Kdy a kam

  • Taneční pro pokročilé

    Úterý 19.2 19:00 - Písek, KD

  • Večer pod lampou

    Úterý 19.2 18:00 - Planá nad Lužnicí, knihovna

    Beseda s Petrou Steinerovou a péči o pleť.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Miss čtenářů Jižní Čechy TEĎ

Která soutěžící se vám líbí nejvíce?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Velikonoční jarmark v Branicích sbližuje sousedy

BRANICE - V branickém kulturním domě se konal ve čtvrtek 15. března tradiční velikonoční jarmark, ze kterého si lidé odnášejí jarní dekorace a výzdobu do svých domovů. Bohatý jarmark pořádají Branické ženy, které jsou od roku 2014 držitelkami hejtmanské ceny za udržování tradic. Ani letos si jarmark nenechali ujít jak obyvatelé Branic, tak lidé z okolí.

 

K vidění byly tradiční velikonoční předměty, kraslice, zvířátka, košíky. Milena Vošahlíková vystavovala 3 D obrázky, Zdena Zdeňková výrobky pletené z papíru, na velikonoční výzdobě pro prodejní akce pracují i v Domově pro osoby se zdravotním postižením ve Zběšičkách. Do výroby se rádi zapojují klienti a výtěžek se vrací zpět pro potřeby tvořivých dílen, kde klienti pracují.Marie Roučková ze Sepekova předvedla zdobení z pergamenu, Vendula Kubíčková pro změnu výrobu mýdla.

Sál se zaplnil a návštěvníci si prohlíželi vystavené zboží. Pro slova chvály nešli daleko, Dana Hovorková řekla, že Branické ženy obdivuje, je unesena tím, jak jsou šikovné. Nejvíce se jí líbila zdobená vajíčka a kraslice. Jejich příprava nevyžaduje pouze šikovné ruce, ale rovněž velikou trpělivost. Vlasta Bardová to ví moc dobře, protože při zdobení kraslic je rizikové hlavně vrtání. Vajíčko totiž zpravidla praskne při vrtání poslední dírky a celá práce přijde vniveč. A jak se drátkovaná kraslice vyrábí? Vlasta Bardová vajíčko nejdříve vyfoukne, zbaví nečistot a nechá vyschnout. Poté vajíčko předkreslí vzorem a pomocí vrtačky vyvrtá motiv. Následně vajíčka namáčí v Savu a omývá v čisté vodě. Vysušená vyvrtaná vajíčka zdobí bílým voskem nebo odrátkuje.

 Na odbyt šly také rozkvetlé jarní květiny a fronta byla i na domácí zákusky. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace