Včera unikl mazut z teplárny v Táboře - Jižní Čechy Teď!
20. 1. 2014 11:27

Včera unikl mazut z teplárny v Táboře

TÁBOR - Profesionální hasiči byli v neděli 19. ledna před druhou odpoledne vysláni do ulice U Cihelny v Táboře, kde byl zjištěn únik hnědouhelného generátorového dehtu z teplárny do kanalizace.

Včera unikl mazut z teplárny v Táboře - Jižní Čechy Teď!

Podle prvotního odhadu to vypadalo, že mohlo z padesátitisícového zásobníku vytéct jeden až a dva tisíce litrů dehtu. Dalším nebezpečím bylo, že mazut mohl uniknout i do Lužnice. Ale to se nepotvrdilo, protože kanalizace neústí do řeky, ale do čističky odpadních vod. Přesto hasiči na Lužnici instalovali norné stěny u výpustí. 

Těsně před třetí odpoledne hasiči únik dehtu zastavili. Mazut v kanalizaci ale způsoboval extrémně silný zápach, který se linul v několika blízkých ulicích. Zástupci Čevaku, městského odboru životního prostředí, policie i hasičů doporučili obyvatelům nevětrat a pokud možno nevycházet ven z domů. Evakuace nebyla nutná. Mazut v kanalizaci byl ředěn, kanalizace se proplachovala.
Po sedmé navečer hasiči měřili koncentrace plynu v ovzduší a nebylo zjištěné žádné nebezpečí výbuchu. Další měření koncentrace bylo po desáté večer, ale ani to neprokázalo žádné nebezpečí. Hasiči ještě zkontrolovali norné stěny. Zjistili, že z jedné z výpusti uniklo do Lužnice malé množství mazutu. Norná stěna ho však bezpečně zachytila. Hasiči svou práci skončili hodinu před půlnocí.
„Dnes v šest ráno vyjela osádka cisterny táborských hasičů k dalšímu monitoringu kanalizace a měření koncentrace plynů ve vzduchu. Voda v kanalizaci byla už zředěna, zápach byl cítit pouze jen na některých místech. Zároveň proběhla kontrola nainstalovaných norných stěn. Ani tady hasiči nezaznamenali žádný únik, celková situace se zlepšila,“ dodala tisková mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

„Před lety jsme při výrobě tepla přešli nazpět z dechtu na uhlí, protože dehet je drahý. Přesto hnědouhelný generátorový dehet máme dodnes, a to jako záložní kapalné palivo. Dva hlavní zdroje tepla jsou rozděleny na základní závod, kde se používá hnědé uhlí a kapalné palivo. Máme také i jednu plynovou kotelnu. Plynu je však málo. Dehet máme pro případ, že by vypadl kotel na uhlí, abychom zabezpečili výrobu tepla bez velkých omezení,“ vysvětlil ředitel společnosti Tomáš Paur.

 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.