Ve Strakonicích se vedla ostrá debata o rekonstrukci náměstí

STRAKONICE – Rekonstrukce západní části Velkého náměstí v centru Strakonic vyvolala mezi obyvateli a zastupiteli vášnivou debatu. Hlavním bodem sporu se stalo odstranění stávající kruhové křižovatky, proti čemuž vznikla občanská petice. Její organizátor Robert Malota ji na dubnovém zasedání městského zastupitelstva osobně představil.
„Jako petenti jsme během měsíce sesbírali 240 písemných podpisů a dalších 280 online. Je to jen částečný vzorek veřejného mínění – podobný průzkum uspořádal i jeden ze zdejších webů a zhruba 700 hlasujících se většinově vyslovilo proti bourání kruhové křižovatky,“ uvedl Malota. Dále varoval před vysokými náklady: „Pokud se do prostoru znovu sáhne, znamená to 15 až 20 milionů korun navíc. Přitom město má, kam peníze dávat – stačí se projít po ulicích.“
Zmínil také bezpečnostní argumenty, kdy jsou podle něj kruhové objezdy obecně považovány za bezpečnější řešení. Kritizoval rovněž nedostatečnou informovanost občanů a vyslovil domněnku o pochybeních v přípravném procesu.
Petici veřejně podpořilo i několik zastupitelů. Miroslav Žitný zdůraznil: „Současná křižovatka vytváří hezký pocit náměstí.“ Ladislav Havel přidal výtku k přípravě: „Byl jsem poměrně překvapen vágností materiálů pro architektonickou soutěž. Ale to je na jiné povídání. Chci však podpořit občany, kteří mají právo do vzhledu města mluvit.“
Podobný názor zastával i bývalý starosta Pavel Vondrys: „Chtěl bych znovu vyzvat k veřejnému projednání, které tu nebylo vyslyšeno. Přimlouval bych se za dotazník nebo anketu. Osm z deseti lidí se diví, že se má tato část náměstí bourat. Navíc jde o výrazně vyšší náklady.“
Na dotazy odpovídal místostarosta Rudolf Oberfalcer starší, který připomněl, že současné vedení města zdědilo již částečně hotový projekt a navázalo na něj: „Když jsem nastoupil, nenapadlo mě zabývat se architektonickou soutěží. Bál jsem se, aby mi někdo nevyčítal, že jsem zarazil opravu náměstí. Ale nakonec jsme soutěž uspořádali – a pět ze šesti návrhů vyhodnotilo stávající kruhový objezd jako nežádoucí prvek.“
Zdůraznil také záměr vytvořit prostor pro setkávání lidí a kulturní akce: „Na prvním místě byl veřejný prostor, žádný soukromý zájem. Kruhový objezd navíc komplikoval provoz MHD – velký autobus jím vůbec neprojel. Vznesen byl i požadavek na více zeleně. Neměli jsme ambici tvořit něco nového, jen navázat na již hotovou část náměstí.“
Obyvatelům chybí čas i informace
Projekt počítá mimo jiné s novou kašnou, místem pro vánoční strom a ikonickou sochou dudáka. Celkové náklady činí 103 miliony korun bez DPH. „Může se to zdát hodně, ale návrh z roku 2012 počítal s 90 miliony korun, přičemž tehdy byla přislíbena dotace 30 milionů. Po započtení inflace jsou ceny srovnatelné,“ vysvětlil místostarosta. Na závěr dodal: „V roce 2022 jsme šli do voleb s bodem o dokončení náměstí a dostali jsme 4300 hlasů. A vy tu operujete s peticí se stovkami podpisů. Chápu obavy z něčeho nového, ale věřte, že to bude změna k lepšímu.“
Robert Malota oponoval: „Možná kdyby na petici bylo více času, třeba byste se divili, kolik z vašich voličů by ji podepsalo.“
Do debaty vstoupil i starosta Břetislav Hrdlička: „Já osobně jsem byl pro zachování kruháče, ale pod tlakem architektů jsem uznal jiný názor. Takhle se pozná politika – rok jste to věděli a nesáhli na to. Až když se má kopat, tak vykřikujete. Je evidentní, že stavbu už zastavit nelze.“
Někteří zastupitelé si stěžovali na nedostatek informací. Miroslava Zralá přiznala: „Do minulého zastupitelstva jsme netušili, v jaké fázi přípravy projekt je. Ani že už se bude soutěžit. V předvolebním programu jste měli spoustu bodů. Kdy se budou realizovat další?“
Michal Pelíšek shrnul náladu panující v sále: „Je to s lehkou pachutí. Místo abychom se těšili na nové náměstí, jsou tu otazníky. Věřím, že to bude pěkné, ale nevím, jestli jsou z toho teď všichni nadšení. Mám obavu o život na náměstí ve dnech, kdy se tam nebude nic konat.“ Vondrys se znovu vrátil k tématu veřejné diskuze: „Opakovaně jsem k ní vyzýval. Bojíte se názoru obyvatel? Bojíte se ankety přes Zpravodaj města?“
Radní Vít Holeksa navrhl ukončení debaty, návrh však kvůli absencím zastupitelů neprošel. Diskuze se ale přesto chýlila ke konci – s vědomím, že na rozjetém projektu se již nic měnit nebude.
Dozvuky debaty
Na sociální síti Facebook pak Robert Malota shrnul svůj postoj. „Bohužel musím konstatovat, že naše snaha o zachování kruhové křižovatky na Velkém náměstí ve Strakonicích byla neúspěšná. Na středečním zastupitelstvu jsem mimo jiné argumentoval ekonomickou nevýhodností chystané přestavby náměstí či bezpečnějším pohybem chodců. Zatímco starosta Hrdlička (Strakonická Veřejnost) mě v pozdější rozpravě rovnou označil za agenta řízeného částí opozice, místostarosta Rudolf Oberfalcer starší (Strakonická Veřejnost) mluvil přece jen věcněji. Rudolf Oberfalcer míní, že dostavba bez demolice křižovatky není možná, a že podle nového projektu se z náměstí teprve teď stane skutečné náměstí, což umožní pořádat v tomto prostoru mnoho akcí. Budeme se tedy těšit,“ uvádí Robert Malota.
Připomněl i debatu o váze petice. „Místostarosta rovněž zpochybnil vypovídací hodnotu petice proti bourání křižovatky, za měsíc měla celkem 550 podpisů získaných v papírové podobě při kontaktních akcích a na webu. Argumentoval silným mandátem, který vládnoucí hnutí Strakonická Veřejnost dostalo od občanů v posledních komunálních volbách. Nikdo z vedení města však dostatečně nevysvětlil, proč radnice v minulosti na toto téma nepřipravila veřejné projednání s občany,“ říká Malota.
„Nepodařilo se tedy prosadit opoziční návrh, aby se zahájení prací na Velkém náměstí odložilo a mezitím došlo k veřejnému projednání s občany. Akce za 103 milionů korun bez DPH a bez využití dotace tedy začne zřejmě už na přelomu května a června. Děkuji za aktivní podporu našeho snažení. Jde o důkaz, že občanská společnost žije i ve Strakonicích,“ dodává Malota.
A místostarosta Rudolf Oberfalcer mu hned odpověděl. „Na jednání jsem řekl, že naopak nechci 500 podpisů pod peticí zpochybňovat, ale že na radnici jsme obdrželi pouze 102 podpisů a některé z nich ani nesplňovaly podmínky petiční podpisů. Elektronická petice nemá oporu v zákonu a některé podpisy byly na písemné i elektronické čili dvakrát. Argumentoval jsem také tím, že dokončení náměstí jsme měli v programu a získali jsme 4300 hlasů, když projekt byl znám. Jinak bych chtěl poděkovat za věcnou diskuzi od pana Maloty a všechny ujistit, že se počítá se shromažďování prostorem kolem vánočního stromu i nadál. Vznikne zde také nová kašna, stromy budou při severní straně náměstí také samozřejmě se počítá i se sochou Švandy, který bude umístěn jen o pár metrů od dosavadní pozice. Květinová výzdoba je taktéž součástí,“ poznamenal strakonický místostarosta.
Diskuse k článku