Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Madam Colombová zasahuje

  sobota 28.3 19:30 - Třeboň, Divadlo J. K. Tyla

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

V pátek ráno začnou v Táboře káňata plašit havrany

TÁBOR - Káňata Harrisova, jejichž úkolem bude plašit kolonie hlučných havranů na Pražském sídlišti, poprvé vzlétnou v pátek 14. února zhruba od 9 hodin. Jak informoval Jiří Rozum z městského Odboru životního prostředí, do města přijedou první den dva sokolníci a dva dravci. „Sokolníci mají připraveny až čtyři káňata, která použijí podle toho, jak se bude situace vyvíjet. Plašení poběží i přes víkend," uvedl Jiří Rozum.

 

Město Tábor se k tomuto opatření přiklonilo na základě tzv. odchylného postupu, o jehož stanovení požádalo státní správu. Zatím nelze předjímat, zda se plašení havranů osvědčí. Prakticky nikdo nemá s podobným krokem zkušenosti. Tábor je zřejmě první samosprávou, která se o to pokusí. Záměrem je, aby káňata havrany plašila po dobu dvou týdnů, nelze však vyloučit, že doba bude kratší, pokud se ukáže, že metoda není efektivní.

Domovem kání Harrisových je Střední a Jižní Amerika. Na havrana si troufne, ale zároveň je tak malý, že se dostane do větví stromu. Město Tábor také letos pokračuje ve shazování hnízdních zbytků na okrajích kolonií. Obě opatření jsou reakcí na výsledky měření hlučnosti havranů, jak ho loni v květnu provedla Národní referenční laboratoř pro komunální hluk při Státním zdravotním ústavu v Ostravě. Ta městu nabídla, že provede srovnání s průmyslovým hlukem. Průzkum na sídlišti prokázal, že hluk od havranů je tak velký, že pokud by byl zdrojem průmysl, je možné ho označit za nadlimitní.

O přítomnosti dravců na sídlišti informoval odbor životní prostředí místní obyvatele formou letáčků. Majitelé menších psů by se měli Zborovské a Buzulucké ulici na Pražském sídlišti při venčení svých mazlíčků měli raději vyhnout.

Diskuse k článku - 17 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • JIŘÍ RIKI ŘEHÁČEK 

  Reagovat

   

  Držím káňatům všechny palce, hlavně nám Táborákům, protože poslední roky je to fakt neúnosné. Já osobně miluji přírodu, ale "řvaní" havranů, vran a kavek je fakt neúnavné a deprimující. Jejich přestěhování do skoro všech městských částí, zakládání nových kolonií je opravdu neúnosné a deprimující. Okamžitě si vzpomenu na horor Ptáci...., a tak káňata Harrisova se čiňte, držím všem nám palce. Už bychom si zasloužili klidné město, kde všude přebývají zpěvní ptáci a ne černí predátoři... Ti mají být na polích a tam plnit svou funkci, tam jim tleskám... potichu, abych je nevyrušil.

  Vloženo 16.2.2020 11:51:41

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Už vzlétly? A co se dělo? Emigrovalo káně, nebo černí návštěvníci? Koukám z okna a letové podmínky dnes dobré, spodní hranice oblačnosti 1300ft, dohlednost 10km, plně vyhovuje leteckému předpisu L3, dnes by to mělo jít.

  Vloženo 14.2.2020 15:08:07

  • JIŘÍ RIKI ŘEHÁČEK 

   Reagovat

    

   nemám rád anonyny! Slušný člověk se podepíše....

   Vloženo 16.2.2020 11:53:02

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    překlep: anonymy

    Vloženo 16.2.2020 11:54:12

 • Nebude sranda 

  Reagovat

   

  a přední český havranolog a všeználek Ing. Noháč bude protestovat, napadat sokolníky a sestřelovat káňata...

  Vloženo 14.2.2020 12:42:50

  Vaše reakce:

  Zbývá znaků: 1200
   
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  A kdo bude plašit ty kolony hlučných městských CNG autobusů ?

  Vloženo 14.2.2020 10:44:51

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Odstěhuj se na Sibiř, tam autobusy nehlučej, fajnovko.

   Vloženo 14.2.2020 12:31:49

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Na Sibiř se odstěhujte vy, já zde bydlím už hezkou řádku desetiletí, odvádím řádně daně a tak chci, aby se dodržovaly zákonné limity pro hluk, který je překračuje a obtěžuje daňové poplatníky, toť vše.

    Vloženo 14.2.2020 16:16:08

  • JIŘÍ RIKI ŘEHÁČEK 

   Reagovat

    

   nemám rád anonymy! Slušný člověk se podepíše....

   Vloženo 16.2.2020 11:53:37

   • JIŘÍ RIKI ŘEHÁČEK 

    Reagovat

     

    Já taky ne

    Vloženo 16.2.2020 18:34:44

 • Mluvčí více česky... 

  Reagovat

   

  Sokolníci mají připraveny káňata? Pane Dvořáku, sjednoťte si pro příště rod těch nebohých dravců... Navíc rod ženský se používá u slova káně především v odborných textech. V posledním odstavci ještě "životního". Pozor na skloňování.

  Vloženo 13.2.2020 22:33:38

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace