkana. Proto je prašivina zřejmá na první pohled. Nakažené divoké zvíře navíc ztrácí plachost. Svrab je přenosný jak na psa, tak i na člověka. Hlavní prevencí je nepouštět psy na volno. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace