V táborské Správě lesů vypukla válka. Zatím to odnesl předseda dozorčí rady

Dopis o nedostatcích jednatele
Zastupitel František Dědič dal na program zřejmě předposledního zasedání táborského zastupitelstva v tomto volebním období materiál o aktuální situaci ve Správě lesů. Osm bodů o neschopnosti nového jednatele Daniela Černého sepsala ekonomka Správy lesů Olga Rybová. A téměř všichni zaměstnanci se přišli na zastupitelstvo 30. července podívat, jak budou zastupitelé jejich jednatele grilovat. Ekonomka v dopise starostovi a zastupitelům poukazuje na nesrovnalosti v obchodech s dřívím, na to, že jednatel chybně vykazoval jízdy služebním vozem Nissan X-Trail a tankoval v místech, kde se vůbec neměl podle knihy jízd nacházet. Například v bydlišti své rodiny v Kašperských Horách, ačkoliv v knize jízd byl uvedený Tábor nebo Týn nad Vltavou, kde má přechodné bydliště.
Byl to ale právě jednatel Daniel Černý, kdo přišel s tím, že do jeho i dalších služebních vozidel se má namontovat GPS. Zaměstnanci mu teď kladou k tíži, že GPS nakoupil, ačkoliv už v autech základ pro zařízení byl. Nainstalovat GPS totiž nechal už v roce 2016 bývalý jednatel Jan Kalafut, ale kupodivu dva měsíce před svým odchodem sledování aut zrušil s tím, že to nepřináší očekávané úspory. Byly prý pouze dvouprocentní. Novému jednateli nikdo ze zaměstnanců neřekl, že je třeba jen GPS „oživit“. A starostovi a zastupitelům to bylo podáno tak, že Černý rozhazuje peníze a nakoupil nové GPS jednotky.
Dále pracovníci Správy lesů městu sdělili nespokojenost s tím, že jim jednatel nevyplatil zálohu na roční prémie, jak byli v červnu zvyklí. Podotýkají, že kupodivu ale jsou peníze na nového technika a na tři posedy, které jednatel objednal. Ekonomka dále napsala vedení města, že jednatel si odváží ze sídla společnosti pracovní smlouvy zaměstnanců, v čemž spatřuje ohrožení podle směrnice GDPR. Nelíbí se jí také, že si jednatel vypůjčil v účtárně smlouvy s jedním z hospodářských středisek. Olga Rybová tvrdí, že jednatel nařizuje, o čem kdo s kým ve firmě smí komunikovat. A v závěru uvádí, že když jednatel zůstával v práci poslední, zapomínal zapínat alarm a zamknout budovu. Poté prý přiznal, že ztratil klíče a nechal tedy vyměnit zámky.
Srážka se starými pořádky?
Vystoupení jednatele Černého na zastupitelstvu odkrylo skutečnou hloubku příkopu mezi oběma stranami. Daniel Černý řekl, že od začátku naráží na odpor zaměstnanců, kterým vyhovovaly pořádky klanu Kalafutových. Připomněl, že z osmnácti zaměstnanců byli čtyři z této rodiny. Kromě bývalého jednatele Jana Kalafuta, který z firmy odešel, další vedoucí pracovník Milan Kalafut je v pracovní neschopnosti, a i proto přijal zmíněného nového technika.
Nový jednatel tvrdí, že odměny vyplatil již v květnové výplatě lidem, kteří splnili úkoly v zalesňování. A i ekonomce Rybové, přestože se těchto prací nezúčastnila. Další odměny hodlá vyplácet průběžně, ale nyní při klesajících cenách dřeva, jehož je při všeobecné kůrovcové kalamitě nadbytek, pro to nevidí prostor. Zdůraznil, že odměny jsou nenároková složka mzdy.
„Chci po lidech práci, proto je od začátku oheň na střeše,“ tvrdí jednatel a dodává, že mu zaměstnanci zatajili namontované a nefunkční GPS v autech a prý mu naopak tvrdili, že instalací GPS by firma přišla o „zelenou naftu“. Podle něj se ho snažili od sledování jízd odradit. Připustil, že ponechával otevřenou budovu, protože neměl klíče. Domnívá se, že mu je někdo schválně ukradl. A komentuje také obchodní smlouvy a ceny, za které Správa lesů vytěžené dřevo prodává. Podle jednatele Černého za maximální možné ceny, o dřevo prostě není zájem. Jednatel uvádí, že ekonomka Rybová sdělila starostovi a zastupitelům záměrně nepravdy. Ukázalo se, že jednatel a ekonomka si dopisují, místo aby spolu mluvili.
Olga Rybová ale na pondělním zastupitelstvu nevystoupila a dříve nabídnutou schůzku s předsedou dozorčí rady společnosti Jiřím Loskotem z důvodu dovolené odmítla.
Kdo je odpovědný za sankci?
Další časovaná nálož přitom ještě doutná. Daniel Černý se na zastupitele obrátil pro změnu s doklady, že zanedbáním administrativy dotačního projektu na vyhlídky kolem Lužnice a opravu lesní turistické stezky ještě za bývalého jednatele pokrátil Státní zemědělský intervenční fond Správě lesů dotaci o 162 077 korun a ve stejné výši uložil firmě sankci. Přes opakované výzvy nedoložila položkový rozpočet. Jednatel Černý to vidí jako škodu přes 320 tisíc korun.
Zaměstnanci jsou nespokojení, jednatel naopak poukazuje na to, že mají dělat svou práci a nikoliv kontrolovat jeho knihu jízd nebo to, jaké firemní materiály si bere k prostudování a chodit žalovat ke starostovi. Zaměstnanci tvrdí, že s jednatelem komunikovat nejde.
Novému jednateli se nelíbí, že po něm jeho ekonomka „poštěkává“. Sám si ale svým vystoupením také příliš sympatií u zastupitelů nezískal. Odkazoval na to, že do obchodního vedení společnosti nemá nikdo právo zasahovat a zastupiteli Františku Dědičovi na jeho kritiku odsekl, že „snad s ním nespí, aby věděl, kde a kdy se pohybuje.“ To rozpálilo radní Radku Maxovou (ANO), která jednateli připomněla, že možná má před sebou poslední dva měsíce – do voleb. Jednatel se poté omluvil, že už mu ze všeho tečou nervy.
V náhledu na společnost Správa lesů se zastupitelé už dlouho neshodnou. Zatímco opozice tvrdí, že společnost až do nástupu Daniela Černého fungovala a byl v ní klid, člen dozorčí rady Miloš Tuháček připomněl, že zastupitelé za hnutí Jinak! iniciovali už v minulých letech kontroly, z nichž vyplynulo, že Správa lesů pronajímala honební pozemky a rybníky za nájmy, které nebyly pro město výhodné. Problémy kontrolní výbor shledal i v zadávání veřejných zakázek, pro něž si Správa lesů vytvořila vlastní směrnici, odlišnou od směrnice města.
Zastupitelstvo uložilo radě města coby valné hromadě Správy lesů prověřit celou situaci a přijmout opatření k nápravě. Dozorčí rada dostala za úkol 1. srpna mluvit s oběma stranami. Tato schůzka trvala pět hodin a předseda dozorčí rady Jiří Loskot poté pro Týdeník Táborsko konstatoval, že situace se začíná uklidňovat. Člen dozorčí rady Miloš Tuháček shrnul, že v podstatě jde o spor o peníze – nový jednatel totiž navrhl změnit hodinovou mzdu zaměstnanců v lesích za úkolovou s tím, že za dobré výkony bude možné si přijít i na lepší peníze než doposud.
Hlava padla – ale jiná, než se čekalo
Rada města 6. srpna navrhla provést odbornou kontrolu ve společnosti. Překvapivý vývoj však nabralo zasedání dozorčí rady 8. srpna. Z iniciativy Marka Slabého z Tábora 2020, k níž se připojil František Dědič z ODS, byl překvapivě odvolán předseda dozorčí rady Jiří Loskot. Stalo se tak v den, kdy pro Týdeník Táborsko mluvil o tom, že minulá rada města v roli valné hromady společnosti Správa lesů neměla zájem, aby lesní majetek přinášel městu peníze a teprve současná radnice a dozorčí rada se začala zajímat o ekonomické výsledky společnosti.
Další informace o situaci připravuje na středu Týdeník Táborsko. Celé dlouholeté úsilí o periodické konkursy jednatelů městských eseróček přinesl postupně odchody nominantů kdysi ve městě vládnoucí ODS. Z řad ČSSD zas nedávno zazněla myšlenka, že by městské společnosti měly mít víc jednatelů, aby na současné jednatele, vybírané z úzce odborného hlediska, byl ještě politický dohled.
Marek Slabý z Tábora 2020 k dění v dozorčí radě Správy lesů uvedl, že původně navrhoval odstoupení celé dozorčí rady, protože se nedařilo hnout s problémy společnosti. „To se ale nesetkalo u kolegů se souhlasem, myslím, že to byl kolega Dědič, kdo pak navrhl výměnu předsedy dozorčí rady, a to čtyřmi hlasy proti dvěma prošlo,“ uvedl Slabý. Novým předsedou dozorčí rady byl vzápětí zvolen Petr Prskavec. Odvolán tak byl předseda Jiří Loskot, který patřil k iniciátorům auditu a hloubkových prověrek dosavadního hospodaření v této společnosti.
Diskuse k článku