V pátek a v sobotu pokračují noční divadelní prohlídky jindřichohradeckého zámku. Tentokrát na téma třicetileté války

Představení nazvané O té ohavné rebelii, které je součástí divadelních nočních prohlídek jindřichohradeckého zámku, navazuje na tři předchozí roky, během kterých mohli návštěvníci prožívat příběh Viléma Slavaty a jeho defenestraci.
„Týká se to v podstatě počátku třicetileté války, která se Jindřichova Hradce dotýká. To znamená, že je to rámcově rok 1618 až 1621. Představení je dlouhé asi hodinu a půl, je to hodně výpravná záležitost. Střílí se tam, bojuje, šermuje nebo i tancuje. Jde o období od naší třetí defenestrace, kdy letěl Slavata a Martinic, až po popravu českých pánů. Je to navazovák, takže návštěvníci uvidí jak fragmenty ze samotné defenestrace, tak popravu. Ovšem nepopravujeme jich všech sedmadvacet, ale pouze některé z nich,“ zmínil režisér představení a autor scénáře Pavel Rys.
Divadelní noční prohlídku připravila třicítka herců, šermířů a tanečníků ze stejných souborů, jako v minulých letech. Účinkují tedy šermířské a divadelní skupiny Jindřich, Sígři nebo Vendetta, a také soubor historických tanců Campanello. Příprava představení bývá hodně složitá, protože každý z aktérů je odjinud a zasáhla také covidová epidemie, během které se herci nemohli scházet.
„Takže jsme se to učili jednotlivě, každý doma. Potom jsme se v rámci možností sešli a dávali jsme představení dohromady. Nacvičovali jsme tak půl roku. I se psaním scénáře a dalšími přípravami myslím, že nám to vše zabralo určitě celý jeden rok,“ dodal režisér.
Zájem o noční divadelní prohlídky je veliký, všechna červencová představení byla vyprodána. „Prohlídky jsou ohraničeny počtem návštěvníků, na jedno představení jich může jít sedmdesát až osmdesát. Představení máme v jeden den vždy tři za sebou. Určitě doporučuji včas si rezervovat místo. Předpokládáme, že pro velký úspěch přijedeme s tímto představení ještě příští rok, možná i za dva roky,“ poznamenal Pavel Rys.
Zajímavá a specifická je každá scéna v představení, protože odráží postup historie od defenestrace až po popravu českých pánů. „Určitě hodně zajímavá je bitva na nádvoří, během které se císařský generál pokouší o dobytí Jindřichova Hradce. Tam se hodně střílí. Zajímavá je i scéna v kapli nebo porada generálů před bitvou na Bílé hoře. A určitě i samotná poprava účastníků rebelie,“ zakončil režisér.
Během představení diváci projdou mnoha prostory jindřichohradeckého hradu a zámku a mají jedinečnou možnost prohlédnout si i některá běžně nepřístupná místa.
Diskuse k článku