V Křenovicích oslavili 130 let sboru hasičů. Pečují o původní kroniku, stříkačku i prapor






























































KŘENOVICE – Sto třicet let od vzniku sboru dobrovolných hasičů oslavili v sobotu 5. července v Křenovicích na Písecku. Připomněla se historie hasičů v obci, aktivní a věrní členové sboru převzali vyznamenání a spolu s hasiči pak na návsi slavila celá vesnice. Připraven byl bohatý program pro malé i velké a všechny sousedy pozval starosta Křenovic Josef Hrůza na řízek. To už k hasičským oslavám v Křenovicích patří, řízky se podávaly i před deseti lety, kdy se slavilo 120. výročí. Křenovičtí hasiči vystavili svou historickou techniku, moderní cisterny přivezli ukázat profesionálové z Hasičského záchranného sboru.
Při založení v roce 1895 měl sbor 36 členů, dnes jich je 48. Hasiči se shromáždili před zbrojnicí, jejich průvod vedla Hartmanická muzika a připojili se i hasiči ze spřátelených sborů v Podolí, Jamném a Jetěticích. Průvod mířil k památníku padlým v první světové válce před kapličkou, kde zástupci obce a sboru položili věnec. Slavnostní nástup se pak zopakoval na návsi, kde už čekali obyvatelé shromáždění v horku pod stanovými přístřešky. Minutou ticha všichni uctili památku nedávno zemřelého bývalého starosty okresního sdružení hasičů Jiřího Nováka.
Olga Kolísková v kostce shrnula historii zdejšího sboru. Připomněla, že jako první se snažila zorganizovat v obcích postup při požárech císařovna Marie Terezie, když v roce 1755 vydala řád hašení ohně. Později byl vydán pokyn, že každá obec nad 100 obyvatel má mít stříkačku. Sehnat na ni peníze, to ale nebylo jen tak.
Hasiči dodnes uchovávají historickou stříkačku a prapor
V roce 1879 vznikl hasičský sbor v Písku, byla založena písecká župa, také župa bernartická, která zahrnovala 17 sborů včetně Křenovic, v nichž byl sbor ustaven v prosinci 1895. Na stříkačku přispěl hasičům baron Nádherný z Borotína sídlící na zámku ve Veselíčku. Hasiči si stříkačku firmy Smékal pořídili v roce 1897 a při křtu věnovala baronova manželka hasičům prapor. Křenovičtí hasiči stále opatrují úplně první hasičskou kroniku, kde jsou počátky jejich sboru ručně popsány. Prvním předsedou se stal Jakub Tlapa a velitelem Josef Bouška.
Hasičská zbrojnice byla postavena někdy kolem roku 1910, přesně se to neví. Poprvé se výročí založení sboru slavilo v roce 1920, kdy sehrála hasičská mládež pod širým nebem divadelní hru Jan Výrava. První motorovou stříkačku si sbor pořídil v roce 1949 a tu pak nahradil v roce 1974 nový stroj. Oslavy výročí sboru se pak konaly v letech 1985, 1995, 2005, 2010 a 2015, kdy mladí muži ze sboru předvedli útok s ruční historickou stříkačkou.
Za velkými požáry byla neopatrnost, hra dětí, ale i žhář
Olga Kolísková připomněla i velké požáry, u kterých místní hasiči zasahovali. V roce 1945 chytila od výstřelu ze signální pistole došková střecha u Krejčových v čp. 60 a všechna stavení vyhořela do základů. Další velký požár zachvátil v roce 1960 dům Slámových. Zde byla příčinou neopatrná hra dětí. O požáru u Pokorných v roce 1969 se traduje, že šlo o žhářský útok. Shořelo všechno, dům i zvířata a zraněni byli i manželé Pokorných. Ne náhodou tedy zástupce Krajského sdružení hasičů Vladimír Viktora přál v sobotu současným hasičům: „Když se ocitnete u nějaké události, tak se hlavně ve zdraví vraťte ke svým rodinám.“
Po předání vyznamenání začala volná zábava s Hartmanickou muzikou. Lidé si se zájmem prohlíželi výstavku kronik a fotografií z historie sboru. Viděli své předky i sami sebe před lety. „Tuhle bundu si pamatuju,“ vykřikla radostně jedna z dívek. Našla se na snímku týmu dětských hasičů, kteří závodili pod vedením Romana Moravce.
Křenovičtí momentálně dětské hasiče nemají. Tehdejší děti odrostly a malých dětí je ve vsi zatím málo. Dospělí se zúčastňují okrskových a dalších soutěží v okolí, sami pořádají Memoriál Jaroslava Průži. Současný starosta hasičů Milan Průža poděkoval obci za podporu. Starosta obce Josef Hrůza konstatoval, že hasiči odvádějí v obci dobrou práci a přispívají i ke kulturnímu a společenskému životu. Na návsi se rozložily stánky s občerstvením včetně míchaných nápojů.
Pro děti byl připraven skákací hrad a také výstava dřevěných hraček autora bernartického Hravého pekla Aleše Kroupy. Hračky budily pozornost, do pohybu se dal uvést i dřevěný model kombajnu. Výstavkou trofejí přispěli do programu myslivci a zdejší firma Truc vystavila zajímavá auta. Později odpoledne vystoupil na návsi folklorní soubor Kovářovan.
K oslavě se vrátí Milevské noviny a přinesou i přehled vyznamenaných hasičů.
Diskuse k článku