Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Ochotnický soubor Copánek

  neděle 20.10 10:00 - Písek, KD

  Divadlo pro děti.

 • The Muh Trio - The Art of Jazz Trio

  neděle 20.10 18:00 - Písek, Trojice

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

V Kovářově je na stole téma větší otevřenosti

Jaroslav Kahoun ukazuje, v jaké podobě dostávají zastupitelé zápis z rady obce. , Autor: L. Kolářová

Jaroslav Kahoun ukazuje, v jaké podobě dostávají zastupitelé zápis z rady obce.     Autor: L. Kolářová

KOVÁŘOV - Na kovářovském zastupitelstvu vznikla přetahovaná kvůli transparentní informovanosti o tom, co se v obci děje. Na zastupitelstvo se dostavil Michal Jůza, který v Kovářově bydlí. Už jednou zaslal zastupitelům dopis se žádostí, aby projednali dřívější zveřejňování pozvánek na zasedání zastupitelstva. Týdenní předstih je podle něj málo pro občany, kteří si chtějí udělat čas a jít se na jednání zastupitelů podívat. Požaduje také, aby body jednání byly na pozvánce popsány srozumitelně - nikoliv jako "rozpočtové opatření 12/2018". Zápisy ze zastupitelstva by pak podle jeho názoru měly poskytovat úplný obraz toho, co se na zastupitelstvu odehrávalo a neměly by být jen přehledem schválených bodů. Důležité je podle Jůzy zachytit i diskusi a výměny názorů. Stejně tak požaduje, aby byla zveřejňována usnesení z rady, což je ve většině obcí zcela běžné. Michal Jůza navrhoval i pořizování audiozáznamu ze zasedání a jeho zveřejňování.

 

Jelikož na dopis Michala Jůzy s tímto obsahem nikdo nereagoval, poslal otevřený dopis zastupitelům znovu a na zastupitelstvu osobně vystoupil s požadavkem, aby projednání jeho otevřeného dopisu bylo zařazeno do programu jednání. Starosta Pavel Hroch to odmítl s tím, že Jůza není v Kovářově přihlášen k pobytu, tudíž nemůže nic navrhovat. "Buď musíte být občan nebo to musí někdo ze zastupitelů navrhnout za sebe," řekl starosta. "Já to za sebe navrhnu," ozval se z opozice Jaroslav Kahoun (KDU-ČSL). Pavel Hroch na to zareagoval slovy, že ani tak nelze tento bod zařadit do programu, protože není připraven, maximálně se dá zařadit do diskuse. "I já navrhuji, abychom se tím zabývali," připojil se Vladimír Brůžek, dokonce ze starostova hnutí Jihočeši 2012.

Michal Jůza jako příklad dobré praxe uvedl dokumenty, které zcela otevřeně zveřejňuje Jihočeský kraj. A podivil se, že tuto praxi náměstek hejtmanky Pavel Hroch nepřevezme i do obce, kde je starostou. „Okopírováním krajské praxe v oblasti transparentnosti a zavedením v Kovářově by tak měl pan Hroch jedinečnou příležitost ukázat výhodu souběhu dvou uvolněných funkcí, která se jinak ukazuje poměrně obtížně," napsal Jůza zastupitelům v otevřeném dopise. A zdůraznil, že heslo "dostat politiku ze zákulisí do veřejného prostoru", bylo krédem kovářovské vládnoucí koalice před volbami.

Zastupitel Jaroslav Kahoun zdůraznil, že transparentnost by se skutečně měla dostat na pořad dne. A ukázal všem, jak vypadá zápis z rady obce, který dostávají zastupitelé. Začerněná jsou v něm jména a adresy, takže ani zastupitelé nemají tušení, o čem radní vlastně jednali.

Od vedení obce převládala spíš nechuť něco na zavedené praxi měnit. Místostarostka Štěpánka Rybníčková sdělila, že se na nahrávání audiozáznamu dotazovala na ministerstvu vnitra a bylo jí řečeno, že nahrávat si lze cokoliv, ale zveřejňovat se osobní údaje nesmí. Podle ministerstva by se tak prý musela "vypípávat" jména občanů, jejichž záležitosti se projednávají nebo kteří vystupují v diskusi. Zastupitel Aleš Zeman podotkl, že koho to zajímá, ať si na zastupitelstvo přijde a vše uslyší. K Jaroslavu Kahounovi se ale začínali přidávat i někteří další zastupitelé a například po námitce starosty, že sedmidenní předstih pozvánek na zastupitelstvu tak musí být, protože to je podle jednacího řádu, se ozvalo, že jednací řád není dogma, aby se nedal změnit.

Starosta Pavel Hroch slíbil, že získá relevantní právní názor na tyto požadavky. Michal Jůza odešel s předsevzetím, že vytvoří obsáhlý soubor poznatků z praxe v jiných obcích. Téma transparentnosti se v Kovářově rozjelo a bude se o něm určitě debatovat i příště.

 

 

 

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Pan Kahoun ať raději mlčí a vzpomene si jak získal středisko

  Vloženo 24.6.2019 16:40:38

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace