Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Matěj Rak

  neděle 19.5 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

  Koncert.

 • Seminář argentinského tanga

  neděle 19.5 18:00 - Strakonice, Čajovna Pod Stolem

Zobrazit všechny události
 

V Jistebnici vyčetli bývalému starostovi zneužívání městského zpravodaje. Zvolili nového starostu

Nový starosta Jistebnice Jiří Popelka. , Autor: L. Kolářová

Nový starosta Jistebnice Jiří Popelka.     Autor: L. Kolářová

JISTEBNICE - Za obrovského zájmu veřejnosti se včera volili noví představitelé města v Jistebnici. Sál kulturního domu byl nabitý. Zastupitelstvo se volbami z víc než třetiny obměnilo a lidé čekali, jestli se tato změna promítne také do vedení města. Zatímco před čtyřmi lety měl sociálnědemokratický starosta Vladimír Mašek nejvíc hlasů, tentokrát už byl u občanů co do poštu hlasů vítězem dosavadní místostarosta Jiří Popelka z Božejovic. A ten se nakonec stal i novým starostou města. Jak ale z diskuse vyplynulo, předvolební kampaň byla v obci nechutná, povolební vyjednávání plná zvratů a vládnutí příští roky taky nebude jednoduché. Přestože zastupitelé zvolili poměrem 9 - 6 bývalého starostu Vladimíra Maška místostarostou, ze sálu od občanů na něj pršela kritika.

 

Lidé se jmenovitě ptali bývalých radních, proč bývalého starostu do čela města znovu podpořili, jestliže si na něj dříve stěžovali, že se neřídí usneseními rady města a dělá si co chce. Zaznělo, že původně už Vladimíra Maška nechtěli, ale bylo jim vysvětleno, že bez něj by mohly být problémy při dotačních kontrolách proběhlých investic. A Mašek prý také slíbil, že se změní. Podle průběhu ustavujícího zastupitelstva to tak moc nevypadalo, bývalý starosta si neustále bral slovo a zřejmě se ještě nesžil s tím, že město už řídí někdo jiný. 

Starostou si zastupitelé zvolili Jiřího Popelku z Božejovic (SNK), který - ačkoliv zjevně bude v Jistebnici fungovat šestičlenná opozice - dostal i jeden její hlas, celkem 10 hlasů. Vladimír Mašek (ČSSD) dostal coby nový neuvolněný místostarosta 9 hlasů dohodnuté koalice. Pak nastal největší průlom, když do rady města prošla absolutně nejvyšším počtem 15 hlasů opoziční zastupitelka Romana Švestková. Dalšími radními budou Roman Kratochvíl (10 hlasů) a Stanislav Mácha (9). To by mohlo podle všeho fungovat jako záruka, že v rozporu s usneseními rady města už nikdo v Jistebnici konat nebude. 

Předsedou finančního výboru byl zvolen Václav Mácha, členy pak na návrh opozičního hnutí 5J Karel Charvát a Jaroslav Dolejší z ČSSD. Předsedu kontrolního výboru se zvolit nepodařilo, nejvíc hlasů měl Karel Dinda z KSČM - sedm, ale to nestačilo. Kontrolní výbor se tedy bude volit na prvním pracovním zasedání nového zastupitelstva. 

Byly také schváleny odměny - neuvolněný místostarosta Mašek bude pobírat 15 000 korun, radní 2020 korun, předseda finančního výboru 1840, členové 1600, předseda kontrolního výboru 1300, členové 1060 a členové zastupitelstva 540 korun měsíčně. Odměny se nepohybují vysoko, například v Kovářově na Písecku, který má o čtvrtinu obyvatel méně, si schválili pro neuvolněnou místostarostku 27 613 korun a pro radní 6136 korun. Starostu mají rovněž uvolněného. 

V diskusi se pak občané ještě vraceli k nechutné předvolební kampani v obci, Jaroslav Bastl například chtěl po bývalém starostovi Maškovi vysvětlení, koho měl na mysli, když v městském zpravodaji před volbami varoval, že do politiky se chystají vstoupit závadové osoby, které chtějí zprivatizovat majetek města. Další znovu připomínali strašení obyvatel, že bez bývalého starosty by mohla dopadnout špatně kontrola dotací a zastupitelka Romana Švestková se ohradila, že nikdy neusilovala o rušení prostor pro scházení občanů v osadách. Což byla další z fám, které se před volbami šířily. Předvolební kampaň zjevně i vrážela klín mezi obyvatele osad, náležejících k Jistebnici, a obyvatele samotného městečka. 

Nový starosta Jiří Popelka nabádal k tomu, aby se nové zastupitelstvo už nezaobíralo starými věcmi a dívalo se dopředu. Ujistil, že stejná pozornost bude věnována potřebám lidí v městečku i v osadách a že o městském zpravodaji by měla začít diskuse, aby občané měli možnost na jeho obsah dohlížet. 

Zvláštností na jistebnickém zasedání bylo to, že zatímco jinde se spíš usiluje o tajnou volbu, aby se znemožnila kontrola nad povolebními dohodami a zastupitelé mohli volit skutečně svobodně, zde v sále zašuměla spíš nevole, když se zastupitelé rozhodli volit tajně. "Zbabělci! Chtějí, abysme neviděli, kdo jak hlasuje," ozývalo se. 

Na závěr ještě někteří zastupitelé vyčetli novému zastupiteli Pavlu Nešetřilovi, že ze zasedání vysílal přenos na internet. Jak ale Nešetřil podotkl, zákon nic takového nezakazuje. I v Jistebnici si na to určitě zvyknou. Podle jeho slov sledovalo v některých okamžicích záznam až 50 dalších lidí, kromě těch, kteří byli v sále. 

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 •  

  Reagovat

   

  Gratuluji panu Popelkovi i celému Jistebnicku. Jsem si jist, že spousta obcí a měst bude moci takového starostu pouze závidět. Je to slušný a inteligentní člověk navíc má o Jistebnicku obrovský přehled.

  Vloženo 7.11.2018 06:50:03

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Mě by zajímalo, kdo z těch, kteří kritizovali bývalého starostu, současného místostarostu udělali pro Jistebnicko více než on. Proč tedy nekandidují do veřejné funkce? A Ti z nich, kteří kandidovat zkusili, zaplakali nad výsledkem. Současný starosta p. Popelka a místostarosta p. Mašek získali od občanů jednoznačně nejvíce hlasů. Pár křiklounů na tom nic nezmění.....

  Vloženo 5.11.2018 10:06:12

 • Anonym 

  Reagovat

   

  K tomu natáčení přenosu na Internetu bych dodal asi toto pokud se dotyčný nezeptal zda li může vysílat živý přenos na internet tak to natáčet neměl. K živému přenosu s takových to schůzí musí být nejprve souhlas ostatních

  Vloženo 3.11.2018 09:14:03

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Predlozte nejdříve znění zákona, který online přenos z veřejného zastupitelstva zakazuje. Jinak je vas komentář zbytečný a vlastně i lživy.

   Vloženo 3.11.2018 12:54:32

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Jirko, velká gratulace.

  Vloženo 2.11.2018 12:14:06

 • Bohumila Mrzenová 

  Reagovat

   

  Hezky napsáno, díky

  Vloženo 2.11.2018 09:22:05

  • Jana K. 

   Reagovat

    

   Souhlasím, napsáno objektivně.

   Vloženo 2.11.2018 16:52:06

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace